Wydawca treści
Urządzanie Lasu
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.
Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
- opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
- analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
- program ochrony przyrody,
- określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
Część opisowa Planu Urządzania Lasu udostępniana jest osobom zainteresowanym w siedzibie Nadleśnictwa Dąbrowa, ul. Leśna 25, 86-131 Jeżewo.
Decyzja Ministra Środowiska zatwierdzająca PUL dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej.
Najnowsze aktualności
Akcja edukacyjna dla placówek oświatowych i organizacji harcerskich pn.:
Akcja edukacyjna dla placówek oświatowych i organizacji harcerskich pn.:
"Kasztany i żołędzie zbieramy, zimą leśnym zwierzętom je damy"
Nadleśnictwo Dąbrowa zaprasza placówki oświatowe, w tym organizacje harcerskie do udziału w akcji edukacyjnej „Kasztany i żołędzie zbieramy, zimą leśnym zwierzętom je damy”
To akcja dla szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowo - wychowawczych z powiatu świeckiego. Nie dla osób indywidualnych!!!
W tym roku akcja edukacyjna ma trochę zmieniony charakter bo obejmuje również wykonanie plakatu edukacyjnego. Zebrane przez dzieci i młodzież żołędzie i kasztany posłużą jako karma dla danieli znajdujących się w Ośrodku Hodowli Zwierzyny w Leśnictwie Kotówka.
Celem akcji jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży odpowiedzialnych, empatycznych postaw do zwierząt oraz zapoznanie z problematyką środowiska leśnego.
Na zgłoszenia czekamy do 4 października 2024 r. Akcja trwa od 25 września 2024 r. do
16 października 2024 r. Termin odbioru kasztanów i żołędzi będzie ustalany indywidualnie.
W przypadku pytań prosimy o bezpośrednie kontaktowanie się z Panią Moniką Kwaśniewską pod numerem telefonu 539 697 912.
Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji, której szczegóły wraz z niezbędnymi dokumentami znajduje się poniżej artykułu