Aktualności Aktualności

Powrót

Posiedzenie Rady programu Edukacji Leśnej Społeczeństwa dla Nadleśnictwa Dąbrowa na lata 2017-2026

Posiedzenie Rady programu Edukacji Leśnej Społeczeństwa dla Nadleśnictwa Dąbrowa na lata 2017-2026

W dniu 27.06.2016r w Sali OEL „Dąbrówka" odbyło się pierwsze posiedzenie powołanej decyzją Nadleśniczego Nadleśnictwa Dąbrowa Komisji do opracowania programu edukacji leśnej na lata 2017-2026.

 

Komisję stanową  dyrektorzy i nauczyciele ze szkół współpracujących z nadleśnictwem od lat- Zespołu Szkół z Jeżewa, Szkoły Podstawowej z Lipinek oraz przedszkola z Jeżewa. Nie zabrakło także przedstawiciela Dyrektora RDLP w Toruniu Pani Honoraty Galczewskiej. W obradach brała również udział pani Monika Wiśniewska- pracownik Wdeckiego Parku Krajobrazowego odpowiedzialny za edukację. W komisji znaleźli się także leśnicy z Nadleśnictwa Dąbrowa zaangażowani w edukację leśną oraz Pan Nadleśniczy.

 przedstawiając swoją wizję edukacji- zarówno tej, sprzed 20 lat, której skutki odczuwamy do dziś poprzez ataki w mediach czy widzenie leśnika jako opiekuna lasu i zwierząt oraz tej edukacji jaką widzi obecnie w Nadleśnictwie Dąbrowa. „Powinniśmy stawiać na rzetelną informację o gospodarowaniu zasobami przyrody- w tym drewnem- pochodzącym z wycinanych drzew"- mówił Pan Nadleśniczy. Zdaniem Pana Nadleśniczego powinniśmy ciężar edukacji przenieść w kierunku starszych grup wiekowych a dopełnieniem oferty edukacyjnej nadleśnictwa będą coroczne warsztaty dla nauczycieli z dziedziny edukacji leśnej właśnie.

            Kolejnym punktem spotkania był wyjazd terenowy w celu pokazania naszych edukacyjnych „nowości" oraz innych elementów gospodarki leśnej wykorzystywanych w edukacji. Pierwszym punktem wizyty była ścieżka edukacyjna w Grabowcu, gdzie Pan Leśniczy Tomasz Szulc oprowadził nas po części nowej trasy ścieżki, pokazał punkt widokowy z przepięknym widokiem na zakole i dolinę Wisły,  kilka z przystanków ścieżki oraz opowiedział o rezerwacie Grabowiec, w którego sąsiedztwie ścieżka się znajduje.

Aby zaproponować członkom rady co można pokazać podczas spotkań edukacyjnych z pracy leśnika zabraliśmy ich w dwa  punkty terenowe. Pierwszym była wizyta na zrębie i pokaz pracy maszyn leśnych- harwestera i forwardera. Członkom Rady o pracach związanych z pozyskaniem drewna opowiadali zarówno miejscowy leśniczy – Marian Litkowski, operatorzy maszyn jak i Pan Nadleśniczy. Wielkie wrażenie, szczególnie na paniach zrobił fakt szybkości i łatwości w pozyskiwaniu różnych sortymentów drewna w tak krótkim czasie i z taką precyzją.

Kolejnym punktem była wizyta w szkółce leśnej w Leśnictwie Bojanowo, gdzie leśniczy Krzysztof Książka opowiedział o funkcjonowaniu szkółki i produkcji sadzonek. Wizyta w szkółce leśnej pozwoliła też pokazać  zamknięty, powtarzalny cykl życia lasu, w tym przypadku pokazany od końca, czyli od pozyskania drewna do produkcji szkółkarskiej i uzmysłowienie członkom Rady, że większość polskich lasów jest zagospodarowana przez leśników, a fakt, że wyglądają one właśnie tak jest zasługą dobrze prowadzonej gospodarki leśnej, o której musimy mówić na spotkaniach edukacyjnych.

            Po objeździe terenowym nastąpił powrót do OEL „Dąbrówka", gdzie przewodnicząca Rady podsumowała realizację kończącego się 10- letniego okresu trwania programu, zaprezentowała statystyki dotyczące frekwencji i kosztów poniesionych na organizację zajęć oraz przedstawiła założenia nowego programu edukacyjnego. Przedstawione zostały także wszystkie miejsca prowadzenia edukacji, propozycje form edukowania oraz pokrótce ofertę Ośrodka. Po wystąpieniu przewodnicząca wywołała dyskusje, podczas której wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że współpraca w dziedzinie edukacji leśnej między nauczycielami a leśnikami jest konieczna.

 Rada będzie spotykać się minimum raz w roku w celu przedyskutowania ewentualnych zmian w Programie oraz celem ustalenia założeń w programach rocznych.

W dyskusji zabrała także głos Pani Honorata Galczewska- delegat Dyrektora RDLP w Toruniu dziękując za cudowną atmosferę i dotychczasowe osiągnięcia edukacyjne panu Nadleśniczemu. Podkreślała też, że widać świetne porozumienie między przybyłymi nauczycielami a pracownikami nadlesnictwa i przyjazne stosunki co w codziennej współpracy jest bardzo ważne. Pani Honorata podkreślała także ważność zmian w postrzeganiu edukacji leśnej oraz poparcie w przedstawionych tezach do nowego Programu.


Nadleśnictwa i inne

Projekty LP 2014-2020 Projekty LP 2014-2020