Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pamięci żołnierzy niezłomnych

Pamięci żołnierzy niezłomnych

1 maca w Leśnictwie Bursztynowo przy Pomniku Niepodległości upłynął pod hasłem uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu ich narodowego święta

Uroczystość zainicjowana została przez Towarzystwo Przyjaciół Lipinek a przygotowana przez pracowników i uczniów Szkoły Podstawowej. W uroczystości  uczestniczyli zaproszeni goście, miedzy innymi: Komisarz Gminy Warlubie Anna Ośko, lokalne władze PiS z przewodniczącym Grzegorzem Goralem, delegacja leśników z Nadleśnictwa Osie i Dąbrowa,   przedstawiciele  Rady Sołeckiej z Sołtysem Lipinek, Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipinek, Kombatanci, pracownicy i uczniowie  Szkoły Podstawowej oraz mieszkańcy Lipinek.

W uroczystości brały udział poczty sztandarowe: Poczet Ochotniczej Straży Pożarnej i Szkoły Podstawowej.

Uroczystość i kilku ciepłych patriotycznych słowach rozpoczął Pan Dyrektor SP w Lipinkach Daniel Kalinowski, po niej krótki wykład historyczny i patriotyczny wygłosił Pan Zygmunt Krzemień.

Delegacje złożyły kwiaty.