Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

UWAGA! Konkurs plastyczny.

UWAGA! Konkurs plastyczny.

"Leśna ozdoba świąteczna" - zapraszamy do udziału.

Konkurs edukacyjno – plastyczny

„Leśna ozdoba świąteczna”


Ogłaszamy konkurs na najładniejszą i najbardziej leśną ozdobę choinkową bądź też bożonarodzeniowy stroik. Zapraszamy do udziału!


Święta już tuż, tuż. Zapewne wielu z Was przystraja drzewka bożonarodzeniowe w dary lasu: bombki wykonane z szyszek, kory, suszonych leśnych owoców itd. U wielu z Was na ten czas domy zostają pięknie przyozdobione specjalnie wykonanymi stroikami świątecznymi. Najlepsze prace zostaną nagrodzone i opublikowane na naszej stronie oraz na facebook-owym profilu.

Konkurs skierowany jest do wszystkich zainteresowanych osób, bez względu na wiek, nie będących pracownikami Nadleśnictwa Dąbrowa z powiatu świeckiego – terenu administrowania Nadleśnictwa Dąbrowa.

Chętne osoby zapraszamy do składania prac w biurze Nadleśnictwa Dąbrowa

do 10 grudnia 2021r.

Celem konkursu jest promocja zrównoważonego rozwoju poprzez promowanie drewna jako surowca w 100% odnawialnego, popularyzacja tradycji wytwarzania własnoręcznych ozdób świątecznych, rozwijanie kreatywności, umiejętności postrzegania i docenienia polskiej przyrody. Rozbudzenie aktywności twórczej w zakresie przygotowania produktów i ozdób przy wykorzystaniu darów lasu i materiałów naturalnych. Rozwijanie wrażliwości i zdolności twórczych oraz popularyzacja lokalnej twórczości.

Szczegóły konkursu znajdziecie w naszym regulaminie poniżej. Zapraszamy !!!