Wydawca treści
Obiekty edukacyjne
Na terenie nadleśnictwa, oprócz infrastruktury OEL "Dąbrówka" znajduje się szereg innych obiektów pełniących rolę edukacyjną.
Edukacja przyrodniczo-leśna jest jednym z podstawowych elementów mających duże znaczenie w ochronie naszej rodzimej przyrody i promowaniu zrównoważonej gospodarki leśnej, a także w kształtowaniu odpowiednich postaw i podnoszeniu wiedzy w społeczeństwie na temat leśnictwa i działalności Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.
Nadleśnictwo Dąbrowa jeszcze przed powstaniem Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie” prowadziło różnego typu działania z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej mające na celu kształtowanie odpowiednich postaw wśród dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych w zakresie ochrony przyrody i polskich lasów.
Nadleśnictwo Dąbrowa od wielu lat współpracuje z różnego typu placówkami oświatowymi (przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, Uniwersytet Trzeciego Wieku i inne). Ponad to podejmuje akcje edukacyjne dotyczące m. in. problematyki zaśmiecania terenów leśnych, ochronie sów oraz owadów zapylających, a także promuje akcje związane ze zwiększaniem lesistości naszego kraju.
W celu zapewnienia bezpiecznych i odpowiednich warunków do przekazywania wiedzy z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej została utworzona infrastruktura edukacyjna. W 2011 roku dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych powstał mieszczący się przy siedzibie nadleśnictwa Ośrodek Edukacji Leśnej „Dąbrówka” składający się z sali edukacyjnej, ogrodu dydaktycznego oraz ścieżki edukacyjnej „Dąbrówka”. Doskonałym narzędziem edukacji ekologicznej jest także modernizowana w 2015 roku ścieżka edukacyjna "Grabowiec", biegnąca po granicy rezerwatu Grabowiec, gdzie obok zagadnień leśnych poruszane są tematy dotyczące gospodarki łowieckiej i ochrony przyrody.
Do edukacji w Nadleśnictwie Dąbrowa wykorzystuje się także szkółkę leśną w Leśnictwie Bojanowo, obiekty małej retencji znajdujące się w Leśnictwie Bedlenki, Rulewo i Kotówka oraz wiele innych zakamarków leśnych nadleśnictwa.
Ważniejsze wydarzenia w historii edukacji przyrodniczo-leśnej w Nadleśnictwie Dąbrowa
1. współpraca ze Szkołą Podstawową w Lipinkach, gdzie w 1997 roku utworzono Izbę Edukacyjną (obecnie ze względu na powstanie OEL „Dąbrówka” zlikwidowana),
2. powstanie ścieżki edukacyjnej Rybno, lecz ze względu na liczne dewastacje została przekształcona w 2010 r. na ścieżkę spacerową z elementami edukacyjnymi „Rybienka",
3. powstanie w roku 1997 ścieżki edukacyjnej „Grabowiec", której dokonano generalnej modernizacji w 2015 roku,
4. powstanie w 2011 roku Ośrodka Edukacji Leśnej „Dąbrówka” wraz z salą edukacyjną, ogrodem dydaktycznym i ścieżką edukacyjną „Dąbrówka”.
5. w 2023 roku zawarto porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Grudziądzu w zakresie podejmowania różnego typu działań m. in. dotyczących rozpowszechniania wiedzy o gospodarce leśnej i ochronie przyrody.
Najnowsze aktualności
Rozstrzygnięcie konkursu
Rozstrzygnięcie konkursu
"Leśna Ozdoba Świąteczna"
W dniu 12 grudnia 2024 r. Komisja konkursowa dokonała rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pt. „Leśna ozdoba świąteczna” skierowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu świeckiego. Celem konkursu była promocja zrównoważonej gospodarki leśnej m. in. poprzez promowanie surowców naturalnych, w tym drewna jako surowca w 100% odnawialnego, popularyzacja tradycji wytwarzania własnoręcznych ozdób świątecznych przy wykorzystaniu darów lasów i materiałów naturalnych oraz rozwijanie kreatywności.
W czwartej edycji wpłynęły łącznie 42 prace, nadesłane przez uczniów z klas podstawowych. W kategorii III, tj. dla uczniów szkól ponadpodstawowych nie wypłynęła żadna praca.
Poziom oraz pomysłowość nadesłanych prac stanowiła trudne zdanie dla Komisji w wyborze laureatów. Podczas oceniania prac Komisja konkursowa brała pod uwagę oryginalności i zgodność z tematyką konkursu, staranność oraz włożony wkład własny w zgłoszoną pracę. Wszystkie prace zachwyciły nas pomysłowością, wysokim poziomem wykonania oraz walorami artystycznymi.
W ramach oceny prac Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów w poszczególnych kategoriach oraz przyznała wyróżnienia.
Laureaci konkursu w poszczególnych kategoriach:
Kategoria wiekowa I: uczniowie klas I-III szkoły podstawowej
I miejsce
Iga Kędziora, Szkoła Podstawowa w Grupie
II miejsce
Jakub Lahutta, Szkoła Podstawowa w Jeżewie
III miejsce
Kornelia Bogacka, Szkoła Podstawowa w Grupie
Wyróżnienia:
1) Kacper Helwig, Szkoła Podstawowa w Jeżewie,
2) Konrad Murawski, Szkoła Podstawowa w Laskowicach,
3) Jan Markowicz, Szkoła Podstawowa w Michalu,
4) Zuzanna Rynkowska, Szkoła Podstawowa w Grupie,
5) Julian Duńczyk, Szkoła Podstawowa w Wiągu.
Kategoria wiekowa II: uczniowie klas IV-VIII
I miejsce
Amelia Andrik, Szkoła Podstawowa nr 2 w Świeciu
II miejsce
Mikołaj Kwaśniewski, Szkoła Podstawowa w Czaplach,
III miejsce
Katarzyna Starszak, Szkoła Podstawowa w Laskowicach
Wyróżnienia:
1) Nadia Sakowicz, klasa IV, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świeciu,
2) Julia Hemke, klasa VI, Szkoła Podstawowa w Jeżewie,
3) Tymoteusz Kiec, klasa VII, Szkoła Podstawowa w Gródku,
4) Mikołaj Nowakowski, klasa VI, Szkoła Podstawowa w Wiągu.
W dniu 17.12.2024 r. odbyło się w Ośrodku Edukacji Leśnej „Dąbrówka” uroczyste wręczenie nagród oraz pamiątkowych dyplomów zwycięzcom konkursu.
Serdecznie gratulujemy laureatom i pozostałym autorom prac.
Wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za nadesłane prace i zachęcamy do brania udziału w innych organizowanych przez Nadleśnictwo Dąbrowa konkursach.