Asset Publisher Asset Publisher

Bezpieczna wyprawa do lasu

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Naładowany telefon

Dziś, gdy niemal każdy ma w kieszeni smartfon, który lokalizuje nas w przestrzeni, przestajemy się obawiać, że gdziekolwiek zabłądzimy. Urządzenie musi jednak działać. Wybierając się w nieznany teren leśny, zadbajmy o to, by bateria była w pełni naładowana.

Telefon przyda się nie tylko do lokalizacji. Będzie niezbędny, by w razie trudnej sytuacji wezwać pomoc.

W lesie bywa różnie z zasięgiem sieci komórkowych. Jest słabszy w głębi kompleksów, w sezonie wegetacyjnym przy pełnym ulistnieniu, w zależności od pogody. Dlatego też w głębi lasu gorzej działają – albo nie działają wcale – internetowe aplikacje mapowe (Google Maps).

Sygnał GPS potrzebny do lokalizacji nie wymaga zasięgu telefonii komórkowej. Dlatego warto zainstalować aplikację mapową mBDL i mieć ze sobą wszystkie leśne mapy zawsze, niezależnie od zasięgu.

mBDL to Mobilny Bank Danych o Lasach, zasób o wiele bogatszy niż klasyczna mapa. Dzięki cyfrowym mapom poznamy wiek i gatunki drzew w konkretnych lokalizacjach. A nawet zakres prac, jakie zostały w nich zaplanowane, niezależnie od tego, czy las jest własnością państwa, gminy czy osoby prywatnej (ta informacja też tam będzie).

Od mankamentów towarzyszących elektronice wolna jest klasyczna papierowa mapa. W komplecie z kompasem ułatwi orientację i zabezpieczy przed zbędnym kluczeniem po leśnych drogach lub zabłądzeniem. Wiele nadleśnictw wydaje takie mapy.

Zgubiłem się w lesie. Jak próbować odnaleźć drogę?

Mimo możliwości, jakie daje współczesna technika, ludzie nadal gubią się w lasach. Co, gdy tak się stanie?

Przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Usiądź chwilę, zbierz myśli i przypomnij sobie opis terenu w którym jesteś. Warto wytężyć słuch, bo czasem słychać z daleka szum głównej drogi, pociąg lub odgłosy miasta. Wypatrywać charakterystycznych punktów terenu, jak linie wysokiego napięcia, gazociągi czy ślady użytkowania dróg – zwykle prowadzą do miejscowości lub dróg publicznych. W górach można podążać „z nurtem”, czyli iść wzdłuż potoku schodząc w dół, w ten sposób zwiększa się szansa dojścia do wioski lub drogi.

Jeśli masz działający telefon, ktokolwiek go odbierze, zada oczywiste pytanie: gdzie jesteś? Żeby odpowiedzieć coś więcej niż tylko „w ciemnym lesie”, postaraj się odnaleźć i wskazać konkretne szczegóły terenowe: ambona myśliwska, paśnik, znak lub tablica informacyjna, siatka ogrodzeniowa. Dla lokalnego leśnika to wiele mówiące szczegóły. Idealny do lokalizacji będzie słupek oddziałowy.

Lasy należące do państwa są zwykle podzielone na prostokątne oddziały. W przecięciu dróg, które są granicami oddziałów, w narożniku jednego z nich, znajdziesz kamienny słupek oddziałowy. Czarną farbą będą na nim wypisane numery oddziałów, ku którym zwracają się lica słupka. Te numery podane służbom ratunkowym czy leśnikowi pozwolą bezbłędnie zidentyfikować, gdzie jesteś. Leśnik może podpowiedzieć, w którą z dróg się skierować.

Słupek pozwoli z łatwością ustalić twoje położenie na leśnej mapie, gdzie zaznacza się oddziały. Gdy na słupku są numery czterech oddziałów, to narożnik pomiędzy dwoma najniższymi numerami wskazuje na ogół kierunek północny-zachód.

Leśnik perfekcyjnie zlokalizuje nas także na podstawie tabliczki (czerwonej w Lasach Państwowych) służącej do ewidencjonowania drewna. Znajdziemy tam dwa rzędy cyfr. Dolny to kod leśnictwa, górny – numer kolejnego stosu lub sztuki drewna. Numery są w bazie danych Lasów Państwowych, połączonej z mapą.

