Aktualności Aktualności

Powrót

Bociany czarne z Nadleśnictwa Dąbrowa

Bociany czarne z Nadleśnictwa Dąbrowa

Lęgowe bociany czarne (Ciconia nigra) z Nadleśnictwa Dąbrowa w ostatniej chwili uratowały „honor” Borów Tucholskich.

W dniu 22 czerwca, tj. pod koniec realizacji wieloletniego projektu pn. „BocianiMy w Lasach” udało się założyć loggery i zaobrączkować dwa pisklęta w nowo odkrytym gnieździe hajstry. Ogromne oczekiwanie wielu osób zaangażowanych w projekt, na zlokalizowanie w Borach Tucholskich udanych lęgów tego gatunku bociana w końcu ziściło się! Duża satysfakcja i radość. – Dzięki znalezieniu przez leśników i zgłoszeniu lęgowego gniazda jest szansa, że zostanie wzbogacona wiedza o tych skrytych ptakach także z terenu Leśnego Kompleksu Promocyjnego Bory Tucholskie.  

 

O projekcie BocianiMy

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w latach 2017-2019 wykonano zadanie pn.: Monitoring stanowisk bociana czarnego, aktywne poszukiwania nowych gniazd, (…)” dla następujących nadleśnictw: Tuchola, Osie, Dąbrowa, Woziwoda, Trzebciny i Zamrzenica. Zadanie było częścią ogólnopolskiego projektu pn.: „BocianiMy w Lasach. Dobre praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego Ciconia nigra na terenach leśnych; POIS.02.04.00-00-0154/16, zrealizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działanie 2.4.1 Działania o charakterze dobrych praktyk związane z ochroną zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych. Głównym celem projektu BocianiMy w Lasach jest wypracowanie i wdrożenie dobrych praktyk ochrony siedlisk i zarządzania populacją bociana czarnego na terenie 17 Leśnych Kompleksów Promocyjnych i pokrywających się z nimi powierzchniowo 21 OSOP N2000.

 

Uzyskane w ramach projektu pierwsze wyniki monitoringu (brak sukcesu lęgowego za rok 2017) w strefach gniazdowych bociana czarnego na obszarze Leśnego Kompleksu Promocyjnego Bory Tucholskie (OSOP Bory Tucholskie), skutkowało poszerzeniem projektu o badania terenów Nadleśnictwa Zamrzenica.

 

Wyniki przeprowadzonego monitoringu stanowisk bociana czarnego:

 

1. Badaniami objęto łącznie 10 stref gniazdowych, z zakładanych 11, ponieważ 1 drzewo gniazdowe wraz z otoczeniem leśnym zostało zniszczone w wyniku nawałnicy z 11/12 sierpnia 2017 roku.

2. Odnowienie gniazda stwierdzono tylko w 2 strefach.

3. Sukces lęgowy bociana czarnego (określony jako wyprowadzenie z gniazda lotnych młodych) stwierdzono tylko w 1 gnieździe (10% badanej próby), właśnie w Nadl. Zamrzenica.  

4. Aktywne poszukiwania nowych gniazd i żerowisk przyniosło znalezienie tylko 1 nowej lokalizacji gniazda bociana czarnego – także w Nadl. Zamrzenica, czyli poza terenem LKP Bory Tucholskie.

 

Stąd tak ważne dla kompleksowego poznania biologii populacji lęgowej bociana czarnego (Ciconia nigra) z różnych rejonów Polski było znalezienie w 2020 r. gniazda i oznakowanie piskląt z Nadleśnictwa Dąbrowa. Teraz wszyscy w Kujawsko-Pomorskim trzymajmy kciuki za otrzymywanie dobrych informacji zwrotnych o trasach wędrówki i losach życiowych tych dwóch bocianów z Borów Tucholskich.

 

Leszek Wasielewski

(razem z Mariusz Tkacz realizował projekt w Kujawsko-Pomorskim w latach 2017-2019)


Nadleśnictwa i inne

Projekty LP 2014-2020 Projekty LP 2014-2020