Wydawca treści Wydawca treści

Obszary Natura 2000

Obszar Natura 2000 to nowa forma ochrony przyrody, wprowadzona do polskiego prawa dotyczącego ochrony przyrody w 2004 r., choć niektóre zapisy dotyczące tych obszarów włączono już do prawa polskiego w 2001 r. Natura 2000 to najbardziej kompleksowa i najlepiej legislacyjnie i politycznie przygotowaną Europejska sieć ekologiczna specjalnych obszarów ochrony, która jest wprowadzana we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a którą tworzą poszczególne obszary Natura 2000 wyznaczane zgodnie z jednolitymi, naukowymi kryteriami zapisanymi w dyrektywie Rady Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej z 1992 r. o ochronie siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory w Europie.

Obszary Natura 2000 to najmłodsza z form ochrony przyrody, wprowadzona w 2004 r. w Polsce jako jeden z obowiązków związanych z przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej. Obszary te powstają we wszystkich państwach członkowskich tworząc Europejską Sieć Ekologiczną obszarów ochrony Natura 2000.

Głównym celem funkcjonowania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Drugim jej celem jest ochrona różnorodności biologicznej.

Podstawą funkcjonowania programu są dwie unijne dyrektywy tzw. Dyrektywa ptasia i Dyrektywa siedliskowa:

  • Dyrektywa ptasia (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa - wcześniej dyrektywa Rady 79/409/EWG z dnia 2 kwietnia 1979 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa) - określa kryteria do wyznaczania ostoi dla gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem;
  • Dyrektywa siedliskowa (dyrektywa Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory) - ustala zasady ochrony pozostałych gatunków zwierząt, a także roślin i siedlisk przyrodniczych oraz procedury ochrony obszarów szczególnie ważnych przyrodniczo.

Zgodnie z tymi aktami prawnymi każdy kraj członkowski Unii Europejskiej ma obowiązek zapewnić siedliskom przyrodniczym i gatunkom, wymienionym w załącznikach Dyrektywy siedliskowej i ptasiej, warunki sprzyjające ochronie lub zadbać o odtworzenie ich dobrego stanu. Dotyczy to m.in. wyznaczenia i objęcia ochroną obszarów, na których te siedliska i gatunki występują.

 Dyrektywy wyznaczają dwa typy obszarów:

  • obszary ptasie - formalnie obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO);
  • obszary siedliskowe - formalnie obszary mające znaczenie dla Wspólnoty (OZW) / specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO).

Obszary specjalnej ochrony ptaków są wyznaczane do ochrony populacji dziko występujących ptaków jednego lub wielu gatunków. Określane są indywidualnie przez każde państwo, w oparciu o zidentyfikowane kryteria. Komisja Europejska sprawdza czy krajowa sieć obszarów uwzględnia wszystkie istotne ostoje ptaków w danym kraju oraz czy wyznaczone obszary stanowią spójną całość.

W przypadku specjalnych obszarów ochrony siedlisk, każde państwo członkowskie opracowuje i przedstawia Komisji Europejskiej listę leżących na jego terytorium obszarów najcenniejszych pod względem przyrodniczym oraz odpowiadających gatunkowo i siedliskowo wymogom zawartym w Dyrektywie siedliskowej. Po przedłożeniu listy, obszary są przyporządkowywane regionom biogeograficznym i selekcjonowane, a następnie wartościowane. Kluczowym elementem tej procedury jest Seminarium Biogeograficzne, podczas którego ocenia się kompletność sieci dla każdego z gatunków i siedlisk będących przedmiotami ochrony. Następnie Komisja Europejska zatwierdza w drodze decyzji obszary jako "obszary mające znaczenie dla Wspólnoty - OZW" (Site of Community Importance - SCI). Od tego momentu uzyskują one status obszarów Natura 2000. Kraje członkowskie w ciągu sześciu lat od decyzji Komisji zobowiązane są do wyznaczenia tych ostoi jako specjalne obszary ochrony.

Najważniejszym kryterium wyznaczania obszarów Natura 2000 są wartości przyrodnicze danego terenu. Uwarunkowania społeczne i gospodarcze są analizowane i uwzględniane w procesie opracowywania planów zarządzania poszczególnymi obszarami. Dla każdego obszaru Natura 2000 opracowana jest dokumentacja, która składa się z:

  • Standardowego Formularza Danych (Standard Data Form - SDF), w którym zawarte są najważniejsze informacje o położeniu i powierzchni obszaru, występujących typach siedlisk przyrodniczych i gatunkach „naturowych", ich liczebności lub reprezentatywności w skali kraju, wartości przyrodniczej i zagrożeniach;
  • mapy cyfrowej w postaci wektorowej.

