Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Część opisowa Planu Urządzania Lasu udostępniana jest osobom zainteresowanym w siedzibie Nadleśnictwa Dąbrowa, ul. Leśna 25, 86-131 Jeżewo.

Decyzja Ministra Środowiska zatwierdzająca PUL dostępna w  Biuletynie Informacji Publicznej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie wieczoru z sowami.

Podsumowanie wieczoru z sowami.

Czwarte spotkanie z sowami już za nami!

   W dniu 15 marca br. w Ośrodku Edukacji Leśnej „Dąbrówka” odbyło się organizowane już po raz czwarty spotkanie pt. „Co w lesie huczy?” poświęcone biologii, zachowaniu oraz ochronie sów gniazdujących w Polsce.   
Prowadzenie edukacji w zakresie poznania biologii sów oraz ukazania zagrożeń dla populacji tych ptaków jest jedną z form ich ochrony.  Coraz więcej ludzi dostrzega ich piękno i wielką rolę w zwalczaniu m. in. nadmiernej ekspansji gryzoni niszczących uprawy rolne czy młode drzewka.
   Wieczór z sowami rozpoczął się od prelekcji na temat sów gniazdujących w Polsce, który wygłosiła Pani Agnieszka Borowska, sokolnik i pasjonatka sów, na co dzień prowadząca Zakątek Sowia Dusza (https://www.sowiadusza.com/) Podczas prowadzonego wykładu słuchacze mogli przyjrzeć się znajdującym się na sali dwóm płomykówkom, puszczykowi oraz włochatce.  Warto wspomnieć, że w Polsce gniazduje 10 gatunków sów, tj. puszczyk zwyczajny, puszczyk uralski, puszczyk mszarny, sóweczka, pójdźka, włochatka, uszatka, uszatka błotna, płomykówka i puchacz. Prosty przekaz oraz bezpośredni kontakt z żywymi sowami na długo zostanie w pamięci słuchaczy.  
   Na wieczorze z sowami nie zapomniano oczywiście o najmłodszych uczestnikach, dla których przewidziano prace plastyczne, polegające na własnoręcznym wykonaniu sowy z tektury falistej. Na pamiątkę tego wydarzenia chętni uczestnicy otrzymali certyfikat za udział w wydarzeniu oraz przepiękne zakładki do książek z sowami gniazdującymi w Polsce.
   Wraz z nastaniem wieczoru wszyscy zgromadzeni ruszyli pod przewodnictwem  Panów: leśniczego leśnictwa Rulewo Adama Szymańskiego i podleśniczego leśnictwa Dąbrowa Kacpra Gałeckiego do pobliskiego lasu z nadzieją usłyszenia odgłosu puszczyka lub włochatki. Po dotarciu do starego drzewostanu sosnowego ku radości zgromadzonych udało się usłyszeć odgłos puszczyka.  Wieczorne wyjście do lasu dla większości uczestników spaceru stało się niezapomnianym wydarzeniem, ponieważ las w nocy przybiera zupełnie inne oblicze.
   Całe spotkanie poświęcone tym jakże ciekawym drapieżnikom zakończyło wspólne ognisko pod wiatą na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej ,,Dąbrówka”, które stało się pretekstem do dalszych rozmów m. in. o sowach.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie, a dla zainteresowanych życiem sów zapraszamy do lektury załączonych poniżej materiałów.