Natrafiłem na zakaz wstępu do lasu. Dlaczego?

Nie każdy fragment lasu jest dostępny dla turystów. Z zapisów ustawy o lasach wynika, że stale nie wolno wchodzić na obszary zagrożone erozją (najczęściej są to niebezpieczne dla ludzi osuwiska), na wszystkie uprawy leśne do 4 metrów wysokości, do ostoi zwierząt, na leśne powierzchnie doświadczalne i do drzewostanów nasiennych.

Zakazy są ustanawiane ze względu na dobro lasu bądź bezpieczeństwo ludzi. Taki charakter ma zakaz wstępu w miejscu, gdzie trwają prace leśne. To oczywiste, że nie należy go naruszać, gdy pracują maszyny i ścinane są drzewa. Znaki zakazujące wstępu ustawia się na drogach leśnych. Zakaz obowiązuje również wtedy, gdy na powierzchni nikt nie pracuje.

Zakaz wstępu może pojawić się także okresowo, wprowadzony przez nadleśniczego w związku z ogromnym zagrożeniem pożarowym, klęskami żywiołowymi (np. wiatrołomy czy okiść) oraz wykonywanymi zabiegami chemicznymi z zakresu ochrony lasu (stosowanymi wyjątkowo, gdy inne metody ochrony lasu nie przynoszą rezultatu). Takie zakazy są ustanowione w trosce o życie i zdrowie ludzi odwiedzających las i należy ich bezwzględnie przestrzegać.

Nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu jest wykroczeniem, które - oprócz świadomego narażenia własnego życia i zdrowia - może być także ukarane mandatem. Tu znów warto rekomendować mBDL, który zawiera mapę zakazów wstępu do lasu.

Oczywiście ograniczenia dotyczą także obszarów chronionych, rezerwatów przyrody i parków narodowych. Tam poruszamy się po wyznaczonych szlakach.

Uwaga polowanie

Las służy rekreacji i wypoczynku, spełnia wiele rozmaitych funkcji społecznych, ale jest także jednocześnie obwodem łowieckim, gdzie mogą trwać polowania. Nie można żądać od myśliwych zaprzestania polowania, ale także myśliwi muszą tolerować i przewidzieć obecność ludzi w lesie.

W lesie polowania zbiorowe odbywają się między październikiem a styczniem, zwykle w weekendy i w ciągu dnia. Organizatorzy powinni je zgłaszać gminom. Te publikują informację o polowaniach na stronach internetowych najdalej pięć dni przed rozpoczęciem polowania. Przepisy nakazują również, by obszar, na którym odbędzie się polowanie zbiorowe oznakowywać tablicami.

Powyższe wymogi nie dotyczą polowań indywidualnych. Jednak regulamin polowań rygorystycznie określa zasady oddawania strzałów, polowania i zabezpiecza bezpieczeństwo ludzi. Myśliwi są dobrze wyszkoleni, świetnie znają teren i to zwykle oni dostosowują się do ruchu turystycznego w lesie.

Czy bać się dzikich zwierząt?

Choć bardzo małe, to bardzo niebezpieczne okazują się kleszcze. Samo ugryzienie nie jest dotkliwe, ale już konsekwencje chorób, które przenoszą mogą być niezwykle poważne. Istnieje szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Przyjmują ją regularnie wszyscy leśnicy. Rekomendujemy jej przyjmowanie wszystkim miłośnikom wędrówek w terenie i grzybobrania. Tym bardziej, że obecnie kleszcze spotykamy nie tylko w lasach, a ze względu na panujące temperatury – przez większą część roku.

Nie ma szczepionki przeciw boreliozie. Jedyny sposób to unikać ugryzień kleszczy poprzez odpowiednie ubieranie się (jak najmniej odkrytych rąk i nóg), kontrolowanie odzieży i ciała po powrocie z lasu, stosowanie odstraszających pajęczaki i owady repelentów.

