Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Na terenie nadleśnictwa, oprócz infrastruktury OEL "Dąbrówka" znajduje się szereg innych obiektów pełniących rolę edukacyjną.

Edukacja przyrodniczo-leśna jest jednym z podstawowych elementów mających duże znaczenie w ochronie naszej rodzimej przyrody i promowaniu zrównoważonej gospodarki leśnej, a także w kształtowaniu odpowiednich postaw i podnoszeniu wiedzy w społeczeństwie na temat leśnictwa i działalności Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.


    Nadleśnictwo Dąbrowa jeszcze przed powstaniem Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie” prowadziło różnego typu działania z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej mające na celu kształtowanie odpowiednich postaw wśród dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych w zakresie ochrony przyrody i polskich lasów.


    Nadleśnictwo Dąbrowa od wielu lat współpracuje z różnego typu placówkami oświatowymi (przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, Uniwersytet Trzeciego Wieku i inne). Ponad to podejmuje akcje edukacyjne dotyczące m. in. problematyki zaśmiecania terenów leśnych, ochronie sów oraz owadów zapylających, a także promuje akcje związane ze zwiększaniem lesistości naszego kraju.


    W celu zapewnienia bezpiecznych i odpowiednich warunków do przekazywania wiedzy z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej została utworzona infrastruktura edukacyjna. W 2011 roku dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych powstał mieszczący się przy siedzibie nadleśnictwa Ośrodek Edukacji Leśnej „Dąbrówka” składający się z sali edukacyjnej, ogrodu dydaktycznego oraz ścieżki edukacyjnej „Dąbrówka”. Doskonałym narzędziem edukacji ekologicznej jest także modernizowana w 2015 roku ścieżka edukacyjna "Grabowiec", biegnąca po granicy rezerwatu Grabowiec, gdzie obok zagadnień leśnych poruszane są tematy dotyczące gospodarki łowieckiej i ochrony przyrody.

 
    Do edukacji w Nadleśnictwie Dąbrowa wykorzystuje się także szkółkę leśną w Leśnictwie Bojanowo, obiekty małej retencji znajdujące się w Leśnictwie Bedlenki, Rulewo i Kotówka oraz wiele innych zakamarków leśnych nadleśnictwa.

Ważniejsze wydarzenia w historii edukacji przyrodniczo-leśnej w Nadleśnictwie Dąbrowa
 
1.    współpraca ze Szkołą Podstawową w Lipinkach, gdzie w 1997 roku utworzono Izbę Edukacyjną (obecnie ze względu na powstanie OEL „Dąbrówka” zlikwidowana),
2.    powstanie ścieżki edukacyjnej Rybno, lecz ze względu na liczne dewastacje została przekształcona w 2010 r. na ścieżkę spacerową z elementami edukacyjnymi „Rybienka",
3.    powstanie w roku 1997 ścieżki edukacyjnej „Grabowiec", której dokonano generalnej modernizacji w 2015 roku,
4.    powstanie w 2011 roku Ośrodka Edukacji Leśnej „Dąbrówka” wraz z salą edukacyjną, ogrodem dydaktycznym i ścieżką edukacyjną „Dąbrówka”.
5.    w 2023 roku zawarto porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Grudziądzu w zakresie podejmowania różnego typu działań m. in. dotyczących rozpowszechniania wiedzy o gospodarce leśnej i ochronie przyrody.
 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprzedaż choinek i stroiszu

Sprzedaż choinek i stroiszu

Sprzedaż choinek i stroiszu!!!

 

Boże Narodzenia już coraz bliżej. Czas pomyśleć o świątecznym drzewku. Zachęcamy do zakupu naturalnych drzewek świątecznych z polskich lasów. Choinki pochodzą z cięć pielęgnacyjnych lub zostały wyhodowane i pozyskane na specjalnych do tego celu przeznaczonych powierzchniach leśnych - plantacjach.

Sprzedaż choinek odbywać się będzie od 04 do 22 grudnia 2023 roku, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 14.00, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, w następujących miejscach:

  • przy biurze Nadleśnictwa Dąbrowa (Jeżewo, ul. Leśna 25, 86-131 Jeżewo), osoby do kontaktu: Pan Grzegorz Ziółkowski – 602 237 126, Pan Kacper Gałecki – 534 060 415;
  • w leśnictwach:
  1. Leśnictwie Terespol (Terespol, ul. Dworcowa 21, 86-105 Świecie), osoby do kontaktu:  Pan Rafał Kęska – 535 024 278,
  2. w pozostałych leśnictwach, w zależności od możliwości danego leśnictwa po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z miejscowym leśniczym.
  • Osoby, które chcą same wybrać, wyciąć i kupić ekologiczne drzewko, zapraszamy w dniu 16 i 17 grudnia 2023 r. w godzinach od 10:00 do 15:00 do wzięcia udziału w akcji "Choinkobranie". Drzewka będzie można pozyskać z plantacji znajdującej się nieopodal siedziby nadleśnictwa.

 

 

 

 

Drodzy klienci

 

W sprzedaży znajdziecie Państwo świerki pospolite,

kłujące (srebrzyste) oraz  jodły.

 

 

 

Zapraszamy do zapoznania się i zakupu pachnących lasem drzewek.