Wydawca treści
Parki Krajobrazowe
Parkiem Krajobrazowym nazywamy nazywamy obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe, a celem jego utworzenia jest upowszechnianie tych wartości w warunkach racjonalnego gospodarowania. W odróznieniu od rezerwatów przyrody w parkach krajobrazowych prowadzi się normalną gospodarkę, z zachwaniem wyżej wymienionych wartości.
Na terenie Nadleśnictwa znajdują się dwa Parki Krajobrazowe:
- Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Wisły Wchodzący w skład Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.
Wdecki Park Krajobrazowy - znajduje się w zachodniej części nadleśnictwa, na terenie obrębu leśnego Dąbrowa i zajmuje głównie teren leśny. Utworzony został w 1993 r. na mocy rozporządzenia Wojewody Bydgoskiego. Posiada powierzchnię 23 786 ha, z czego 434 ha są w granicach Nadleśnictwa Dąbrowa. Wdecki Park Krajobrazowy stanowi uzupełnienie systemu obszarów chronionych województwa kujawsko-pomorskiego, a duża lesistość terenu podwyższa walory przyrodniczo-krajobrazowe.
Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego - swoim zasięgiem obejmuje znaczną część nadleśnictwa. W granicach parku znajduje się Dolina Wisły i wiele rezerwatów, z czego trzy z terenu nadleśnictwa (Ostnicowe parowy Gruczna, Grabowiec i Jezioro Fletnowskie). Zespół Parków zajmuje około 9% powierzchni Nadleśnictwa co stanowi 2736 ha.
Najnowsze aktualności
Straż Leśna zadba o bezpieczeństwo w lesie - akcja ,,Majówka 25''
Straż Leśna zadba o bezpieczeństwo w lesie - akcja ,,Majówka 25''
Wielkimi krokami nadciąga długi weekend i majówka. Czas ten sprzyja wyprawom do lasu. O spokojny i bezpieczny odpoczynek w pięknych, wiosennych okolicznościach przyrody zatroszczą się strażnicy leśni. Lasy Państwowe rozpoczynają akcję „Majówka 25”.
Centralna akcja rozpoczyna się 29 kwietnia i potrwa ona do 9 maja br. W tym czasie funkcjonariusze straży leśnej będą patrolować tereny leśne i dbać o bezpieczne korzystanie z lasu osób w nich przebywających oraz chronić zasoby przyrodnicze. Akcja „Majówka 25” ma zapewnić także bezpieczeństwo pożarowe. Straż leśna ma obowiązek reagować na przypadki naruszenia przepisów przeciwpożarowych, które mogą spowodować pożar lasu, jego rozproszenie, czy też utrudnianie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Osobom, które nie przestrzegają przepisów grozi grzywna - mandat karny lub wniosek o ukaranie do sądu. Akcja będzie prowadzona we współpracy z innymi służbami, m.in. Policją czy Strażą Graniczną.
W celu ochrony lasów przed szkodnictwem leśnicy w całej Polsce, a zwłaszcza straż leśna jako zespół terenowy powołany do zwalczania przestępstw i wykroczeń, monitorują lasy przed ewentualnymi zagrożeniami. W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym będą prowadzone wzmożone kontrole leśnych ostępów.
Lasy zajmują już ok. 29,6 proc. powierzchni Polski, co stawia nasz kraj w europejskiej czołówce. Przeważają lasy publiczne, a znakomitą większością (ok. 7,1 mln ha) zarządzają Lasy Państwowe. A w nich leśnicy udostępniają szlaki piesze, rowerowe, miejsca biwakowe i obozowiska. Wszystkich niezdecydowanych co robić w długi majowy weekend Lasy Państwowe zapraszają na wycieczkę do pobliskiego lasu. W odnalezieniu odpowiedniego miejsca pomocny może się okazać nasz portal „Czas w las”. Wybierając się na spacer do lasu warto odpowiednio wcześniej zaplanować swoją wycieczkę, np. korzystając z bezpłatnej aplikacji mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach). Dzięki niej można zweryfikować opcje bezpiecznego i zgodnego z prawem zaparkowania lub udostępnić swoją lokalizację innym osobom.
Poniżej kilka infografik przypominających jak zachować się w lesie: