Aktualności Aktualności

Powrót

Posumowanie święta "Dnia Leśnika"

Posumowanie święta "Dnia Leśnika"

Za na mi kolejny piknik, którego celem było pokazanie pracy leśnika.

Druga edycja pikniku z okazji święta „Dnia Leśnika”, którego głównym celem była promocja gospodarki leśnej, drewna jako surowca w pełni odnawialnego i biodegradowalnego  oraz przybliżenie pracy leśnika, już za nami.

W sobotnie popołudnie siedzibę Nadleśnictwa Dąbrowa odwiedziło bardzo dużo gości żywo zainteresowanych poszczególnymi stanowiskami jakie zostały przygotowane dla okolicznych mieszkańców.

Jedną z atrakcji był pokaz pracy maszyn leśnych m. in. harwestera służącego do ścinki i manipulacji drewna oraz forwardera umożliwiającego zrywkę i ułożenie surowce drzewnego na odpowiednie stosy celem późniejszego zaewidencjonowania przez leśniczego i wywozu. Dla wielu osób, w tym i dzieci, możliwość obejrzenia tak dużych, nowoczesnych i naszpikowanych elektroniką maszyn było nie lada gratką.

Kolejnym punktem cieszącym się dużym zainteresowaniem była zorganizowana na sali historycznej wystawa poświęcona m. in. drewnu i jego zastosowaniu w życiu codziennym, znaleziskom napotkanym w surowcu drzewnym po II Wojnie Światowej oraz bartnictwu i pszczelarstwu.  

Jednym z głównych czynników zagrażającym ekosystemom leśnym są pożary, powodowane w głównej mierze przez nieroztropność ludzi. W Punkcie Alarmowo Dyspozycyjnym (PAD) można było zaznajomić się jak leśnicy chronią lasy przed pożarami poprzez m. in. utworzenie sieci monitoringu obszarów leśnych przy użyciu kamer oraz zaprezentowano pokaz pomiaru wilgotności ściółki leśnej, na podstawie którego określa się stopień zagrożenia pożarowego w lasach. W ramach prezentacji z zakresu ochrony przeciwpożarowej dzieci, które marzą o zostaniu strażakami mogły spróbować swoich sił posługując się motopompą oraz hydronetkami plecakowymi.

W celu ukazania namiastki pracy leśniczego przygotowano stanowisko, podczas którego można było samemu spróbować odebrać stos drewna sosnowego poprzez jego zmierzenie i nabicie numerka, a także przybliżono tematy związane z ochroną lasu m. in. przed czynnikami biotycznymi.

Podczas pikniku zapewniono wiele atrakcji dla dzieci takich jak malowanie twarzy, leśna gra terenowa czy własnoręcznie robienie medalionów z plastrów drewna lub metalowych przypinek z wizerunkami zwierząt leśnych.  

Nie zapomniano także o sferze kulturowej. Chętne osoby mogły obejrzeć występ Zespołu pieśni i tańca „Kociewianki” z Jeżewa oraz Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Świecie. Dodatkową atrakcją stanowił pokaz rzeźbienia w drewnie przy pomocy piły mechanicznej oraz rozegrany turniej w siatkówce plażowej.

W celu umilenia pobytu na pikniku przygotowano stoisko gastronomiczne, gdzie Panie z Gminnego Koła Gospodyń z Jeżewa serwowały w przepięknych strojach ludowych własnoręcznie przygotowane tradycyjne potrawy. Dużym zainteresowaniem cieszył się swojski chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz gulasz z dzika.

Dzięki zaangażowaniu pracowników nadleśnictwa, obsługujących poszczególne stanowiska uczestnicy pikniku mogli dowiedzieć się więcej o pracy leśników, leśnictwie oraz o istocie pozyskiwania drewna.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i zapraszamy za rok.


Nadleśnictwa i inne

Projekty LP 2014-2020 Projekty LP 2014-2020