Standardowy Formularz Danych i mapy są aktualizowane w miarę postępu wiedzy o występowaniu zasobów przyrodniczych w obszarze Natura 2000 (inwentaryzacja, monitoring przyrodniczy), zgodnie z procedurą określoną przez Komisję Europejską.

Obszar Natura 2000 może obejmować część lub całość obszarów i obiektów objętych innymi formami ochrony przyrody.

Powstanie sieci Natura 2000, która jest światowym ewenementem w zakresie międzynarodowej, obszarowej ochrony przyrody potwierdza, że ochrona zagrożonej różnorodności biologicznej Europy jest jednym z priorytetów działalności Unii Europejskiej.

 

NATURA 2000 W nadleśnictwie Dąbrowa.

 

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Dąbrowa znajdują się następujące obszary sieci Natura 2000 :

*kliknięcie w nazwę obszaru przenosi na stronę Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, gdzie znajdują się szczegóły dotyczące obszaru.

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy ratują wilka

Leśnicy ratują wilka

To dzikie zwierze znów padło ofiarą rozpędzonego samochodu. Gdyby nie nasi strażnicy leśni wilk by nie przeżył.

Do zdarzenia doszło w miniony czwartek (19.12). Nie była to łatwa sprawa. To niestety kolejna kolizja drogowa, w której zostaje potrącony wilk w okolicy Świecia. W akcji brało udział dwóch naszych strażników leśnych, którzy przez kilka godzin czuwali nad zwierzęciem do czasu przyjazdu specjalistycznych służb.

 

Co dokładnie się działo?

📌 godzina 12:40 Komendant Straży Leśnej Krzysztof Kortas przyjął telefoniczne zgłoszenie o potrąconym wilku przy obwodnicy miasta (budowana trasa S5). O tym fakcie został poinformowany Nadleśniczy Nadleśnictwo Dąbrowa, Lasy Państwowe. Nadleśniczy podjął decyzję o niezwłocznym udaniu się na miejsce zdarzenia i poinformowanie odpowiednich instytucji.

📌 Patrol Straży Leśnej dotarł na miejsce o godzinie 13:05. Stwierdzono wstępnie, że potrącony wilk żyje. Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świeciu lek. wet. Michała Paszotta oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

📌Godzina 13:30 do komendanta straży leśnej Krzysztofa Kortasa zadzwoniła Pani dr hab. Sabina Nowak Prezes Zarządu Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” aby po wstępnym przebadaniu przez weterynarza ponownie się z nią skontaktować.

📌Godzina 14:45 na miejsce dociera lekarz weterynarii i wstępnie bada wilka. Stwierdza, że istnieje szansa na przeżycie i przez lekarza weterynarii Pana Dudzika podane zostają odpowiednie leki. Jesteśmy w dalszym czasie w kontakcie z Panią Sabiną Nowak. Pani Sabina w związku z posiadaną wiedzą poinformowała nas, że skoro wilk żyje to zostanie zorganizowany transport w celu przewiezienia do lecznicy zwierząt w Myślęcinku.

📌Godzina 15:30 czekamy na specjalistyczny transport. Po podaniu leków wilk został przykryty przez strażników leśnych kocem termicznym. Komendant Krzysztof Kortas poinformował Panią Sabinę Nowak, że w takim wypadku patrol Straży Leśnej pozostanie przy wilku aż do przyjazdu osób które przewiozą go do lecznicy.

📌Godzina 17:50 we wskazane miejsce przyjechał Pan Jerzy Napierała członek Stowarzyszenia dla Natury „Wilk" ze specjalną klatką do przewozu zwierząt. Pobrał próbki DNA z pyska i próbkę sierści.

Tutaj zakończyła się nasza rola. Wilk został przekazany pod specjalistyczną opiekę i mamy nadzieję, że szybko wydobrzeje. Jak tylko będziemy mieli informacje z Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" napiszemy o tym. Sami jesteśmy ciekawi czy wilk dojdzie do siebie w Myślęcinku.

Brawa dla naszych strażników Adriana Kuryło i Krzysztofa Kortasa za opiekę nad poszkodowanym zwierzęciem.