Aktualności Aktualności

Powrót

Dni Borów Tucholskich

Dni Borów Tucholskich

Po raz kolejny leśnicy Nadleśnictwa Dąbrowa wzięli udział w Dniach Borów Tucholskich

„Przyjeżdżajcie, las Was powita, a ludzie ugoszczą”- to hasło towarzyszące obchodom Dni Borów Tucholskich. Już na stałe ta impreza wpisała się w historie miasta Tuchola. Częścią Borów Tucholskich jest Nadleśnictwo Dąbrowa. Nie mogło nas więc zabraknąć na obchodach i w tym roku. 21 lipca dwójka leśników naszego nadleśnictwa promowała piękno lasów regionu wraz z leśnikami z innych nadleśnictw wchodzących w skład LKP „Bory Tucholskie” (Tuchola, Woziwoda, Trzebciny, Osie) i nadleśnictwa Zamrzenica.

Na odwiedzających stoisko czekały jak zawsze zadania edukacyjne, których tematyka odwoływała się do gospodarki leśnej, funkcji lasu, zastosowań drewna, zasad korzystania z lasu. Czasami o wymarzoną książkę czy torbę płócienną trzeba było troszkę pogłówkować bo żadne materiały ze stoiska nie były rozdawane ot tak. Jak co roku największa popularnością cieszyły się sadzonki rodzimych drzew leśnych, które były jednym z prezentów za prawidłowo rozwiązane zadania i zagadki. Wielu turystów chciało po prostu dowiedzieć się co mogą ciekawego zobaczyć w naszych lasach podczas letnich wędrówek. Na najmłodszych czekały kolorowanki, mega puzzle i piaskownica z piaskiem kinetycznym do odbijania zwierzęcych tropów.

Po raz pierwszy przy okazji organizacji stoiska Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu nasze Nadleśnictwo- jako uczestnik projektu promowało Leśne Gospodarstwa Węglowe. Można było więc zobaczyć ekspozycję multimedialną ukazującą las w roli magazynu węgla. Można było zapatrzeć się w ulotki, gadżety i porozmawiać z koordynatorem projektu Kasprem Boguskim na czym on polega i jakie będzie miał skutki dla nas wszystkich.  Nadleśnictwo Dąbrowa jest jedną z 27 jednostek realizujących projekt rozwojowy Lasów Państwowych pn. Leśne Gospodarstwa Węglowe. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie pochłaniania dwutlenku węgla poprzez prowadzenie działań przyczyniających się do kompensowania jego ilości oraz realizacja międzynarodowych zobowiązań w zakresie polityki klimatycznej. Najbardziej przemawiającym gadżetem była Drewniana kostka symbolizująca ilość zmagazynowanego węgla przez drewno na przestrzeni czasu.

Przy okazji Obsługi stoiska edukatorka Joanna Bock z Nadleśnictwa Dąbrowa i Pani Honorata Galczewska z RDLP w Toruniu zostały poproszone o dwa wejścia na „żywo” w radiach PiK i Weekend w celu opowiedzenia o walorach Borów Tucholskich, skutkach klęski 2017 roku i Leśnych Gospodarstwach Węglowych.

Na koniec nasze koleżanki i koledzy z Nadleśnictw Tuchola i Woziwoda wzięli udział w specjalnym pochodzie. VII Historycznym Pochodzie Borowiaków wzięło udział kilkaset osób, prezentując kulturę borowiacką, postacie i wydarzenia historyczne związane z regionem. Przedstawienie uczestników, omówienie walorów przyrodniczych i rekreacyjnych lasów oraz zakończenie miało miejsce w Parku Zamkowym. Nasi leśnicy w nim przy akompaniamencie Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych  wyglądali imponująco.


Nadleśnictwa i inne

Projekty LP 2014-2020 Projekty LP 2014-2020