Wydawca treści
Ośrodek Edukacji Leśnej "Dąbrówka"
Ośrodek Edukacji Leśnej „Dąbrówka”
W wyniku gruntownej modernizacji budynku magazynowo - stajennego znajdującego się przy siedzibie Nadleśnictwa Dąbrowa we wrześniu 2011 roku został oddany do użytkowania Ośrodek Edukacji Leśnej „Dąbrówka”.
Utworzenie ośrodka umożliwiło prowadzenie zajęć edukacyjnych przez cały rok co znacząco wpłynęło na ilość osób korzystających z oferty edukacyjnej nadleśnictwa, a tym samym do wzrostu świadomości społeczeństwa w zakresie wiedzy przyrodniczo-leśnej.
Przeprowadzenie zajęć w OEL Dąbrówka wymaga uzgodnienia z pracownikiem ds. edukacji.
W czasie, gdy nie ma zajęć edukacyjnych dla wcześniej umówionych grup, ogród dydaktyczny i ścieżkę edukacyjną Dąbrówka można zwiedzać, zarówno samodzielnie, jak i z przewodnikiem.
Czas otwarcia OEL Dąbrówka: w dni pracy nadleśnictwa, w godz. 7.00 - 15.00.
Przed zwiedzeniem obiektu prosimy o zapoznanie się z regulaminem ośrodka
Ośrodek Edukacji Leśnej „Dąbrówka” składa się z:
I. Sala edukacyjna
Centralną część obiektu zajmuje sala edukacyjna, w której znajdują się ekspozycje związane z przyrodą, lasem i gospodarką leśną. Dotyczą głównie fauny i flory leśnej, darów lasu oraz pracy leśnika. Sala wyposażona jest w stoły i krzesła oraz sprzęt multimedialny, profesjonalne nagłośnienie i zaplecze kuchenne oraz sanitarne. Może pomieścić jednorazowo do 50 osób. Ponadto w budynku ośrodka znajduje się jeden pokój gościnny z aneksem kuchennym i łazienką przewidziany dla 4-6 osób. W ośrodku na potrzeby przeprowadzenia zajęć zgromadzono niezbędne pomoce dydaktyczne m.in: książki, filmy, publikacje, zestawy plansz i tablic, gier edukacyjnych oraz rożne eksponaty.
II. Wiata rekreacyjno-edukacyjna
W celu uatrakcyjnienia prowadzonych zajęć edukacyjnych została wybudowana wiata rekreacyjno-edukacyjna dla 50 osób wyposażona w stałe palenisko, stoły z ławkami oraz w kijki do pieczenia kiełbasek. Po wcześniejszym uzgodnieniu z prowadzącym zajęcia edukacyjne można bezpłatnie skorzystać z ogniska i metalowych kijków do pieczenia kiełbasek.
Nadleśnictwo nie pośredniczy w zakupie kiełbas ani innych produktów spożywczych na ognisko dla odwiedzających.
,
III. Ścieżka edukacyjna „Dąbrówka”
Ścieżka edukacyjna o długości około 355 m, której przejście zajmuje około pół godziny składa się z 8 przystanków wyposażonych w drewniane ławeczki i tablice edukacyjne, na których prezentowane są w zwięzły i przystępny sposób tematy związane z lasem. Cała ścieżka jest wyłożona kamiennym tłuczniem i częściowo przebiega przez fragment lasu liściastego.
IV. Zielony kącik gier i zabaw
Znajdujący się na ogrodzie edukacyjnym zielony kącik gier i zabaw edukacyjnych jest alternatywą dla pospolitych placów zabaw. Jego celem jest umilenie i uatrakcyjnienie oferty zajęć edukacyjnych. Instalacje dobrane są w takim sposób aby rozwijać wszystkie zmysły odwiedzających. Wyposażony jest m. in. w dwa bujaki, domek ze zjeżdżalnią i huśtawką, drewniany samochód i pociąg oraz zjazd linowy.
V. Ogród edukacyjny z zapleczem sportowym
W 2015 roku Ośrodek Edukacji Leśnej „Dąbrówka" został wzbogacony o ogród dydaktyczny. Powstał on w istniejącym ogrodzie przylegającym do budynku ośrodka z istniejącymi drzewami zarówno iglastymi jak i liściastymi oraz z sadem owocowym ze starymi odmianami jabłoni. Wszystkie nowe nasadzenia związane są z tematyką leśną i uwzględniają gatunki roślin występujące w naturalnych siedliskach w połączeniu z roślinami ozdobnymi w celu zaspokojenia potrzeb estetycznych odwiedzających. W centralnym punkcie ogrodu znajduje się oczko wodne z otaczającymi go roślinami wodolubnymi. Nie zabrakło także roślin skalnych oraz krzewów kwitnących.
