Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja pracy w Nadleśnictwie Dąbrowa

Jak zorganizowana jest praca w Nadleśnictwie Dąbrowa

 

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodków hodowli zwierzyny i Leśnego Ośrodka Nasiennego.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody  oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i  ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.

Do działu przyporządkowane jest też stanowisko dotyczące edukacji, pormocji i pozyskiwania środków zewnetrznych.  Do zadań pracownika należą: prowadzenie zajęć edukacyjnych oraz ich koordynacja zarówno w terenie jak i Ośrodku Edukacji Leśnej "Dąbrówka", kontakt z mediami, prowadzenie witryny internetowej nadleśnictwa,  fan page'u nadleśnictwa na Facebooku i Instagramie. Współpraca z lokalnymi organizacjami, stowarzyszeniami, reprezentowanie nadleśnictwa. Całość spraw związanych z udostępnianiem lasu i zagospodarowaniem turystycznym oraz ochroną przyrody.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy. Do leśnictw przypisani są podleśniczowie, którzy podlegają bezpośrednio leśniczym.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych, planem remontów w zakresie infrastruktury, postępu technicznego i technologicznego oraz zamówieniami publicznymi. Działem tym kieruje sekretarz, który jest jednocześnie bezpośrednim przełożonym operatorów maszyn leśnych, sprzątaczki, kierowcy i pracownika socjalnego.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie oraz całość spraw związanych BHP. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.

Stanowisko do spraw ochrony informacji niejawnych także podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy prowadzenie i nadzorowanie spraw gospodarczo-obronnych, obrony cywilnej, kancelarii tajnej w nadleśnictwie oraz spraw związanych z ochroną tajemnicy państwowej. W Nadleśnictwie Dąbrowa tego typu sprawami zajmuje się strażnik leśny.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.

Leśniczy ds łowieckich koordynacja wszystkich zadań łowieckich oraz organizacja polowań na terenie OHZ Dąbrowa.

*******

 

Obszar Nadleśnictwa Dąbrowa podzielony jest na 2 obręby leśne:

  1. Dąbrowa
  2. Laskowice

    Leśnictwa:
Obręb Dąbrowa
Leśnictwo Bursztynowo
Leśnictwo Czersk Świecki
Leśnictwo Dąbrowa
Leśnictwo Kotówka
Leśnictwo Kwiatki
Leśnictwo Rulewo
 
Obręb Laskowice
Leśnictwo Bedlenki
Leśnictwo Bzowo
Leśnictwo Bojanowo
Leśnictwo Grabowiec
Leśnictwo Gródek
Leśnictwo Mniszek
Leśnictwo Taszewo
Leśnictwo Terespol
 
Szkółka Leśna Bojanowo

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie wieczoru z sowami.

Podsumowanie wieczoru z sowami.

Czwarte spotkanie z sowami już za nami!

   W dniu 15 marca br. w Ośrodku Edukacji Leśnej „Dąbrówka” odbyło się organizowane już po raz czwarty spotkanie pt. „Co w lesie huczy?” poświęcone biologii, zachowaniu oraz ochronie sów gniazdujących w Polsce.   
Prowadzenie edukacji w zakresie poznania biologii sów oraz ukazania zagrożeń dla populacji tych ptaków jest jedną z form ich ochrony.  Coraz więcej ludzi dostrzega ich piękno i wielką rolę w zwalczaniu m. in. nadmiernej ekspansji gryzoni niszczących uprawy rolne czy młode drzewka.
   Wieczór z sowami rozpoczął się od prelekcji na temat sów gniazdujących w Polsce, który wygłosiła Pani Agnieszka Borowska, sokolnik i pasjonatka sów, na co dzień prowadząca Zakątek Sowia Dusza (https://www.sowiadusza.com/) Podczas prowadzonego wykładu słuchacze mogli przyjrzeć się znajdującym się na sali dwóm płomykówkom, puszczykowi oraz włochatce.  Warto wspomnieć, że w Polsce gniazduje 10 gatunków sów, tj. puszczyk zwyczajny, puszczyk uralski, puszczyk mszarny, sóweczka, pójdźka, włochatka, uszatka, uszatka błotna, płomykówka i puchacz. Prosty przekaz oraz bezpośredni kontakt z żywymi sowami na długo zostanie w pamięci słuchaczy.  
   Na wieczorze z sowami nie zapomniano oczywiście o najmłodszych uczestnikach, dla których przewidziano prace plastyczne, polegające na własnoręcznym wykonaniu sowy z tektury falistej. Na pamiątkę tego wydarzenia chętni uczestnicy otrzymali certyfikat za udział w wydarzeniu oraz przepiękne zakładki do książek z sowami gniazdującymi w Polsce.
   Wraz z nastaniem wieczoru wszyscy zgromadzeni ruszyli pod przewodnictwem  Panów: leśniczego leśnictwa Rulewo Adama Szymańskiego i podleśniczego leśnictwa Dąbrowa Kacpra Gałeckiego do pobliskiego lasu z nadzieją usłyszenia odgłosu puszczyka lub włochatki. Po dotarciu do starego drzewostanu sosnowego ku radości zgromadzonych udało się usłyszeć odgłos puszczyka.  Wieczorne wyjście do lasu dla większości uczestników spaceru stało się niezapomnianym wydarzeniem, ponieważ las w nocy przybiera zupełnie inne oblicze.
   Całe spotkanie poświęcone tym jakże ciekawym drapieżnikom zakończyło wspólne ognisko pod wiatą na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej ,,Dąbrówka”, które stało się pretekstem do dalszych rozmów m. in. o sowach.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie, a dla zainteresowanych życiem sów zapraszamy do lektury załączonych poniżej materiałów.