Aktualności Aktualności

Powrót

Święto Polskiej Przyrody

Święto Polskiej Przyrody

15 maja obchodzimy Święto Niezapominajki

 

Jego ideą jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Co roku w ramach centralnych obchodów Święta Polskiej Niezapominajki w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku na terenie Nadleśnictwa Radom odbywał się piknik poświęcony bohaterce dnia. Ni

Skąd wzięło się Święto Polskiej Niezapominajki? Pewnego dnia redaktor Andrzej Zalewski prowadząc audycję w Ekoradiu na antenie Programu I Polskiego Radia zauważył, że warto się zainspirować tradycją innych krajów i Polacy także powinni mieć swojego kwiatka o symbolicznym znaczeniu, tak jak Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyza, a Tyrolczycy szarotkę. Zauważył, że w Polsce rośnie dużo niezapominajek, bo mamy środowisko przyrodnicze w bardzo dobrym stanie i doszedł do wniosku, że ten kwiatek będzie symbolem święta jednoczącego ludzi pod hasłem wzajemnej życzliwości i dowodem uwielbienia rodzimej przyrody.

Jednocześnie prowadząc pewnego razu audycję radiową w Walentynki stwierdził, że w Polsce luty to mało miłosny miesiąc. Czasem zakochanych jest przecież maj, gdy wszystko kwitnie. I tak w 2001 roku zrodziła się idea zapoczątkowania tego majowego święta, w której realizację włączyli się leśnicy. Obchody trwają nieprzerwanie od 2002 roku i to w różnych miejscach kraju.

W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.

Możecie też posadzić niezabudki u siebie w ogródku rozpoczynając w ten sposób zakładanie przydomowej łąki kwietnej lub ziołowego zakątka, realizując w ten sposób przesłanie redaktora Zalewskiego.

Nadleśnictwa i inne

Projekty LP 2014-2020 Projekty LP 2014-2020