Wydawca treści
Obszary chronionego krajobrazu
Obszar chronionego krajobrazu to obszar zajmujący różnej wielkości tereny, zwykle rozległe,o zróżnicowanych ekosystemach obejmujące pełne jednostki środowiska naturalnego takie jak doliny rzeczne, kompleksy leśne, ciągi wzgórz, pola wydmowe, Torfowiska. Są one wartościowe ze wzgledu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnią funkcję korytarzy ekologicznych.
Na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa można wyodrębnić cztery Obszary Chronionego Krajobrazu:
Wschodni Obszar Chronionego Krajobrazu Borów Tucholskich- położony na terenach sandrowych we wschodniej części Borów Tucholskich. Charakteryzuje się znacznym udziałem wód powierzchniowych o dużych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i rekreacyjnych. Powierzchnia w stanie posiadania nadleśnictwa wynosi około 11,200ha i jest zlokalizowana w obrębie Dąbrowa i Laskowice. Po więcej informacji kilknij w ten link.
Świecki Obszar Chronionego Krajobrazu- położony jest na terenie Równiny Świeckiej rozciętej doliną rzeki Wdy. Posiada duże walory krajobrazowo- estetyczne, na jego terenie znajduje się min. zbiornik w Gródku. Powierzchnia w stanie posiadania Nadleśnictwa wynosi około 1.952ha i jest zlokalizowana tylko w obrębie Laskowice. Po więcej informacji kilknij w ten link.
Nadwiślański Obszar Chronionego Krajobrazu- obejmuje trzy strefy krawędzi wysoczyzny w dolinie dolnej Wisły ujęte w trzy podobszary ze względu na brak ciągłości walorów krajobrazowych. krawędź charakteryzują duże deniwelacje (40-50m), liczne wcięcia erozyjne, malownicze wąwozy i występująca incydentalnie roślinność stepowa. Podobszar część południowa obejmuje krawędź wysoczyzny w okolicach Gruczna.Powierzchnia w stanie posiadania nadleśnictwa wynosi około 2ha i jest zlokalizowana tylko w obrębie Laskowice. Po więcej informacji kliknij w ten link.
Jezioro Stelchno - jezioro położone w makroregionie Pojezierza południowo-pomorskiego i mezoregionie Wysoczyzny Świeckiej o powierzchni 154,5 ha i maksymalnej głębokości 10,3 m. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy. Jezioro posiada I klasę czystości wód i bardzo dużą ich przejrzystość. W jeziorze Stelchno występuje dużo gatunków ryb. Ponadto można tu natrafić na okazy żółwia błotnego, różnorodne gatunki jaszczurek i innychgadów, poza tym ptaków, płazów, raków, mięczaków, owadów i motyli. Po więcej informacji kliknij w ten link.
Najnowsze aktualności
Narada poświęcona ochronie przeciwpożarowej i zwalczaniu szkodnictwa leśnego
Narada poświęcona ochronie przeciwpożarowej i zwalczaniu szkodnictwa leśnego
28 marca 2025 r. w Hotelu Dobre z Lasu w Solcu Kujawskim odbyła się narada poświęcona zagadnieniom ochrony przeciwpożarowej i zwalczania szkodnictwa leśnego. Spotkanie zostało zorganizowane przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu i zgromadziło przedstawicieli kluczowych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo lasów w regionie.
W naradzie uczestniczyli m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Pan Michał Sztybel, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Komend Wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej i Policji z województw Kujawsko-Pomorskiego, Pomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego oraz Wielkopolskiego. Obecni byli także reprezentanci Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, Wojsk Obrony Terytorialnej, Państwowej Straży Łowieckiej, Wojewódzkich Związków Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Zakładu Linii Kolejowych w Bydgoszczy PKP PLK S.A., firm lotniczych świadczących usługi dla RDLP w Toruniu oraz Państwowej Straży Rybackiej.
Kluczowe tematy narady
Podczas spotkania Wojewoda Kujawsko-Pomorski Pan Michał Sztybel przedstawił aktualne zagadnienia, dotyczące ochrony przeciwpożarowej w regionie. Pan Wojewoda podziękował także za dotychczasową współpracą służb w tym zakresie.
W dalszej części narady omówiono następujące kwestie:
-
Analiza sytuacji pożarowej oraz ochrony przeciwpożarowej w 2024 roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
-
Przebieg kontrolowanego wypalania drzewostanu w ramach przedsięwzięcia naukowo-badawczego „KONTRPOŻAR”, przeprowadzonego na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.
-
Zwalczanie szkodnictwa leśnego w latach 2023-2024 na obszarze RDLP w Toruniu.
-
Działalność Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych w 2024 roku oraz plany na 2025 rok.
Narada była okazją do podsumowania dotychczasowych działań, wymiany doświadczeń oraz wyznaczenia kierunków przyszłych inicjatyw mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa lasów oraz skuteczniejszą ochronę przed zagrożeniami pożarowymi i aktami szkodnictwa. Współpraca pomiędzy różnymi instytucjami i służbami pozostaje kluczowym elementem w realizacji tych zadań.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu dziękuje wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wkład w ochronę naszych lasów.