Wydawca treści
Użytki ekologiczne
Użytki ekologiczne tworzy się w celu zachowania fragmentów przyrody o charakterze naturalnym lub dla ochrony rzadko spotykanych ekosystemów lub zasobów genowych. W praktyce za użytki ekologiczne uznaje się przede wszystkim torfowiska, bagna, zadrzewienia, jary, wąwozy, zbocza kserotermiczne, śródleśne oczka wodne.
Na terenie nadleśnictwa utworzono 79 użytków ekologicznych o łącznej powierzchni 410,37 ha. Najczęściej występującą na naszym terenie formą użytku ekologicznego są bagna, stanowiące 87% powierzchni, a pozostałe 13% to łąki i pastwiska.
Szczególne znaczenie na terenie Borów Tucholskich mają użytki ekologiczne stanowiące małe śródleśne oczka wodne, bagienka i podmokłe łąki. Stanowią one nieocenione źrodła wody w suchym klimacie Borów Tucholskich.
Najnowsze aktualności
Społeczne sadzenie lasu
Społeczne sadzenie lasu
Kolejna akcja „Społecznego sadzenia lasu” w Nadleśnictwie Dąbrowa już za nami.
W dniu 2 kwietnia br., na terenie Leśnictwa Bojanowo odbyło się „Społeczne sadzenia lasu”, w którym udział wzięli przedstawiciele jednostek samorządowych, policji, straży pożarnej, Wdeckiego Parku Krajobrazowego oraz szkół i przedszkoli z powiatu świeckiego, a także uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych z Grudziądza.
W ramach spotkania zapoznano uczestników z istotą prowadzonej gospodarki leśnej oraz z tematyką odnowienia lasu, a także zaprezentowano mechaniczne sadzenie lasu przy użyciu sadzarki. W ramach społecznego sadzenia lasu posadzono w miejsce przebudowywanego lasu sosnowego około 3 600 szt. sadzonek dębu, co w przyszłości korzystnie wpłynie na zwiększenie bioróżnorodności i zwiększy odporności lasu na zagrożenia biotyczne i abiotyczne. Warto wspomnieć, że lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.
Wszystkim uczestnikom „Społecznego sadzenia lasu” dziękujemy za udział w corocznym odnowieniu powierzchni leśnych i zapraszamy za rok.