Web Content Display
ścieżka edukacyjna Grabowiec
Ścieżka edukacyjna „Grabowiec”
W bliskim sąsiedztwie rezerwatu „Grabowiec” otwarto w 1997 roku ścieżkę edukacyjną, która w roku 2015 została poddana modernizacji oraz wydłużeniu.
Na ścieżce znajduje się 14 przystanków mówiących przede wszystkim o gospodarce leśnej, drewnie siedliskach i roślinach. Są też informacje o przylegającym rezerwacie. Każdy przystanek zaopatrzony jest w tablicę, ławkę, a niektóre z nich dodatkowo w instalacje edukacyjne.
Jedną z atrakcji na ścieżce jest utworzona w lipcu 2015 roku drewniana platforma widokowa z której rozpościera się piękny widok na dolinę Dolnej Wisły i nadwiślańskie łąki i pola.
W związku z budową drogi S5 została zmieniona lokalizacja parkingu dla pojazdów do którego obecnie trzeba dojechać przez wiadukt w miejscowości Święte, a następnie kierować się drogą serwisowa w kierunku Świecia.
Na początku ścieżki znajdują się drewniane wiaty dające schronienie przed deszczem, drewniany samochód oraz miejsce na ognisko z ławeczkami, a także tablice informacyjne i edukacyjne.
Trasa ścieżki to około 2.8 km z możliwością wydłużenia do 4 km.
Przeprowadzenie zajęć na ścieżce edukacyjnej Grabowiec wymaga wcześniejszego uzgodnienia z leśniczym leśnictwa Grabowiec Panem Tomaszem Szulc (nr tel. 602 273 196) lub pracownikiem
ds. edukacji Panią Moniką Kwaśniewską (nr tel. 539 697 912).
W czasie, gdy nie ma zajęć edukacyjnych dla wcześniej umówionych grup, ścieżkę edukacyjną można zwiedzać, zarówno samodzielnie, jak i z przewodnikiem.
Przed zwiedzeniem ścieżki prosimy o zapoznanie się z regulaminem oraz zagrożeniami na terenach leśnych
Częściowo ścieżkę zmodernizowano w ramach projektu:
„Ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarach przyrodniczo cennych Nadleśnictwa Dąbrowa".
Nr umowy: POIS.05.01.00-00-450/12-02
Projekt ma na celu zadania z zakresu utworzenia i modernizacji infrastruktury turystycznej służącej ochronie cennych przyrodniczo obszarów, w tym obszarów Natura 2000 Bory Tucholskie i Dolina Dolnej Wisły ale i rezerwatu Grabowiec oraz Wschodniego Obszaru Chronionego Krajobrazu Bory Tucholskie w celu odciągnięcia od nich presji ludzkiej bądź ukierunkowania na nich ruchu turystycznego w celu ich zachowania i ochrony.