Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Jest formą ochrony obejmującą najcenniejsze obiekty przyrodnicze. W rezerwatach nie prowadzi się gospodarki leśnej, dla zachowania wartości ekologicznych, naturalnych lub nieznacznie zmienionych cennych ekosystemów, często z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin i zwierząt oraz elementami przyrody nieożywionej mającymi istotną wartość ze względów naukowych, przyrodniczych, kulturowych bądź krajobrazowych.

 

 

 

Rezerwaty przyrody na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa:

 

Rezerwat "Jezioro Fletnowskie" - częściowy rezerwat przyrody o powierzchni 25,21 ha w obrębie Laskowice. Sklasyfikowany wg przedmiotu ochrony jako rezerwat utworów tektonicznych i erozyjnych.

 

fot. K. Książka

 

Rezerwat "Grabowiec" - położony w obrębie Laskowice, na powierzchni 27,38 ha. Ochronie podlegają tu rzadkie gatunki roślin, takich jak: lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, kruszczyk szerokolistny.

 

 

 

Rezerwat "Ostnicowe Parowy Gruczna" - rezerwat florystyczny zbiorowisk nieleśnych o pow. 13,50 ha, ochronie podlegają zespoły roślin reliktowych; mn Ostnica Jana.  

 

 

- Rezerwat „Wąwóz Wyrwa” -  obszar  o powierzchni 48,80 ha, położony na terenie gmin Drzycim i Świecie, w powiecie świeckim, w województwie kujawsko-pomorskim. Utworzony w celu zachowania grądu zboczowego porastającego stoki doliny rzeki Wyrwy i zachodzących  w nim procesów odnowy i starzenia się drzewostanu, a także gatunków z nimi  związanymi, jak również ochrona fauny rezerwatu, w tym ichtiofauny rzeki Wyrwa. Obszar rezerwatu stanowi część doliny rzeki Wyrwy, zarówno jej strefy zboczowej, jak i dno doliny wraz z odcinkiem samej rzeki. Teren jest porośnięty drzewostanem o zróżnicowanym wieku i strukturze gatunkowej. W wyniku zaniechania prowadzenia na tym obszarze prac leśnych zachodzą od kilkudziesięciu lat naturalne procesy starzenia się i odnawiania drzewostanu oraz akumulacji martwego drewna. W związku z tym drzewostan grądu subatlantyckiego , porastający strome zbocza oraz niżowy łęg jesionowo- olszowy zajmujący powierzchnię u podnóża parowu, pomiędzy niszami źródliskowymi a ciekiem strugi Wyrwa, stanowią siedlisko licznych i cennych gatunków roślin, grzybów i zwierząt, jak rośliny objęte ochrona gatunkowa lilia złotogłów Lilium martagon i wawrzynek wilczełyko Daphne mezereum. Na obszarze rezerwatu odnotowano występowanie 24 gatunków owadów, z których 10 jest objętych ochroną w tym podlegają ochronie ścisłej jak pachnica dębowa Osmoderma eremita. Rezerwat jest ostoja wielu gatunków ptaków, uproszczona inwentaryzacja ornitologiczna wykazała 49 gatunków, w tym 43 objęte są ochroną ścisłą: dzięcioł (czarny, duży, major, średni, zielonosiwy, zielony), nurogęś, lerka, grubodziób, żuraw. Z kolei rzeka Wyrwa stanowi istotne siedlisko chronionych gatunków ryb. Podczas  odłowów stwierdzono występowanie 12 gatunków ryb, między innymi jaź, kleń, kiełb, lin, koza, śliz, pstrąg potokowy, głowacz oraz obecność minoga strumieniowego.

 

 

 

Rezerwat „Zbocza Świętopełka” - obszar o powierzchni 31,52ha zlokalizowany jest na terenie gminy Świecie, w powiecie świeckim, w województwie kujawsko-pomorskim. Utworzony w celu zachowania grądu zboczowego porastającego stoki Doliny Dolnej Wisły i zachodzących w nim procesów odnowy i starzenia się drzewostanu, a także gatunków z nimi związanych. Obszar rezerwatu przyrody  stanowią stoki doliny Wisły i wcinający się w nie wąwóz Czerwonej Wody. Teren jest porośnięty drzewostanem z zróżnicowanym wieku i strukturze gatunkowej. W wyniku zaniechania prowadzenia w obrębie rezerwatu prac leśnych dochodzi tam od kilkudziesięciu lat do naturalnych procesów starzenia się i odnawiania drzewostanu. Tak wytworzony grąd zboczowy stanowi siedlisko licznych, cennych gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Uproszczona inwentaryzacja ornitologiczna wykazała łącznie  79 gatunków ptaków, w tym 22 gatunki zalatujące, dla których teren planowanego rezerwatu jest żerowiskiem lub miejscem czasowego odpoczynku. Wśród gatunków, które gniazdują na terenie rezerwatu są m.in. dzięcioł7 czarny i duży, dzięciołek, dziwonia, gąsiorek.

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wieszamy skrzynki lęgowe

Wieszamy skrzynki lęgowe

Rozpoczyna się czas powrotu ptaków i zasiedlania budek lęgowych.

Wiosna pomału budzi się do życia.  Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, kwitną przebiśniegi, leszczyna, wśród leśnych mokradeł słychać żurawie, sikory powoli rozglądają się za miejscem na gniazdo. Luty to już ostatni miesiąc na czyszczenie skrzynek lęgowych ze starych gniazd i nieczystości oraz na ich przegląd techniczny, naprawy lub wymianę na nowe. Usuwanie starych gniazd ma na celu oczyszczenie skrzynek lęgowych z potencjalnych pasożytów, które mogą stanowić zagrożenie dla nowego pokolenia ptaków oraz zapobiega przed łatwą penetracją budek lęgowych przez drapieżnik, poprzez oddalenie nowo budowanego gniazda od otworu wlotowego. Zachęcamy do przemyślanego wywieszania skrzynek lęgowych, kierując się według poniższych zasad:

 

Obecnie na polskim rynku jest wiele ofert na tzw. budki lęgowe, które nie zawsze spełniają swoją funkcję. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto znać podstawowe zasady wywieszania skrzynek lęgowych. Sztuczne dziuple dla ptaków powinny mieć, w zależności od gatunku ptaka odpowiednie wymiary oraz być wykonywane z surowego drewna iglastego, bez żadnych dodatków typu blacha, plastik czy płyta pilśniowa, ponieważ ptaki niechętnie wyprowadzają lęgi w otoczeniu syntetycznych materiałów.

Duże znaczenie ma wywieszanie budek dla większych ptaków, np. dla sów oraz dla żyjących w leśnej głuszy nietoperzy, takich jak borowiec wielki, nocek duży czy kilka gatunków mroczków. Często zdarza się, że ptasie domki są zasiedlane przez popielice, myszy leśne, dzikie roje pszczół, osy i szerszenie.

W celu ochrony dziuplaków w lasach pozostawia się stare drzewa z dziuplami oraz corocznie dokonuje się czyszczenia, napraw i wywieszania nowych skrzynek lęgowych. W 2021 roku w Nadleśnictwie Dąbrowa  wywieszono 155 sztuk nowych skrzynek lęgowych oraz wyczyszczono 1641 sztuk starych budek lęgowych.

Zachęcamy do obejrzenia filmu pt. „Budki lęgowe. Jak je zrobić, żeby ptaki chciały w nich zamieszkać?” , zrealizowanego przez Echa Leśne