Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Jest formą ochrony obejmującą najcenniejsze obiekty przyrodnicze. W rezerwatach nie prowadzi się gospodarki leśnej, dla zachowania wartości ekologicznych, naturalnych lub nieznacznie zmienionych cennych ekosystemów, często z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin i zwierząt oraz elementami przyrody nieożywionej mającymi istotną wartość ze względów naukowych, przyrodniczych, kulturowych bądź krajobrazowych.

 

 

 

Rezerwaty przyrody na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa:

 

Rezerwat "Jezioro Fletnowskie" - częściowy rezerwat przyrody o powierzchni 25,21 ha w obrębie Laskowice. Sklasyfikowany wg przedmiotu ochrony jako rezerwat utworów tektonicznych i erozyjnych.

 

fot. K. Książka

 

Rezerwat "Grabowiec" - położony w obrębie Laskowice, na powierzchni 27,38 ha. Ochronie podlegają tu rzadkie gatunki roślin, takich jak: lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, kruszczyk szerokolistny.

 

 

 

Rezerwat "Ostnicowe Parowy Gruczna" - rezerwat florystyczny zbiorowisk nieleśnych o pow. 13,50 ha, ochronie podlegają zespoły roślin reliktowych; mn Ostnica Jana.  

 

 

- Rezerwat „Wąwóz Wyrwa” -  obszar  o powierzchni 48,80 ha, położony na terenie gmin Drzycim i Świecie, w powiecie świeckim, w województwie kujawsko-pomorskim. Utworzony w celu zachowania grądu zboczowego porastającego stoki doliny rzeki Wyrwy i zachodzących  w nim procesów odnowy i starzenia się drzewostanu, a także gatunków z nimi  związanymi, jak również ochrona fauny rezerwatu, w tym ichtiofauny rzeki Wyrwa. Obszar rezerwatu stanowi część doliny rzeki Wyrwy, zarówno jej strefy zboczowej, jak i dno doliny wraz z odcinkiem samej rzeki. Teren jest porośnięty drzewostanem o zróżnicowanym wieku i strukturze gatunkowej. W wyniku zaniechania prowadzenia na tym obszarze prac leśnych zachodzą od kilkudziesięciu lat naturalne procesy starzenia się i odnawiania drzewostanu oraz akumulacji martwego drewna. W związku z tym drzewostan grądu subatlantyckiego , porastający strome zbocza oraz niżowy łęg jesionowo- olszowy zajmujący powierzchnię u podnóża parowu, pomiędzy niszami źródliskowymi a ciekiem strugi Wyrwa, stanowią siedlisko licznych i cennych gatunków roślin, grzybów i zwierząt, jak rośliny objęte ochrona gatunkowa lilia złotogłów Lilium martagon i wawrzynek wilczełyko Daphne mezereum. Na obszarze rezerwatu odnotowano występowanie 24 gatunków owadów, z których 10 jest objętych ochroną w tym podlegają ochronie ścisłej jak pachnica dębowa Osmoderma eremita. Rezerwat jest ostoja wielu gatunków ptaków, uproszczona inwentaryzacja ornitologiczna wykazała 49 gatunków, w tym 43 objęte są ochroną ścisłą: dzięcioł (czarny, duży, major, średni, zielonosiwy, zielony), nurogęś, lerka, grubodziób, żuraw. Z kolei rzeka Wyrwa stanowi istotne siedlisko chronionych gatunków ryb. Podczas  odłowów stwierdzono występowanie 12 gatunków ryb, między innymi jaź, kleń, kiełb, lin, koza, śliz, pstrąg potokowy, głowacz oraz obecność minoga strumieniowego.

 

 

 

Rezerwat „Zbocza Świętopełka” - obszar o powierzchni 31,52ha zlokalizowany jest na terenie gminy Świecie, w powiecie świeckim, w województwie kujawsko-pomorskim. Utworzony w celu zachowania grądu zboczowego porastającego stoki Doliny Dolnej Wisły i zachodzących w nim procesów odnowy i starzenia się drzewostanu, a także gatunków z nimi związanych. Obszar rezerwatu przyrody  stanowią stoki doliny Wisły i wcinający się w nie wąwóz Czerwonej Wody. Teren jest porośnięty drzewostanem z zróżnicowanym wieku i strukturze gatunkowej. W wyniku zaniechania prowadzenia w obrębie rezerwatu prac leśnych dochodzi tam od kilkudziesięciu lat do naturalnych procesów starzenia się i odnawiania drzewostanu. Tak wytworzony grąd zboczowy stanowi siedlisko licznych, cennych gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Uproszczona inwentaryzacja ornitologiczna wykazała łącznie  79 gatunków ptaków, w tym 22 gatunki zalatujące, dla których teren planowanego rezerwatu jest żerowiskiem lub miejscem czasowego odpoczynku. Wśród gatunków, które gniazdują na terenie rezerwatu są m.in. dzięcioł7 czarny i duży, dzięciołek, dziwonia, gąsiorek.

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Narada poświęcona ochronie przeciwpożarowej i zwalczaniu szkodnictwa leśnego

Narada poświęcona ochronie przeciwpożarowej i zwalczaniu szkodnictwa leśnego

28 marca 2025 r. w Hotelu Dobre z Lasu w Solcu Kujawskim odbyła się narada poświęcona zagadnieniom ochrony przeciwpożarowej i zwalczania szkodnictwa leśnego. Spotkanie zostało zorganizowane przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu i zgromadziło przedstawicieli kluczowych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo lasów w regionie.

W naradzie uczestniczyli m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Pan Michał Sztybel, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Komend Wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej i Policji z województw Kujawsko-Pomorskiego, Pomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego oraz Wielkopolskiego. Obecni byli także reprezentanci Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, Wojsk Obrony Terytorialnej, Państwowej Straży Łowieckiej, Wojewódzkich Związków Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Zakładu Linii Kolejowych w Bydgoszczy PKP PLK S.A., firm lotniczych świadczących usługi dla RDLP w Toruniu oraz Państwowej Straży Rybackiej.

Kluczowe tematy narady

Podczas spotkania Wojewoda Kujawsko-Pomorski Pan Michał Sztybel przedstawił aktualne zagadnienia, dotyczące ochrony przeciwpożarowej w regionie. Pan Wojewoda podziękował także za dotychczasową współpracą służb w tym zakresie.

W dalszej części narady omówiono następujące kwestie:

  • Analiza sytuacji pożarowej oraz ochrony przeciwpożarowej w 2024 roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

  • Przebieg kontrolowanego wypalania drzewostanu w ramach przedsięwzięcia naukowo-badawczego „KONTRPOŻAR”, przeprowadzonego na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

  • Zwalczanie szkodnictwa leśnego w latach 2023-2024 na obszarze RDLP w Toruniu.

  • Działalność Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych w 2024 roku oraz plany na 2025 rok.

Narada była okazją do podsumowania dotychczasowych działań, wymiany doświadczeń oraz wyznaczenia kierunków przyszłych inicjatyw mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa lasów oraz skuteczniejszą ochronę przed zagrożeniami pożarowymi i aktami szkodnictwa. Współpraca pomiędzy różnymi instytucjami i służbami pozostaje kluczowym elementem w realizacji tych zadań.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu dziękuje wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wkład w ochronę naszych lasów.