Wydawca treści
Organizacja pracy w Nadleśnictwie Dąbrowa
Jak zorganizowana jest praca w Nadleśnictwie Dąbrowa
Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie oraz kieruje Działem Gospodarki Leśnej.
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze: stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, edukacją i promocją nadleśnictwa, a także zamówieniami publicznymi.
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy. Do leśnictw przypisani są podleśniczowie, którzy podlegają bezpośrednio leśniczym.
Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżyniera nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.
Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy, planem remontów w zakresie infrastruktury, postępu technicznego i technologicznego oraz współdziała z działem gospodarki leśnej w zakresie realizacji zamówień publicznych. Działem tym kieruje sekretarz, który jest jednocześnie bezpośrednim przełożonym operatorów maszyn leśnych, sprzątaczki, kierowcy i pracownika socjalnego.
Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie oraz całość spraw związanych BHP. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.
Stanowisko do spraw ochrony informacji niejawnych także podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy prowadzenie i nadzorowanie spraw gospodarczo-obronnych, obrony cywilnej, kancelarii tajnej w nadleśnictwie oraz spraw związanych z ochroną tajemnicy państwowej. W Nadleśnictwie Dąbrowa tego typu sprawami zajmuje się strażnik leśny.
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowi strażnik, bezpośrednio podległy komendantowi posterunku.
Leśniczy ds łowieckich koordynacja wszystkich zadań łowieckich oraz organizacja polowań na terenie OHZ Dąbrowa.
*******
Obszar Nadleśnictwa Dąbrowa podzielony jest na 2 obręby leśne:
-
Dąbrowa
-
Laskowice
Leśnictwa:
Najnowsze aktualności
Społeczne sadzenie lasu
Społeczne sadzenie lasu
Kolejna akcja „Społecznego sadzenia lasu” w Nadleśnictwie Dąbrowa już za nami.
W dniu 2 kwietnia br., na terenie Leśnictwa Bojanowo odbyło się „Społeczne sadzenia lasu”, w którym udział wzięli przedstawiciele jednostek samorządowych, policji, straży pożarnej, Wdeckiego Parku Krajobrazowego oraz szkół i przedszkoli z powiatu świeckiego, a także uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych z Grudziądza.
W ramach spotkania zapoznano uczestników z istotą prowadzonej gospodarki leśnej oraz z tematyką odnowienia lasu, a także zaprezentowano mechaniczne sadzenie lasu przy użyciu sadzarki. W ramach społecznego sadzenia lasu posadzono w miejsce przebudowywanego lasu sosnowego około 3 600 szt. sadzonek dębu, co w przyszłości korzystnie wpłynie na zwiększenie bioróżnorodności i zwiększy odporności lasu na zagrożenia biotyczne i abiotyczne. Warto wspomnieć, że lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.
Wszystkim uczestnikom „Społecznego sadzenia lasu” dziękujemy za udział w corocznym odnowieniu powierzchni leśnych i zapraszamy za rok.