W centralnym punkcie ogrodu znajduje się wiata edukacyjno-rekreacyjna z miejscem na ognisko. Na terenie ogrodu znajduje się m. in. hotel dla owadów, zegar słoneczny, kapliczka św. Huberta, wielkie makiety grzybów i owoców leśnych oraz instalacje edukacyjne takie jak lekcja dendrologii, budka lęgowa, pozyskanie drewna w Polsce i w nadleśnictwie Dąbrowa na przestrzeni lat, skocznia, tablice informacyjne.
Osoby przebywające na ogrodzie mogą skorzystać z boiska do siatkówki plażowej, zewnętrznej siłowni oraz stołu do tenisa. Dla najmłodszych utworzono zielony kącik gier i zabawa wyposażony w urządzenia zabawowe takie jak bujaki, domek ze zjeżdżalnią, zjazd linowy, drewniany pociąg czy samochód.
Z ogrodu można przejść na ścieżkę edukacyjną. Na zakończenie wizyty można wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie w „fotopstryku" wcielając się w sylwetkę wybranego zwierzęcia albo pana leśniczego.
VI. Parking
W celu umożliwienia dojazdu grup autokarowych został utworzony utwardzony parking dla autokarów znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie do wejścia do ogrodu.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom zajęć parking jest odgrodzony drewnianym płotem. Wjazd autokarów na parking znajduje się drugim wjazdem do nadleśnictwa od strony Jeżewa.
Ośrodek jest czynny cały rok a wszystkie zajęcia odbywają się bezpłatnie.
ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA OEL DĄBRÓWKA !!!!
Na dodatkowe wyposażenie sali edukacyjnej w instalacje edukacyjne, pomoce dydaktyczne takie jak mikroskopy, lornetki czy książki edukacyjne Nadleśnictwo Dąbrowa uzyskało dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w kwocie 20 tyś zł.
Częściowo ośrodek zmodernizowano w ramach projektu:
„Ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarach przyrodniczo cennych Nadleśnictwa Dąbrowa".
Nr umowy: POIS.05.01.00-00-450/12-02
Projekt ma na celu zadania z zakresu utworzenia i modernizacji infrastruktury turystycznej służącej ochronie cennych przyrodniczo obszarów, w tym obszarów Natura 2000 Bory Tucholskie i Dolina Dolnej Wisły ale i rezerwatu Grabowiec oraz Wschodniego Obszaru Chronionego Krajobrazu Bory Tucholskie w celu odciągnięcia od nich presji ludzkiej bądź ukierunkowania na nich ruchu turystycznego w celu ich zachowania i ochrony.
Ośrodek jest czynny cały rok, a wszystkie zajęcia odbywają się bezpłatnie.
ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA DĄBRÓWKI !!!!
Najnowsze aktualności
Podsumowanie akcji „Śmieci mniej, lasom lżej”
Podsumowanie akcji „Śmieci mniej, lasom lżej”
W dniu 12.04.2025 r. odbyło się społeczne sprzątanie lasu pod hasłem „Śmieci mniej, lasom lżej”, w którym udział wzięli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Przechowa, pracownicy Nadleśnictwa Dąbrowa oraz zainteresowani mieszkańcy
Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu oraz Staż Leśna.
W ramach akcji posprzątano lasy Leśnictwa Terespol na trasie Kozłowo – Sulnówko, które są chętnie odwiedzane przez okoliczną ludność. W ramach akcji uzbierano 420 kg śmieci w postaci opakowań po jedzeniu czy piciu, ale także kilka opon, a nawet stary kineskopowy telewizor.
Problematyka zaśmiecania naszego środowiska naturalnego dotyczy nie tylko lasu. Niechlubny obraz naszego bytowania możemy spotkać w różnych ekosystemach. Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są zagrożeniem dla wielu zwierząt, szczególnie dla owadów, ponieważ mogą stanowić m. in. śmiertelne pułapki lub powodować zatrucia. W porzuconych odpadach czasami znajdują się różnego typu substancje chemiczne, które często powodują skażenie powietrza, gleby i wody. Ponadto śmieci sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.
Corocznie Nadleśnictwo Dąbrowa systematycznie zbiera i wywozi z terenów leśnych tony śmieci, na które składają się m. in. butelki po napojach, różnego typu opakowania po jedzeniu, opony, materiały budowlane i inne odpady. Koszt ich zbiórki i wywozu na wysypisko śmieci mógłby być przeznaczony na inne cele, np. rozbudowę infrastruktury turystycznej czy na zalesianie gruntów lub ochronę lasu. W 2024 roku na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa zebrano z terenów leśnych około 11 ton śmieci, co wygenerowało koszt około 43 000,00 zł.
Dziękujemy druhom z OSP w Przechowie oraz mieszkańcom za udział w akcji. Zachęcamy do wspólnego dbania o naszą przyrodę oraz do zabierania pustych opakowań po jedzeniu czy piciu ze sobą oraz do przyłączenia się do akcji #zabierz5zlasu.