Wydawca treści Wydawca treści

Witamy

Bory Tucholskie, to także Nadleśnictwo Dąbrowa. Może przyrodniczo trochę odmienne od swoich sąsiadów, ale dzięki temu ciekawe i tajemnicze. Zapraszamy do wirtualnej podróży przez tereny Nadleśnictwa Dąbrowa.

Misją leśników Nadleśnictwa Dąbrowa jest to aby lasy stawały się coraz piękniejsze, bogatsze i coraz bardziej użyteczne ludziom.

     Las to jeden z największych cudów przyrody, z którym człowiek był jest i będzie  ściśle związany, wręcz od niego uzależniony. Korzyści, które otrzymujemy z lasu tak naprawdę od wieków się nie zmieniły. Z lasu pochodziło pożywienie, materiał na ubrania i budowę domów oraz ich ogrzanie. Dawał schronienie, materiały do konstruowania narzędzi ułatwiających codzienne życie. Tak naprawdę zapewniał człowiekowi całość środków potrzebnych do życia. W miarę jak populacja ludzi się rozrastała dostarczał ziemi pod uprawy rolne jak również służył do zaspokajania coraz wyższych potrzeb.
    W obecnych czasach główne kierunki korzystania z lasu są takie same jak dawniej, powiększył się jednak znacząco ich zakres i rozmiar oraz poznaliśmy jego ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej planety.
To nam leśnikom powierzono obecnie nadzór nad tym niezmiernie cennym ogólnonarodowym dobrem jakim jest las. Stawiając niezwykle trudne zadanie pogodzenia, często sprzecznych ze sobą oczekiwań społecznych z dobrem lasu. Do tego celu Lasom Państwowym służy zrównoważona gospodarka leśna. Polega ona na ochronie, trwałości, równomierności i ciągłości użytkowania przy jednoczesnym powiększaniu zasobów leśnych z równoczesnym pełnieniem funkcji przyrodniczych, społecznych i gospodarczych lasu. Prowadzona w sposób profesjonalny gospodarka leśna w Polsce zapewnia wszystkim ludziom nieograniczony dostęp do lasu. Możemy korzystać z owoców jego runa w postaci jagód, grzybów, malin itp., możemy w nim odpoczywać, biegać, jeździć rowerem, konno, spacerować. Jednym słowem las zapewnia nam możliwość rekreacji, uprawiania wielorakich sportów, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie oraz jest inspiracją dla wielu artystów. Jednocześnie prowadzone jest użytkowanie lasu w celu zaspokojenia potrzeb tego samego społeczeństwa na drewno, naturalnego i bardzo szybko w pełni odnawialnego surowca. Jego znaczenie dla człowieka jest nie do przecenienia i ma olbrzymie, różnorodne zastosowanie. Praktycznie można powiedzieć, że obecne funkcjonowanie ludzi bez drewna jest praktycznie niemożliwe lub bardzo mocno byłoby utrudnione.


    W to wszystko idealnie wpisują się lasy Nadleśnictwa Dąbrowa. Ich wyjątkowość, piękno oraz sposób zagospodarowania umożliwia realizację wszystkich wielorakich i urozmaiconych celów. Czekają na Państwa przepiękne krajobrazy nadwiślańskie, piękne świetliste sośniny zasobne w grzyby i jagody, urokliwie meandrujące wody Wdy, Mątawy, Sinowej Strugi, Sobiny. Na miłośników wędkarstwa, kąpieli czekają liczne malowniczo położone jeziora, których na brzegu można odpocząć od codziennego zgiełku. Lasy nasze skrywają wiele pamiątek historii i kultury. Dla pełnego korzystania ze wszystkich walorów i dóbr jakie dają nam nasze lasy, przygotowaliśmy dla Was trasy, po których można spacerować, biegać, jeździć rowerem i konno, o każdej porze dnia i nocy, samodzielnie lub pod okiem naszych pracowników. Będąc w naszych lasach można spotkać żyjące w nich zwierzęta na czele z danielem, który jest symbolem naszego Nadleśnictwa. Można spotkać również takie perełki jak wilki, bobry, łosie, a z ptaków bociana czarnego czy bielika.  Tak zróżnicowane pod względem ukształtowania terenowego i krajobrazowego tereny leśne zachęcają do ich odwiedzania i spędzania  w nim czasu na różnorodny sposób.
Przy dostarczaniu drewna na potrzeby społeczeństwa wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia techniki aby jak najmniej szkodzić środowisku. Prowadząc gospodarkę leśną podpatrujemy i naśladujemy przyrodę dzięki temu możemy w tak szerokim zakresie z niej korzystać bez szkody dla środowiska, aby następne pokolenia mogły również w niemniejszym niż my stopniu wykorzystywać to co daje nam las.   Poprzez realizację programu Leśnych Gospodarstw Węglowych (LGW) włączamy się do ogólnoświatowej walki z efektem cieplarnianym poprzez zwiększanie pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy. Realizując z kolei program Małej Retencji Nizinnej (MRN) magazynujemy znaczne ilości wody tak potrzebnej środowisku nie tylko leśnemu.


Co i gdzie można spotkać  w naszych lasach szczegółowo znajdziecie drodzy państwo na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych, do których odwiedzania serdecznie zapraszamy. Dzięki nim dowiecie się również  jakie mamy propozycje dla Was aby mile, ciekawie spędzić czas oraz możecie zapoznać się z szeroką ofertę dydaktyczną skierowaną od dzieci przedszkolnych po dorosłych. Ta oferta oparta jest między innymi na bazie ośrodka edukacji leśnej Dąbrówka, który stoi dla państwa otworem.  
Drodzy Państwo  zaufajcie nam leśnikom ponieważ o to dobro, które zostało nam przekazane w opiekę dbamy, służymy mu z wielkim oddaniem, abyśmy mogli wszyscy z niego przez wiele następnych pokoleń w pełni korzystać.    


    Serdecznie zapraszamy do odwiedzania lasów Nadleśnictwa Dąbrowa , lasów które są naszym wspólnym dobrem.

 

 
Nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa
Karol Pawlicki