W polskich lasach coraz bardziej powszechne są duże drapieżniki: wilki i niedźwiedzie. Zwierzęta same z siebie nie bywają agresywne wobec ludzi. Niebezpieczne dla ludzi stają się w sytuacjach, kiedy same poczują się zagrożone. Takie ewidentne okoliczności to penetrowanie miejsc rozrodu (nor, gawr), rozdzielenie z młodymi, zablokowanie jedynej drogi ucieczki. Może do nich dojść przy naszej całkowitej nieświadomości. Dlatego dostrzegłszy drapieżniki, lepiej obserwować je z oddali, nie zbliżając się. To samo dotyczy dzików – mogą być niebezpieczne zaniepokojone, szczególnie z młodymi czy żmij, których jad może być dla człowieka śmiertelny.

Zawsze z dużą ostrożnością należy traktować zwierzęta, które nie wykazują lęku przed człowiekiem czy sprawiające wrażenie chorych. To mogą być objawy wścieklizny. Jej przypadki zdarzają się co prawda rzadko (szczepionki przeciwko wściekliźnie rozrzuca się z samolotów), jest to jednak bardzo groźna w skutkach choroba.

Gdzie spotkać leśnika?

Leśnika terenowego najłatwiej zastać w kancelarii (biurze) leśnictwa. Każdy leśniczy na tablicy informacyjnej przed leśniczówką oraz na drzwiach kancelarii podaje informację, kiedy przyjmuje interesantów. Zwykle są to godziny przedpołudniowe. Najlepiej umówić się wcześniej telefonicznie na spotkanie.

Warto pamiętać, że leśniczy, pomimo tego, że pełni służbę dbając o las i chroniąc go przed zagrożeniami, nie pracuje całą dobę ale w wyznaczonych godzinach.

Można też zadzwonić do Straży Leśnej, która patroluje teren całego nadleśnictwa. Numery telefonów znajdują się w zakładce kontakt.

Pamiętajmy! W przypadkach zagrożenia zdrowia i życia dzwonimy na numer 112.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nadleśnictwo Dąbrowa ma swój sztandar

Nadleśnictwo Dąbrowa ma swój sztandar

Decyzją Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, w uznaniu za zasługi dla polskiego leśnictwa, został nadany sztandar Nadleśnictwu Dąbrowa. Uroczystości odbyły się w siedzibie nadleśnictwa 27 września br.

Wszystko zaczęło się powołaniem Społecznego Komitetu fundacyjnego, który został powołany do życia decyzją nadleśniczego Nadleśnictwa Dąbrowa nr 12 z dnia 25 kwietnia. Komitetowi przewodniczył emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa Pan Włodzimierz Robert a w skład Komitetu weszli min.: Franciszek Koszowski – wicestarosta świecki, Maciej Rakowicz- wójt Gminy Jeżewo, Maciej Kunda- prezes zarządu, dyrektor generalny Mondi S.A.  Świecie, dr Piotr Marciniak – dyrektor Technikum Leśnego w Tucholi, Stanisław Kozicki – firma Altomix Sp.j., Mieczysław Wojnowski- prezes Nadwiślańskiego Klubu Safari, Marian Kaczmarek- emerytowany leśniczy leśnictwa Mniszek, Daniel Kabak- główny księgowy Nadleśnictwa Dąbrowa oraz leśniczowie Krzysztof Książka i Sławomir Stefan.

Fundatorami sztandaru są Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu i nadleśnictwa RDLP w Toruniu, pracownicy Nadleśnictwa Dąbrowa, jednostki samorządu terytorialnego, właściciele Zakładów Usług Leśnych, firm i przedsiębiorstw oraz osoby prywatne.

Posiadanie sztandaru ma w naszym kraju historię pochodzącą z czasów rycerskich. Jest szeroko rozpowszechniona wśród różnych zorganizowanych społeczności. Sztandar jest najważniejszym znakiem i symbolem wyróżniającym i jednoczącym daną społeczność oraz podnoszącą jej prestiż. Sztandar Nadleśnictwa Dąbrowa jest ósmym sztandarem jednostki podległej w RDLP w Toruniu.

