Aktualności Aktualności

Powrót

"Wielka" mała retencja.

"Wielka" mała retencja.

Woda to ważna sprawa.

    Niewłaściwie prowadzona w ubiegłym stuleciu polityka państwa w zakresie melioracji wodnych polegająca m. in. na osuszaniu terenów podmokłych i zabagnionych celem przekształcania ich w tereny pod uprawy rolne czy ich wykorzystywania do prowadzenia gospodarki leśnej przyczyniła się do zubożenia środowiska oraz pogłębiania się deficytu wodnego Polski. W dobie zauważalnych gwałtownych zmian klimatycznych objawiających się m. in. zmianą okresu wegetacyjnego roślin,  coraz dłuższymi okresami suszy lub gwałtownymi zjawiskami pogodowymi w postaci huraganów czy silnych  opadów deszczu lub śniegu narasta problem z właściwym utrzymanie ilości wód powierzchniowych i gruntowych na terenie Polski.


    Mokradła, bagna, torfowiska, wilgotne łąki i lasy zajmują około 14 proc. powierzchni naszego kraju. Co więcej, ocieplenie klimatu prognozowane w perspektywie kolejnych dziesięcioleci wyraźnie zwiększy parowanie. Przy zachowaniu dotychczasowej wielkości opadów będzie to prowadziło do dalszego pogłębiania się deficytu wody. Problemem w tym kontekście jest także postępująca urbanizacja i zabudowa terenów zielonych, która przyspiesza odpływ wody do rzek i mórz. Z tej perspektywy zwiększenie zdolności retencyjnych i poprawa bilansu wodnego stają się jednym z najważniejszych zadań środowiskowych przyszłości. Mała retencja może być kluczem do rozwiązania przynajmniej części problemów. Dlatego niezbędne jest podejmowanie wszelkiego typu działań w zakresie retencjonowania wody oraz zapobieganie dalszej degradacji istniejących obszarów zabagnionych oraz mokradeł.


    Teren Nadleśnictwa Dąbrowa to głównie siedliska borowe, o słabej jakości gleb i niskim poziomie wód gruntowych. Dlatego aby poprawić stosunki hydrologiczne, których odpowiedni poziom jest niezbędny do prawidłowego rozwoju drzewostanów, a tym samym zwiększania ilości surowca drzewnego oraz w celu wzmocnienia ochrony przeciwpożarowej wszelkie mokradła i tereny zabagnione wyłącza się z gospodarki leśnej. W wyniku takich działań tereny podmokłe stają się często użytkami ekologicznymi stanowiącymi idealne miejsce dla rozwoju bioróżnorodności. Na naszym terenie od kilkunastu już lat prowadzi się różnego typu działania mające na celu zapobieganie wysychaniu terenów podmokłych  oraz spowolnienie odpływu wód z terenów leśnych. Przykładem może być wykonanie zastawek na rzece Krępa, w następstwie których powstał zbiornik. Dzięki takiemu podniósł się poziom wód gruntowych oraz zwiększyła się ilość wody powierzchniowej na terenie Leśnictwa Kotówka. W 2021 wykonano zbiornik retencyjne w Leśnictwie Bedlenki, a w 2023 roku zakończono budowę czterech progów na rzece Sinowa, dzięki czemu spowolniono odpływ wód na terenie leśnictwa Rulewo.  Z upływem czasu  zbiorniki takie oprócz zatrzymywania wody staną się miejscem różnorodności biologicznej. Ponadto pełnią one funkcje wodopojów, z których korzystają dzikie zwierzęta. Dzięki roślinności porastającej brzegi i sztucznej wyspie zlokalizowanej na zbiorniku w leśnictwie Bedlenki, powstały doskonałe miejsca do rozwoju płazów, ptactwa wodnego i innych zwierząt.

Poniżej przedstawiamy Państwu film prezentujący działania Lasów  Państwowych mające na celu zatrzymanie wody w lesie.

 

 


Nadleśnictwa i inne

Projekty LP 2014-2020 Projekty LP 2014-2020