Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwacja terminów zajęć edukacyjnych

Wszystkie zajęcia edukacyjne odbywające się na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

Każda grupa chcąca odwiedzić Nadleśnictwo Dąbrowa zgłasza ten fakt do koordynatora zajęć edukacyjnych w następujący sposób:

 - Telefonicznie pod nr. telefonu 52 331 87 13 wew. 23,  539 697 912  (Monika Kwaśniewska)

- mailowo pod adresem dabrowa@torun.lasy.gov.pl

- bezpośrednio u leśniczych numery w kontaktach do leśnictw

Opiekun grupy zobowiązany jest do wypełnienia i podpisania zgłoszenia zajęć edukacyjnych oraz  do przestrzegania regulaminu, zarówno Ośrodka, Ogrodu Dydaktycznego jak i ścieżki w Grabowcu (dokumenty w załączniku).

Zgłoszenie grupy musi nastąpić nie później niż dwa dni przed planowanym przyjazdem.

Grupy przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00. Istnieje możliwość zorganizowania zajęć sobotnich po wcześniejszym uzgodnieniu.

Indywidualne zwiedzanie OEL "Dąbrówka" jest możliwe w godzinach pracy nadleśnictwa. Wejście zorganizowane na ścieżkę edukacyjna "Grabowiec" bez udziały pracownika LP wymaga zgłoszenia tego faktu do siedziby nadleśnictwa bądź do siedziby leśnictwa Grabowiec.

Za udział w zajęciach edukacyjnych nie pobiera się opłat. Istnieje możliwość organizacji ogniska (po uzgodnieniu).

Nadleśnictwo Dąbrowa nie wynajmuje swoich obiektów edukacyjnych do celów komercyjnych.

Zapraszamy do odwiedzenia Nadleśnictwa Dąbrowa !!!!!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Las do góry nogami"

"Las do góry nogami"

Poznaj "Las do góry nogami " w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy

Czy wiesz, że nietoperz jest w stanie zjeść w ciągu jednej nocy nawet 3 tys. uprzykrzających nam życie komarów i meszek? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz delektować się smakiem bananów czy mango właśnie dzięki zapylającym te rośliny nietoperzom? Czy wiesz, że serce nietoperzy podczas hibernacji bije zaledwie kilka razy na minutę?

Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną. Lasy Państwowe, współpracując z różnymi partnerami,  dodatkowo podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt m.in. budując specjalnie zaprojektowane schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk, biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników. Nadleśnictwo Dąbrowa wspiera ochronę nietoperzy m. in. poprzez wywieszanie schronów (w 2023 roku zakupiono i wywieszono ich 38 szt.) czy  zwiększanie ilości drzew dziuplastych.

- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Akcja „Las do góry nogami” to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa – dodaje.

Międzynarodowa Noc Nietoperzy organizowana jest co roku w ostatni weekend sierpnia w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce w ostatnim tygodniu sierpnia.

Międzynarodowa Noc Nietoperzy organizowana jest co roku w ostatni weekend sierpnia w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy.

Nadleśnictwo Dąbrowa zaprasza Państwa do zapoznania się zamieszczonymi poniżej informacjami na temat nietoperzy.

Lasy Państwowe zachęcają wszystkich do zanurzenia się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki. To okazja, by spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy – do góry nogami!