Wydawca treści Wydawca treści

Położenie i warunki lokalne

Nadleśnictwo Dąbrowa jest jednym z 27 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Nadleśnictwo jest położone na terenie województwa kujawsko- pomorskiego, powiatu świeckiego. Ma powierzchnię19 157,78 ha z czego 18 095,06 ha stanowią lasy. Teren nadleśnictwa w całości wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie".

Nadleśnictwo Dąbrowa położone jest w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Północna granica nadleśnictwa rozciąga się na linii  od miejscowości Lipinki, w kierunku na południowy-wschód przez Bąkowo w okolicach Warlubia, aż do rzeki Wisły. Wschodnia granica biegnie po Wiśle w kierunku południowym aż do miejscowości Gruczno, w okolicach Świecia. W kierunku zachodnim, obszar nadleśnictwa sięga od miejscowości Miedzno w okolicach Osia (na północnym-zachodzie), sięgając w kierunku południowym  do miejscowości Drzycim i Przysiersk. 

 

Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej Lasy Nadleśnictwa Dąbrowa położone są w III Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej w dwóch dzielnicach: Borów Tucholskich i Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego.