Aktualności Aktualności

Powrót

Stoisko leśników na Festiwalu Smaku

Stoisko leśników na Festiwalu Smaku

Debiut leśników na Festiwalu Smaku w Grucznie

Po raz pierwszy  Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu i  trzy nadleśnictwa -Dąbrowa, Różanna i Brodnica brały czynny udział w Festiwalu Smaku w Grucznie- jednej w największych tego typu imprez w kraju. W związku z tym, że ideą Festiwalu jest promocja naturalnej żywności leśnicy promowali bezpośrednią sprzedaż dziczyzny. Głównym organizatorem imprezy, gdzie swoje stoiska ma 150 wystawców z kraju i świata jest Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły.

Najważniejszym „akcentem” leśnym było stoisko promocyjne zorganizowane przez Zespół ds. Łowiectwa RDLP w Toruniu oraz wspomniane nadleśnictwa. Przez cały sierpniowy weekend (19-20.08) stoisko odwiedziły tłumy, które można liczyć w tysiącach osób. Na stoisku można było zapoznać się z ofertą sprzedaży dziczyzny przez każdego chętnego. Chcieliśmy pokazać, że żeby konsumować najzdrowsze mięso pochodzące bezpośrednio z lasu nie trzeba być myśliwym i naprawdę jest ono w zasięgu ręki potencjalnego chętnego. Można też było pobrać materiały promocyjne nadleśnictw, obejrzeć trofea łowieckie czy dotknąć skóry z dzika czy jelenia. Nie zabrakło też drobnych degustacji zarówno wyrobów z dziczyzny jak i przetworów z darów lasu.

            Przy okazji promocji dziczyzny na stoisku można było zapoznać się z popularnymi ziołami zebranymi z runa i polan naszych lasów, dotknąć ich, powąchać i pobrać ulotkę opisującą ich właściwości oraz sposoby wykorzystania. Można tez było „poczęstować” się przepisem na danie z dziczyzny, które każdy może wykonać w domu.

Przy stoisku przez cały czas jego funkcjonowania swoje umiejętności prezentował współpracujący z nadleśnictwami bartnik- Zenon Otowski. Na oczach wszystkich wykonywał kłodę bartną, która kiedyś zawiśnie w naszych lasach. Pan Zenon udzielał też informacji na temat polskiego bartnictwa, dzikich pszczół i pozyskiwania w ten właśnie sposób miodu. Można było go też skosztować. Herbata z takim leśnym miodem smakuje wyśmienicie.

Wielką furorę robiła też dekoracja, na którą składały się kosze z grzybami, zioła, wrzosy i jarzębiny. Każdy chciał chociaż powąchać tych okazów i deklarował wyjście do lasu w celu ich poszukiwania. Na naszym stoisku można tez było wspomóc zorganizowaną przez Towarzystwo zbiórkę pieniędzy na osoby poszkodowane skutkami nawałnicy z 11 na 12 sierpnia w Rytlu.

            Stoisko to nie był jednak jedyny nasz akcent na Festiwalu Smaku. Pan Piotr Beszterda z Zespołu Łowiectwa brał udział w obradach jury wyłaniającego najlepsze potrawy konkursowe. W drugim dniu podczas towarzyszącej Festiwalowi Międzynarodowej Konferencji „Lokalne kultury żywieniowe: od historii do rozwoju wspólnoty” degustację produktów z dziczyzny- własnej roboty przygotował Józef Oleszko leśniczy szkółkarz z Nadleśnictwa Golub- Dobrzyń. Wszyscy wielcy szefowie kuchni uczestniczący w konferencji byli zachwyceni.

            Nasz udział w Festiwalu Smaku był bardzo dobrze odebrany o czym świadczyła zarówno frekwencja jak i ilość dziennikarzy odwiedzających nasze stoisko. Pan Piotr nie nadążył udzielać wywiadów.

            Z pewnością powtórzymy nasz udział za rok. Jak to mówią „pierwsze koty za płoty” – wiemy co poprawić, wiemy co udoskonalić, żeby nasze stoisko było jeszcze bardziej widoczne i atrakcyjniejsze. Nie może jednak zabraknąć dziczyzny z polskich lasów na festiwalu kulinarnym uznanym przez pismo National Geographic za 1 z 10 festiwali kulinarnych świata, które musisz odwiedzić chociaż raz w życiu!

 

 

            Tekst i zdjęcia: Joanna Bock


Nadleśnictwa i inne

Projekty LP 2014-2020 Projekty LP 2014-2020