Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne tworzy się w celu zachowania fragmentów przyrody o charakterze naturalnym lub dla ochrony rzadko spotykanych ekosystemów lub zasobów genowych. W praktyce za użytki ekologiczne uznaje się przede wszystkim torfowiska, bagna, zadrzewienia, jary, wąwozy, zbocza kserotermiczne, śródleśne oczka wodne.

Na terenie nadleśnictwa utworzono 79 użytków ekologicznych o łącznej powierzchni 410,37 ha. Najczęściej występującą na naszym terenie formą użytku ekologicznego są bagna, stanowiące 87% powierzchni, a pozostałe 13% to łąki i pastwiska.

 

Szczególne znaczenie na terenie Borów Tucholskich mają użytki ekologiczne stanowiące małe śródleśne oczka wodne, bagienka i podmokłe łąki. Stanowią one nieocenione źrodła wody w suchym klimacie Borów Tucholskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rozstrzygnięcie konkursu

Rozstrzygnięcie konkursu

"Leśna Ozdoba Świąteczna"

W dniu 12 grudnia 2024 r. Komisja konkursowa dokonała rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pt. „Leśna ozdoba świąteczna” skierowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu świeckiego. Celem konkursu była promocja zrównoważonej gospodarki leśnej m. in.  poprzez promowanie surowców naturalnych, w tym drewna jako surowca w 100% odnawialnego, popularyzacja tradycji wytwarzania własnoręcznych ozdób świątecznych przy wykorzystaniu darów lasów i materiałów naturalnych oraz rozwijanie kreatywności.

W czwartej edycji wpłynęły łącznie 42 prace, nadesłane przez uczniów z klas podstawowych. W kategorii III, tj. dla uczniów szkól ponadpodstawowych nie wypłynęła żadna praca.
Poziom oraz pomysłowość nadesłanych prac stanowiła trudne zdanie dla Komisji w wyborze laureatów. Podczas oceniania prac Komisja konkursowa  brała pod uwagę oryginalności i zgodność z tematyką konkursu, staranność oraz włożony wkład własny w zgłoszoną pracę. Wszystkie prace zachwyciły nas pomysłowością, wysokim poziomem wykonania oraz  walorami artystycznymi.
W ramach oceny prac Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów w poszczególnych kategoriach oraz przyznała wyróżnienia.

Laureaci konkursu w poszczególnych kategoriach:

Kategoria wiekowa I: uczniowie klas I-III szkoły podstawowej

I miejsce
    Iga Kędziora, Szkoła Podstawowa w Grupie
II miejsce
    Jakub Lahutta, Szkoła Podstawowa w Jeżewie
III miejsce
    Kornelia Bogacka, Szkoła Podstawowa w Grupie
Wyróżnienia:
1)    Kacper Helwig, Szkoła Podstawowa w Jeżewie,
2)    Konrad Murawski, Szkoła Podstawowa w Laskowicach,
3)    Jan Markowicz, Szkoła Podstawowa w Michalu,
4)    Zuzanna Rynkowska, Szkoła Podstawowa w Grupie,
5)    Julian Duńczyk, Szkoła Podstawowa w Wiągu.

Kategoria wiekowa II: uczniowie klas IV-VIII

I miejsce
    Amelia Andrik, Szkoła Podstawowa nr 2 w Świeciu
II miejsce
    Mikołaj Kwaśniewski, Szkoła Podstawowa w Czaplach,
III miejsce
     Katarzyna Starszak, Szkoła Podstawowa w Laskowicach

Wyróżnienia:
1)    Nadia Sakowicz, klasa IV, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świeciu,
2)    Julia Hemke, klasa VI, Szkoła Podstawowa w Jeżewie,
3)    Tymoteusz Kiec, klasa VII, Szkoła Podstawowa w Gródku,
4)    Mikołaj Nowakowski, klasa VI, Szkoła Podstawowa w Wiągu.


W dniu 17.12.2024 r. odbyło się w Ośrodku Edukacji Leśnej „Dąbrówka” uroczyste wręczenie nagród oraz pamiątkowych dyplomów zwycięzcom konkursu.


Serdecznie gratulujemy laureatom i pozostałym autorom prac.

Wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za nadesłane prace i zachęcamy do brania udziału w innych organizowanych przez Nadleśnictwo Dąbrowa konkursach.