Wydawca treści Wydawca treści

Sprzedaż drewna

Nadleśnictwo prowadzi sprzedaż drewna a w sezonie przedświątecznym – także choinek.

Sprzedaż drewna prowadzona jest w siedzibie nadleśnictwa oraz w leśnictwach.

Zachęcamy do dokonywania wpłat za pomocą przelewu elektronicznego oraz umawiania wizyty w leśnictwie telefonicznie.

Kasa nadleśnictwa jest czynna w godzinach 7:00-15:00 , a kancelarie leśnictw pracują w godzinach urzędowania.

 

 

Aktualna decyzja Nadleśniczego i nowym cenniku detalicznym na drewno w dokumentach do pobrania.
 

Jeśli zainteresowani są Państwo zakupem, to prosimy o kontakt telefoniczny


Sprzedaż sadzonek w Nadlśnictwie Dąbrowa

Uwaga prowadzona jest sprzedaż sadzonek !!!!

Sprzedaż prowadzona  na Szkółce Leśnej Bojanowo.

Wszelkie informacje można uzyskać u Leśniczego :

Krzysztof Książka

tel. kom. 602-237-230

 

 

adres: L-ctwo Bojanowo 86-160 Warlubie

e-mail: krzysztof.ksiazka@torun.lasy.gov.pl

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i zakupu.


Sprzedaż choinek i stroiszu

Sprzedaż choinek i stroiszu!!!

 

Zachęcamy do zakupu naturalnych drzewek świątecznych z polskich lasów. Choinki pochodzą z cięć pielęgnacyjnych lub zostały wyhodowane i pozyskane na specjalnych do tego celu przeznaczonych powierzchniach leśnych - plantacjach.

Sprzedaż choinek odbywać się będzie od 10 do 23 grudnia 2024 roku, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 14.00 (UWAGA: w dniu 23.12.2024 sprzedaż choinek będzie się odbywać do godziny 13.00), po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, w następujących miejscach:
1.    przy biurze Nadleśnictwa Dąbrowa (Jeżewo, ul. Leśna 25, 86-131 Jeżewo), osoba do kontaktu: Pan Kacper Gałecki – 534 060 415. Możliwość zapłaty za choinki  kartą lub gotówką;
2.    w leśnictwach:
a)    Leśnictwie Terespol (Terespol, ul. Dworcowa 21, 86-105 Świecie), osoby do kontaktu: Pan Stanisław Daszkowski – 606 986 814, Pan Rafał Kęska – 535 024 278. Możliwość zapłaty za choinki tylko gotówką,
b)    Leśnictwo Bzowo (Bzowo 113, 86-160 Warlubie), osoba do kontaktu: Pan Marian Litkowski - 602 236 962. Możliwość zapłaty za choinki tylko gotówką.

 

W celu umożliwienia kupna świątecznego drzewka osobom, które nie zdążyły jeszcze zaopatrzyć się w drzewko świąteczne zapraszamy w dniu 21 grudnia 2024 roku (sobota)  do siedziby Nadleśnictwa Dąbrowa (Jeżewo, ul. Leśna 25, 86-131 Jeżewo) w godzinach od 9.00 do 14.00. Będą przygotowane dla Państwa choinki świerkowe pozyskane z plantacji.

 

 

 

Drodzy klienci

 

W sprzedaży znajdziecie Państwo świerki pospolite.

 

 

Zapraszamy do zapoznania się i zakupu pachnących lasem drzewek.

 

 

 

 

Materiały do pobrania


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zima jest piękna ale i niebezpieczna

Zima jest piękna ale i niebezpieczna

Ogromne ilości opadłego śniegu, osiadające na gałęziach drzew i krzewów, wyglądają zjawiskowo – białe, ciężkie czapy wespół z gdzieniegdzie widocznymi zielonymi gałązkami sprawiają wrażenie wyjętych z kartki bożonarodzeniowej. A jednak pomimo niewątpliwego uroku, okiść jest bardzo niebezpieczna dla drzew.

 
To co dla jednych wydaje się magiczne dla nas leśników już tak do końca nie wygląda.
Bajkowo oblepione śniegiem drzewa wyglądają pięknie ale takie nadmierne obciążenie gałęzi czy całych koron przez ciężki, mokry snieg bywa już dla drzew (szczególnie mlodych) ale i dla nas dosyć niebezpieczne.
To zjawisko nadmiernego oblepienia drzew śniegiem nazywamy okiścią. Mokry śnieg padający na wyziębione gałęzie przymarza w nocy warstwami do ich powierzchni powodując przeciążenie koron i ich nadmierne wychylenie. Przy silnym nachyleniu i przekroczeniu wytrzymałości drewna następuje łamanie pni na różnych wysokościach. Bardziej narażone na przeciążenia są drzewa iglaste ze względu na szczotki igieł, które zwiększają powierzchnię zalegania śniegu.
Czasem łamanie dotyczy nawet całych drzew, zwłaszcza tych które mają szerokie konary i rozbudowane korony. Takie drzewa nazywamy śniegołomami. W przypadku gdy całe drzewo ulegnie odwróceniu mamy do czynienia ze śniegowałem.
Snieg wydaje się być lekkim puchem ale wystarczy, że ulwpimy śnieżkę i sam możemy się przekonać jak boli uderzenie z niej.  Graniczne wartości chwilowego obciążenia śniegiem wynoszą 40−50 kg/m2 dla świerka i 30−40 kg/m2 dla sosny (co odpowiada grubości pokrywy 15−40 cm w zależności od gatunku). Kiedy jednak śnieg przeleguje dłużej w koronach, wartości graniczne są jeszcze mniejsze. Największe szkody wyrządza padający śnieg przy temperaturze od –5°C do +0,6°C. Mokry  śnieg charakteryzuje się ponad 2 razy większą gęstością niż suchy.
 
Okiść może powodować duże szkody w mlodnikach i drzewostanach jednogatunkowych. Nieraz dzieje się to na podstawie efektu domina. Wystarczy, że kilka drzewek ugnie się pod ciężarem i oprze o swojego sąsiada i szkody mogą mieć spore rozmiary. Większość tak nienaturalnie wygiętych drzewek nie wraca do pierwotnego stanu.
 
Wielu z Was odwiedza nasze lasy przez cały rok także zimą. Prosimy uważajcie. Bajkowe, śnieżne czapy mogą być bardzo niebezpieczne. Nie pozistawiajcie samochodów pod zbyt nasnoezonymi gałęziami bo nie wiadomo kiedy taka może pęknąć i uszkodzić nam auto. Uważajcie także podczas spacerowania. Czasami warto spojrzeć w górę.
Służby leśne i Zakłady Usług Lesnych cały czas jeżdżą, obserwują i usuwają to co zagraża bezpieczeństwu, przejazdowi oraz linią energetycznym głównie nadłamane gałęzie lub nadmiernie wygiete drzewa.