Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie wieczoru z sowami

Podsumowanie wieczoru z sowami

W dniu 1 kwietnia 2022 r. w Nadleśnictwie Dąbrowa odbył się „Wieczór z sowami czyli co huczy w lesie?”

Dla większości ludzi sowy kojarzą się z czymś złym, złowieszczym, ich głosy często słychać w filmach grozy. Na szczęście coraz więcej ludzi dostrzega ich piękno i wielką rolę w zwalczaniu m. in. nadmiernej ekspansji gryzoni niszczących uprawy rolne czy młode drzewka.

1 kwietnia 2022 r. w Nadleśnictwie Dąbrowa odbył się „Wieczór z sowami czyli co huczy w lesie?”,  podczas którego można było dowiedzieć się o biologii, zachowaniu i znaczeniu tych nocnych drapieżników w przyrodzie oraz życiu człowieka.  Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji sów, które gniazdują w Polsce. Warto wspomnieć, że w Polsce gniazduje 10 gatunków sów, tj. puszczyk, puszczyk uralski, puszczyk mszarny, sóweczka, pójdźka, włochatka, uszatka, uszatka błotna, płomykówka i puchacz.

Kolejną atrakcją wieczoru było bliskie spotkanie z puszczykiem, płomykówką i puchaczem, które zaprezentował Pan Damian Kwiatkowski, sokolnik i hodowca ptaków drapieżnych. Dla większości zgromadzonych osób była to okazja do lepszego poznania tych ptaków oraz uzyskania odpowiedzi na temat ich hodowli, zwyczajów czy ochrony.

Na wieczorze z sowami nie zapomniano oczywiście o najmłodszych uczestnikach, dla których przewidziano prace plastyczne, polegające na własnoręcznym wykonaniu sowy z papieru. Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy uczestnicy otrzymali przypinki, oczywiście z sowami.

Wraz z nastaniem wieczoru wszyscy zgromadzeni ruszyli pod przewodnictwem  Panów: Adama Szymańskiego i  Andrzeja Jur do lasu z nadzieją usłyszenia odgłosu puszczyka lub włochatki. Niestety ze względu na wietrzną pogodę nie udało się usłyszeć żadnej z w/w sów. Samo wieczorne wyjście do lasu dla większości uczestników spaceru stało się niezapomnianym wydarzeniem, ponieważ las w nocy przybiera zupełnie inne oblicze.

Cały „Wieczór z sowami” zakończyło wspólne ognisko pod wiatą na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej ,,Dąbrówka”, które stało się pretekstem do dalszych rozmów m.in. o sowach. Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie, a dla zainteresowanych życiem sów zapraszamy do lektury załączonych poniżej materiałów.