Asset Publisher
Szlaki konne w Nadleśnictwie Dąbrowa.
Szlaki konne w Nadleśnictwie Dąbrowa.
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom pasjonatów jazdy konnej Nadleśnictwo Dąbrowa wyznaczyło, po przeprowadzonych konsultacjach z ośrodkami jeździeckimi sieć szlaków konnych. Po przeanalizowaniu położenia ośrodków zajmujących się turystyka konną oraz uwarunkowaniami terenowymi wyznaczono szlaki konne na terenie leśnictw: Bzowo, Rulewo, Dąbrowa, Mniszek, Taszewo, Grabowiec oraz Gródek. Łączna długość szlaków konnych wynosi ponad 68 km. Podczas wyznaczania przebiegu szlaków konnych kierowano się aby nie przebiegały one po drogach utwardzonych oraz szlakach pieszych czy rowerowych, były położone z dla od dróg publicznych oraz przebiegały po urokliwych zakątach leśnych. Mając to na uwadze wyznaczono 7 szlaków konnych, których przebieg obrazuje załączona poniżej mapa.
Numeracja i długość szlaków konnych w poszczególnych leśnictwach:
a) Leśnictwo Bzowo, szlak konny nr 1, długość około 5,1 km,
b) Leśnictwo Bzowo, szlak konny nr 2, długość około 5,2 km,
c) leśnictwo Rulewo, szlak konny nr 3, długość około 8,8 km,
d) leśnictwa: Rulewo i Dąbrowa, szlak konny nr 4, długość około 5,1 km,
e) leśnictwa: Taszewo, Mniszek i Grabowiec, szlak konny nr 5, długość około 22,0 km,
f) leśnictwa: Grabowiec i Taszewo, szlak konny nr 6, długość około 9,1 km,
g) leśnictwa: Gródek i Bedlenki, szlak konny nr 7, długość około 13,2 km.
Należy pamiętać, że las pełni wiele funkcji i zaspokaja potrzeby różnych grup społecznych. Dlatego, aby nie uszczuplić jego zasobów oraz granic swobody przypominamy o przestrzeganiu ogólnych zasad współżycia społecznego oraz przepisów prawnych i kulturowych.
Przed wjazdem na szlak konny prosimy o zapoznanie się z obowiązującym regulaminem szlaków konnych na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa dostępnym pod tym linkiem (kliknij tu) oraz życzymy bezpiecznych i przyjemnych wędrówek po urokliwych zakamarkach naszego nadleśnictwa.
Asset Publisher
Podsumowanie akcji „Śmieci mniej, lasom lżej”
Podsumowanie akcji „Śmieci mniej, lasom lżej”
W dniu 12.04.2025 r. odbyło się społeczne sprzątanie lasu pod hasłem „Śmieci mniej, lasom lżej”, w którym udział wzięli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Przechowa, pracownicy Nadleśnictwa Dąbrowa oraz zainteresowani mieszkańcy
Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu oraz Staż Leśna.
W ramach akcji posprzątano lasy Leśnictwa Terespol na trasie Kozłowo – Sulnówko, które są chętnie odwiedzane przez okoliczną ludność. W ramach akcji uzbierano 420 kg śmieci w postaci opakowań po jedzeniu czy piciu, ale także kilka opon, a nawet stary kineskopowy telewizor.
Problematyka zaśmiecania naszego środowiska naturalnego dotyczy nie tylko lasu. Niechlubny obraz naszego bytowania możemy spotkać w różnych ekosystemach. Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są zagrożeniem dla wielu zwierząt, szczególnie dla owadów, ponieważ mogą stanowić m. in. śmiertelne pułapki lub powodować zatrucia. W porzuconych odpadach czasami znajdują się różnego typu substancje chemiczne, które często powodują skażenie powietrza, gleby i wody. Ponadto śmieci sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.
Corocznie Nadleśnictwo Dąbrowa systematycznie zbiera i wywozi z terenów leśnych tony śmieci, na które składają się m. in. butelki po napojach, różnego typu opakowania po jedzeniu, opony, materiały budowlane i inne odpady. Koszt ich zbiórki i wywozu na wysypisko śmieci mógłby być przeznaczony na inne cele, np. rozbudowę infrastruktury turystycznej czy na zalesianie gruntów lub ochronę lasu. W 2024 roku na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa zebrano z terenów leśnych około 11 ton śmieci, co wygenerowało koszt około 43 000,00 zł.
Dziękujemy druhom z OSP w Przechowie oraz mieszkańcom za udział w akcji. Zachęcamy do wspólnego dbania o naszą przyrodę oraz do zabierania pustych opakowań po jedzeniu czy piciu ze sobą oraz do przyłączenia się do akcji #zabierz5zlasu.