Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Narada koordynacyjna

Narada koordynacyjna

Tym razem w wersji online ale tradycyjne spotkanie odbyło się

W dniu 25 lutego 2021 r. odbyła się narada koordynacyjna z zakresu ochrony przeciwpożarowej lasu i szkodnictwa leśnego, którą ze względu na obecną sytuację i obostrzenia przeprowadzono w formie wideokonferencji. Transmisja była prowadzona z Nadleśnictwa Dąbrowa jako tegorocznego organizatora i dotyczyła spraw Nadleśnictw Dąbrowa, Osie i Trzebciny.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wyżej wymienionych nadleśnictw, również zaproszeni goście z Samorządów – Starostwa Powiatowego i Gmin, Straży Pożarnej, Policji, Wojska, firmy Enea.

Narada została podzielona na dwa bloki tematyczne:

  1. Ochrona przeciwpożarowa lasu – analiza sytuacji pożarowej w 2020 roku dla powyższych nadleśnictw na tle RDLP Toruń i całych Lasów Państwowych, porównanie tych danych z latami poprzednimi, zabezpieczenie terenów leśnych, sprzęt do ochrony ppoż, lokalizacji i gaszenia pożarów, poligon w Nadleśnictwie Dąbrowa, pasy przeciwpożarowe przy torach kolejowych
  2. Szkodnictwo leśne – analiza szkodnictwa leśnego według rodzajów – kradzież drewna, kłusownictwo, niszczenie mienia, bezprawne korzystanie z lasu, dodatkowe działania Straży Leśnej, współpraca z Policją i innymi służbami.

W ramach dyskusji na zakończenie narady, wnioski i spostrzeżenia wskazują na dobrą współpracę wszystkich służb mającą na względzie dobro polskich lasów.