Wydawca treści
Położenie i warunki lokalne
Nadleśnictwo Dąbrowa będące jednym z 27 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu położone jest w północno – wschodniej części województwa kujawsko- pomorskiego, w powiecie świeckim i zasięgiem terytorialnym obejmuje siedem gmin: Jeżewo, Dragacz, Świecie, Warlubie, Drzycim, Bukowiec i Osie. Północna granica nadleśnictwa rozciąga się na linii od miejscowości Lipinki, w kierunku na południowy wschód przez Bąkowo w okolicach Warlubia, aż do rzeki Wisły. Wschodnia granica biegnie po Wiśle w kierunku południowym aż do miejscowości Gruczno, w okolicach Świecia. W kierunku zachodnim, obszar nadleśnictwa sięga od miejscowości Miedzno w okolicach Osia (na północnym zachodzie), sięgając w kierunku południowym do miejscowości Drzycim i Przysiersk. Powierzchnia ogólna nadleśnictwa na dzień 04.09.2023 r. wynosi 19 148,52 ha, natomiast powierzchnia leśna 18 187,01 ha. Teren nadleśnictwa w całości wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie".
Nadleśnictwo Dąbrowa, istniejące pod tą nazwą od 1869 roku. W czasie ponad 150-letniej historii ulegało podziałom terytorialnym i organizacyjnym. Obecnie składa się z dwóch obrębów:
- Dąbrowa, składającego się z 6 leśnictw: Bursztynowo, Czersk Świecki, Dąbrowa, Kotówka, Kwiatki, Rulewo,
- Laskowice, do którego zaliczono 8 leśnictw: Bedlenki , Bojanowo, Bzowo, Grabowiec, Gródek, Mniszek, Taszewo i Terespol.
Na terenie leśnictwa Bojanowo znajduje się szkółka leśna produkująca materiał sadzeniowy na potrzeby Nadleśnictwa Dąbrowa. W 1995 roku powstał Ośrodek Hodowli Zwierzyny „Dąbrowa”, który prowadzi wzorową gospodarkę łowiecką, w ramach którego została utworzona w 2007 roku Leśnictwie Kotówka zarodową zagrodą danieli, której zadaniem jest zwiększanie puli genowej dla tego gatunku.
Lasy nadleśnictwa wchodzą w skład największego kompleksu leśnego jakim są Bory Tucholskie i rosną na siedliskach borowych, gdzie głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna (stanowi ona około 87%), dąb (stanowi on około 2,6%) oraz pozostałe gatunki, takie jak olsza, brzoza i inne.
Na terenie nadleśnictwa ze względu na szczególnie cenne obszary utworzono trzy rezerwaty, o łącznej powierzchni ponad 76 hektarów, tj.
- „Jezioro Fletnowskie”,
- „Ostnicowe Parowy Gruczna”
- „Grabowiec”
Ponadto na terenie nadleśnictwa znajdują się dwa parki krajobrazowe: Wdecki Park Krajobrazowy oraz Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.
Oprócz w/w form na terenie nadleśnictwa znajduje liczne użytki ekologiczne, pomniki przyrody oraz strefy ochrony ptaków(bociana czarnego, bielika czy kani rudej).
Nadleśnictwo Dąbrowa słynie z maszynowego pozyskania drewna, z największej w Polsce populacji żyjących na wolności danieli, retencji wodnej oraz edukacji leśnej prowadzonej w Ośrodku Edukacji Leśnej „Dąbrówka”.
Najnowsze aktualności
Wieczór z leśnymi planszówkami
Wieczór z leśnymi planszówkami
Zapraszamy do uczestnictwa
„Wieczór z planszówkami leśnymi”
Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na „Wieczór z planszówkami leśnymi” w dniu 29.11.2024 r., o godz. 17.00 do Ośrodka Edukacji Leśnej „Dąbrówka”. Gry planszowe pozwalają zdobyć wiedzę, rozwijają umiejętność planowania działań i budowania strategii, a także są doskonałą formą spędzania czasu.
Uwaga! Ilość miejsc ograniczona
Chętne osoby prosimy o zgłaszanie swojego uczestnictwa do dnia 26.11.2024 roku, do godz. 14.00 poprzez wysłanie formularza zgłoszeniowego na adres e-mail: monika.kwasniewska@torun.lasy.gov.pl. W przypadku pytań prosimy o bezpośrednie kontaktowanie się z Panią Monika Kwaśniewską pod numerem telefonu 539 697 912.
Serdecznie zapraszamy !!!