Wydawca treści
Pomniki przyrody
Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej lub martwej, lub ich skupienia, o szczególnej wartości naukowej, kulturowej i historycznej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, jak sędziwe drzewa i krzewy gatunków rodzimych i obcych, głazy narzutowe, źródła, skałki, jaskinie itp.
Na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa znajduje się 53 pomników przyrody (w tym 2 powierzchniowe, 49 pojedynczych drzew i 2 pomniki przyrody nieożywionej)
Spośród pojedynczych dębów i lip porozrzucanych po terenie nadleśnictwa należy wyróżnić dwa szczególnie ciekawe dla miłośników przyrody.
Na terenie leśnictwa Gródek, w miejscowości Laskowice Pomorskie, znajduje się zabytkowy park dworski z 45 drzewami pomnikowymi o powierzchni 8,84 ha. Każde z tych drzew budzi podziw i ogromne zainteresowanie zwiedzających. Można tu zobaczyć przede wszystkim sędziwe dęby i lipy, klony, buki, jesiona, graby ale również daglezje, jodłę balsamiczną, sosnę wejmutkę oraz żywotniki olbrzymie.
W okolicach miejscowości Leosia, na terenie leśnictwa Gródek znajduje się ponadto głaz narzutowy nazwany imieniem "Świętego Wojciecha", który ciekawie wkomponował się w krajobraz otaczających go drzewostanów sosnowych. Przewrotnie nazywany jest "Diabelskim kamieniem".
Najnowsze aktualności
,,Kasztany i żołędzie zbieramy, zimą leśnym zwierzętom je damy”
,,Kasztany i żołędzie zbieramy, zimą leśnym zwierzętom je damy”
Podsumowanie akcji edukacyjnej.
W dniu 5.11.2024 r. odbyło się uroczyste wręczenie podziękowań przedstawicielom placówek oświatowych biorących udział w akcji edukacyjnej „Kasztany i żołędzie zbieramy, zima leśnym zwierzętom je damy”. Celem przeprowadzonej już po raz piąty akcji było zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na kwestie związane z przetrwaniem zwierząt w okresem zimowym, a także rozbudzenie zainteresowania środowiskiem leśnym. W ramach akcji placówki oświatowe wykonały plakaty edukacyjne zgodnie w tematem przewodnim oraz przekazały zebrane przez dzieci i młodzież kasztany i żołędzie, które posłużą jako karma dla danieli znajdujących się w zagrodzie zarodowej danieli w leśnictwie Kotówka. W ramach akcji przekazano zaangażowanym placówkom pomoce edukacyjne m. in. książki, gry planszowe i puzzle o tematyce leśnej, celem wykorzystania podczas prowadzenia zajęć edukacyjnych.
W tegorocznej akcji udział wzięły następujące placówki oświatowe:
1. Przedszkole Samorządowe w Górnej Grupie i z oddziałem w Grupie,
2. Przedszkole nr 8 ,,Motylek” w Świeciu,
3. Przedszkole nr 4 ,,Tęcza” w Świeciu,
4. Przedszkole nr 3 „Pod Łabędziem” w Świeciu,
5. Przedszkole nr 7 „Puchatek” w Świeciu,
6. Niepubliczne Przedszkole „Kangurek” w Świeciu,
7. Przedszkole „Pod Kasztankiem” w Laskowicach,
8. Zespół Placówek Oświatowych w Drzycimiu,
9. Przedszkole nr 11 w Grucznie,
10. Zespół Szkół Specjalnych w Świeciu,
11. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Warlubiu,
12. Szkoła Podstawowa z oddziałem przedszkolnym w Gródku,
13. Szkoła Podstawowa w Krąplewicach,
14. Szkoła Podstawowa w Jeżewie,
15. Szkoła Podstawowa w Wiągu,
16. Szkoła Podstawowa w Michalu,
17. Szkoła Podstawowa w Dragaczu,
18. Szkoła Podstawowa w Laskowicach,
19. Szkoła Podstawowa nr 1 w Świeciu,
20. Szkoła Podstawowa nr 2 w Świeciu,
21. Szkoła Podstawowa nr 7 w Świeciu,
22. Szkoła Podstawowa nr 8 w Świeciu,
23. Szkoła Podstawowa w Grupie.
Dziękujemy dzieciom i młodzieży oraz ich rodzicom, a także opiekunom i wychowawcom z poszczególnych placówek oświatowych za zaangażowanie i poświęcony czas.