Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne tworzy się w celu zachowania fragmentów przyrody o charakterze naturalnym lub dla ochrony rzadko spotykanych ekosystemów lub zasobów genowych. W praktyce za użytki ekologiczne uznaje się przede wszystkim torfowiska, bagna, zadrzewienia, jary, wąwozy, zbocza kserotermiczne, śródleśne oczka wodne.

Na terenie nadleśnictwa utworzono 79 użytków ekologicznych o łącznej powierzchni 410,37 ha. Najczęściej występującą na naszym terenie formą użytku ekologicznego są bagna, stanowiące 87% powierzchni, a pozostałe 13% to łąki i pastwiska.

 

Szczególne znaczenie na terenie Borów Tucholskich mają użytki ekologiczne stanowiące małe śródleśne oczka wodne, bagienka i podmokłe łąki. Stanowią one nieocenione źrodła wody w suchym klimacie Borów Tucholskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie wieczoru z sowami.

Podsumowanie wieczoru z sowami.

Czwarte spotkanie z sowami już za nami!

   W dniu 15 marca br. w Ośrodku Edukacji Leśnej „Dąbrówka” odbyło się organizowane już po raz czwarty spotkanie pt. „Co w lesie huczy?” poświęcone biologii, zachowaniu oraz ochronie sów gniazdujących w Polsce.   
Prowadzenie edukacji w zakresie poznania biologii sów oraz ukazania zagrożeń dla populacji tych ptaków jest jedną z form ich ochrony.  Coraz więcej ludzi dostrzega ich piękno i wielką rolę w zwalczaniu m. in. nadmiernej ekspansji gryzoni niszczących uprawy rolne czy młode drzewka.
   Wieczór z sowami rozpoczął się od prelekcji na temat sów gniazdujących w Polsce, który wygłosiła Pani Agnieszka Borowska, sokolnik i pasjonatka sów, na co dzień prowadząca Zakątek Sowia Dusza (https://www.sowiadusza.com/) Podczas prowadzonego wykładu słuchacze mogli przyjrzeć się znajdującym się na sali dwóm płomykówkom, puszczykowi oraz włochatce.  Warto wspomnieć, że w Polsce gniazduje 10 gatunków sów, tj. puszczyk zwyczajny, puszczyk uralski, puszczyk mszarny, sóweczka, pójdźka, włochatka, uszatka, uszatka błotna, płomykówka i puchacz. Prosty przekaz oraz bezpośredni kontakt z żywymi sowami na długo zostanie w pamięci słuchaczy.  
   Na wieczorze z sowami nie zapomniano oczywiście o najmłodszych uczestnikach, dla których przewidziano prace plastyczne, polegające na własnoręcznym wykonaniu sowy z tektury falistej. Na pamiątkę tego wydarzenia chętni uczestnicy otrzymali certyfikat za udział w wydarzeniu oraz przepiękne zakładki do książek z sowami gniazdującymi w Polsce.
   Wraz z nastaniem wieczoru wszyscy zgromadzeni ruszyli pod przewodnictwem  Panów: leśniczego leśnictwa Rulewo Adama Szymańskiego i podleśniczego leśnictwa Dąbrowa Kacpra Gałeckiego do pobliskiego lasu z nadzieją usłyszenia odgłosu puszczyka lub włochatki. Po dotarciu do starego drzewostanu sosnowego ku radości zgromadzonych udało się usłyszeć odgłos puszczyka.  Wieczorne wyjście do lasu dla większości uczestników spaceru stało się niezapomnianym wydarzeniem, ponieważ las w nocy przybiera zupełnie inne oblicze.
   Całe spotkanie poświęcone tym jakże ciekawym drapieżnikom zakończyło wspólne ognisko pod wiatą na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej ,,Dąbrówka”, które stało się pretekstem do dalszych rozmów m. in. o sowach.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie, a dla zainteresowanych życiem sów zapraszamy do lektury załączonych poniżej materiałów.