Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Polski przebój

Polskie produkty powstałe z użyciem drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania – to prawdziwe przeboje rynkowe.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bociany czarne z Nadleśnictwa Dąbrowa

Bociany czarne z Nadleśnictwa Dąbrowa

Lęgowe bociany czarne (Ciconia nigra) z Nadleśnictwa Dąbrowa w ostatniej chwili uratowały „honor” Borów Tucholskich.

W dniu 22 czerwca, tj. pod koniec realizacji wieloletniego projektu pn. „BocianiMy w Lasach” udało się założyć loggery i zaobrączkować dwa pisklęta w nowo odkrytym gnieździe hajstry. Ogromne oczekiwanie wielu osób zaangażowanych w projekt, na zlokalizowanie w Borach Tucholskich udanych lęgów tego gatunku bociana w końcu ziściło się! Duża satysfakcja i radość. – Dzięki znalezieniu przez leśników i zgłoszeniu lęgowego gniazda jest szansa, że zostanie wzbogacona wiedza o tych skrytych ptakach także z terenu Leśnego Kompleksu Promocyjnego Bory Tucholskie.  

 

O projekcie BocianiMy

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w latach 2017-2019 wykonano zadanie pn.: Monitoring stanowisk bociana czarnego, aktywne poszukiwania nowych gniazd, (…)” dla następujących nadleśnictw: Tuchola, Osie, Dąbrowa, Woziwoda, Trzebciny i Zamrzenica. Zadanie było częścią ogólnopolskiego projektu pn.: „BocianiMy w Lasach. Dobre praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego Ciconia nigra na terenach leśnych; POIS.02.04.00-00-0154/16, zrealizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działanie 2.4.1 Działania o charakterze dobrych praktyk związane z ochroną zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych. Głównym celem projektu BocianiMy w Lasach jest wypracowanie i wdrożenie dobrych praktyk ochrony siedlisk i zarządzania populacją bociana czarnego na terenie 17 Leśnych Kompleksów Promocyjnych i pokrywających się z nimi powierzchniowo 21 OSOP N2000.

 

Uzyskane w ramach projektu pierwsze wyniki monitoringu (brak sukcesu lęgowego za rok 2017) w strefach gniazdowych bociana czarnego na obszarze Leśnego Kompleksu Promocyjnego Bory Tucholskie (OSOP Bory Tucholskie), skutkowało poszerzeniem projektu o badania terenów Nadleśnictwa Zamrzenica.

 

Wyniki przeprowadzonego monitoringu stanowisk bociana czarnego:

 

1. Badaniami objęto łącznie 10 stref gniazdowych, z zakładanych 11, ponieważ 1 drzewo gniazdowe wraz z otoczeniem leśnym zostało zniszczone w wyniku nawałnicy z 11/12 sierpnia 2017 roku.

2. Odnowienie gniazda stwierdzono tylko w 2 strefach.

3. Sukces lęgowy bociana czarnego (określony jako wyprowadzenie z gniazda lotnych młodych) stwierdzono tylko w 1 gnieździe (10% badanej próby), właśnie w Nadl. Zamrzenica.  

4. Aktywne poszukiwania nowych gniazd i żerowisk przyniosło znalezienie tylko 1 nowej lokalizacji gniazda bociana czarnego – także w Nadl. Zamrzenica, czyli poza terenem LKP Bory Tucholskie.

 

Stąd tak ważne dla kompleksowego poznania biologii populacji lęgowej bociana czarnego (Ciconia nigra) z różnych rejonów Polski było znalezienie w 2020 r. gniazda i oznakowanie piskląt z Nadleśnictwa Dąbrowa. Teraz wszyscy w Kujawsko-Pomorskim trzymajmy kciuki za otrzymywanie dobrych informacji zwrotnych o trasach wędrówki i losach życiowych tych dwóch bocianów z Borów Tucholskich.

 

Leszek Wasielewski

(razem z Mariusz Tkacz realizował projekt w Kujawsko-Pomorskim w latach 2017-2019)