Wydawca treści
Obszary chronionego krajobrazu
Obszar chronionego krajobrazu to obszar zajmujący różnej wielkości tereny, zwykle rozległe,o zróżnicowanych ekosystemach obejmujące pełne jednostki środowiska naturalnego takie jak doliny rzeczne, kompleksy leśne, ciągi wzgórz, pola wydmowe, Torfowiska. Są one wartościowe ze wzgledu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnią funkcję korytarzy ekologicznych.
Na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa można wyodrębnić cztery Obszary Chronionego Krajobrazu:
Wschodni Obszar Chronionego Krajobrazu Borów Tucholskich- położony na terenach sandrowych we wschodniej części Borów Tucholskich. Charakteryzuje się znacznym udziałem wód powierzchniowych o dużych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i rekreacyjnych. Powierzchnia w stanie posiadania nadleśnictwa wynosi około 11,200ha i jest zlokalizowana w obrębie Dąbrowa i Laskowice. Po więcej informacji kilknij w ten link.
Świecki Obszar Chronionego Krajobrazu- położony jest na terenie Równiny Świeckiej rozciętej doliną rzeki Wdy. Posiada duże walory krajobrazowo- estetyczne, na jego terenie znajduje się min. zbiornik w Gródku. Powierzchnia w stanie posiadania Nadleśnictwa wynosi około 1.952ha i jest zlokalizowana tylko w obrębie Laskowice. Po więcej informacji kilknij w ten link.
Nadwiślański Obszar Chronionego Krajobrazu- obejmuje trzy strefy krawędzi wysoczyzny w dolinie dolnej Wisły ujęte w trzy podobszary ze względu na brak ciągłości walorów krajobrazowych. krawędź charakteryzują duże deniwelacje (40-50m), liczne wcięcia erozyjne, malownicze wąwozy i występująca incydentalnie roślinność stepowa. Podobszar część południowa obejmuje krawędź wysoczyzny w okolicach Gruczna.Powierzchnia w stanie posiadania nadleśnictwa wynosi około 2ha i jest zlokalizowana tylko w obrębie Laskowice. Po więcej informacji kliknij w ten link.
Jezioro Stelchno - jezioro położone w makroregionie Pojezierza południowo-pomorskiego i mezoregionie Wysoczyzny Świeckiej o powierzchni 154,5 ha i maksymalnej głębokości 10,3 m. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy. Jezioro posiada I klasę czystości wód i bardzo dużą ich przejrzystość. W jeziorze Stelchno występuje dużo gatunków ryb. Ponadto można tu natrafić na okazy żółwia błotnego, różnorodne gatunki jaszczurek i innychgadów, poza tym ptaków, płazów, raków, mięczaków, owadów i motyli. Po więcej informacji kliknij w ten link.
Najnowsze aktualności
Rozstrzygnięcie konkursu
Rozstrzygnięcie konkursu
"Leśna Ozdoba Świąteczna"
W dniu 12 grudnia 2024 r. Komisja konkursowa dokonała rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pt. „Leśna ozdoba świąteczna” skierowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu świeckiego. Celem konkursu była promocja zrównoważonej gospodarki leśnej m. in. poprzez promowanie surowców naturalnych, w tym drewna jako surowca w 100% odnawialnego, popularyzacja tradycji wytwarzania własnoręcznych ozdób świątecznych przy wykorzystaniu darów lasów i materiałów naturalnych oraz rozwijanie kreatywności.
W czwartej edycji wpłynęły łącznie 42 prace, nadesłane przez uczniów z klas podstawowych. W kategorii III, tj. dla uczniów szkól ponadpodstawowych nie wypłynęła żadna praca.
Poziom oraz pomysłowość nadesłanych prac stanowiła trudne zdanie dla Komisji w wyborze laureatów. Podczas oceniania prac Komisja konkursowa brała pod uwagę oryginalności i zgodność z tematyką konkursu, staranność oraz włożony wkład własny w zgłoszoną pracę. Wszystkie prace zachwyciły nas pomysłowością, wysokim poziomem wykonania oraz walorami artystycznymi.
W ramach oceny prac Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów w poszczególnych kategoriach oraz przyznała wyróżnienia.
Laureaci konkursu w poszczególnych kategoriach:
Kategoria wiekowa I: uczniowie klas I-III szkoły podstawowej
I miejsce
Iga Kędziora, Szkoła Podstawowa w Grupie
II miejsce
Jakub Lahutta, Szkoła Podstawowa w Jeżewie
III miejsce
Kornelia Bogacka, Szkoła Podstawowa w Grupie
Wyróżnienia:
1) Kacper Helwig, Szkoła Podstawowa w Jeżewie,
2) Konrad Murawski, Szkoła Podstawowa w Laskowicach,
3) Jan Markowicz, Szkoła Podstawowa w Michalu,
4) Zuzanna Rynkowska, Szkoła Podstawowa w Grupie,
5) Julian Duńczyk, Szkoła Podstawowa w Wiągu.
Kategoria wiekowa II: uczniowie klas IV-VIII
I miejsce
Amelia Andrik, Szkoła Podstawowa nr 2 w Świeciu
II miejsce
Mikołaj Kwaśniewski, Szkoła Podstawowa w Czaplach,
III miejsce
Katarzyna Starszak, Szkoła Podstawowa w Laskowicach
Wyróżnienia:
1) Nadia Sakowicz, klasa IV, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świeciu,
2) Julia Hemke, klasa VI, Szkoła Podstawowa w Jeżewie,
3) Tymoteusz Kiec, klasa VII, Szkoła Podstawowa w Gródku,
4) Mikołaj Nowakowski, klasa VI, Szkoła Podstawowa w Wiągu.
W dniu 17.12.2024 r. odbyło się w Ośrodku Edukacji Leśnej „Dąbrówka” uroczyste wręczenie nagród oraz pamiątkowych dyplomów zwycięzcom konkursu.
Serdecznie gratulujemy laureatom i pozostałym autorom prac.
Wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za nadesłane prace i zachęcamy do brania udziału w innych organizowanych przez Nadleśnictwo Dąbrowa konkursach.