Akt nadania sztandaru, podpisany przez dyrektora Bartosza Michała Bazelę głosi:

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu nadaje Sztandar Nadleśnictwa Dąbrowa jako symbol najwyższej wartości, etosu Leśnika Polskiego i tradycji leśnych, ufundowany przez Społeczny Komitet Fundacyjny i pracowników nadleśnictwa. Niech ten sztandar będzie świadkiem jakości Braci Leśnej, świadkiem i oparciem w chwilach zwątpienia. Darz Bór”

W piątek 27 września 2019 r., podczas mszy świętej- polowej celebrowanej przez ks. prałata Andrzeja Kossa duszpasterza leśników RDLP sztandar został poświęcony.

Następnie podczas dalszej uroczystości odbywającej się w tym samym miejscu co msza w trakcie trwania uroczystej narady leśników z okazji 150- rocznicy powstania Nadleśnictwa Dąbrowa dokonano ceremoniału sztandarowego. Najpierw nastąpił symboliczny akt wbicia pamiątkowych gwoździ na drzewcu sztandaru i podpisanie aktu fundacyjnego przez darczyńców. Pracownicy Nadleśnictwa Dąbrowa jako fundatorzy posiadają wspólny gwóźdź znajdujący się tuż pod głownią sztandaru, trochę inny od wszystkich i większy w formie dębowego liścia z logo nadleśnictwa. W imieniu wszystkich pracowników symbolicznego wbicia gwoździa dokonał najstarszy pracownik Pan Janusz Boguski. Każdy z fundatorów otrzymał na pamiątkę kopię pamiątkowego gwoździa. 

Kolejnym etapem uroczystości było przekazanie sztandaru przez zastępcę  dyrektora RDLP w Toruniu  Pana Ireneusza Norberta Jałozę na ręce nadleśniczego Nadleśnictwa Dąbrowa Karola Pawlickiego.

 

„Przekazuję Wam sztandar Nadleśnictwa Dąbrowa,

jako symbol ofiarnej i zaszczytnej służby dla dobra leśników i Lasów Polskich,

oraz jako znak Waszej organizacyjnej wspólnoty.

Działając i pracując pod tym sztandarem, bądźcie wierni

wyobrażeniom na tym sztandarze ujętym.

Noście ten sztandar wysoko,

doznając pod nim wiele zawodowych satysfakcji

i zadowolenia wynikającego z poczucia należycie

wykonywanych obowiązków zawodowych. Darz Bór.” – mówił przekazując sztandar zastępca dyrektora RDLP w Toruniu

 

Następnie nadleśniczy złożył uroczystą przysięgę  i dokonał prezentacji sztandaru. Awers sztandaru to na zielonym tle białe logo Lasów Państwowych a pod nim napis Nadleśnictwo Dąbrowa z rokiem założenia 1869. W narożnikach znajdują się ozdobne liście dębowe w kolorze srebrnym. Całość dopełniają znajdujące się po bokach ozdobne srebrne linie.

Rewers sztandaru zawiera Godło Polski, czyli białego orła w koronie na czerwonym tle. Pod wizerunkiem orła białego widnieje w kolorze złotym napis „W służbie lasom” Wzorem awersu w narożnikach znajdują się ozdobne liście dębu w kolorze złotym a po bokach ozdobne linie również w kolorze złotym.  

Całość sztandaru obszyta jest frędzlami w złotym kolorze. Drzewiec sztandaru zakończony głownią w postaci wizerunku orła w koronie. Pod wizerunkiem umieszczony jest ozdobny gwóźdź w kształcie liścia dębu z logiem Nadleśnictwa Dąbrowa z napisem Pracownicy Nadleśnictwa Dąbrowa. Pod tym gwoździem znajdują się gwoździe fundatorów sztandaru. 

 

Na koniec uroczystości sztandarowej nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa przekazał sztandar pierwszemu pocztowi sztandarowemu w składzie Tomasz Ziemak- sztandarowy oraz Adam Szymański i Tomasz Szulc. Nadleśniczy przekazując sztandar mówił:

„Przekazuję pod Waszą straż i opiekę

najcenniejszy symbol naszego nadleśnictwa.

Strzeżcie go jak prawdziwego skarbu

dla nas i dla potomnych.”

 

Nasz nowo nadany sztandar miał już swoją pierwszą premierę podczas regionalnych obchodów Dni Lasu w Toruniu tylko 3 dni po naszych uroczystościach. Nowy poczet sztandarowy prezentował się wspaniale i poradził sobie na medal.