Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona miejsc rozrodu

Ochrona miejsc rozrodu zagrożonych ptaków drapieżnych jest realizowana przez wytyczanie obszarów zwanych strefami, które trwale lub okresowo zabezpieczają otoczenie gniazd przed wszelkimi formami działalności ludzkiej.

Ochrona strefowa
Strefy ochrony wyznaczane są w celu ochrony miejsc rozrodu zagrożonych ptaków drapieżnych. Strefy te trwale lub okresowo zabezpieczają otoczenie gniazd przed wszelkimi formami działalności ludzkiej. Strefy ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania zwierząt objętych ochroną gatunkową wymagają ustalenia takich stref.
Ochrona strefowa opiera się na zapisach ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. [Dz.U. z 2018 r. poz. 1614, 2244 z późn. zm.] oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt [Dz. U. z 2016 r. poz. 2183] zawierającego m.in. wykaz gatunków dziko występujących zwierząt, dla których wymagane jest ustalenie stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu lub regularnego przebywania.
 

Strefa ochrony całorocznej
Strefa ochrony całorocznej funkcjonuje na zasadach ochrony ścisłej. Na jej terenie obowiązują
zakazy:
• przebywania osób, z wyjątkiem właściciela nieruchomości objętej strefą ochrony oraz
osób sprawujących zarząd i nadzór nad obszarami objętymi strefą ochrony oraz osób
wykonujących prace na podstawie umowy zawartej z właścicielem lub zarządcą;
• wycinania drzew lub krzewów;
• dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli nie jest to związane z potrzebą ochrony
poszczególnych gatunków;
• wznoszenia obiektów, urządzeń i instalacji.

 

Strefa ochrony okresowej
Strefa ochrony okresowej stanowi obszar wyłączony z działalności człowieka okresowo. Obejmuje ona swym zasięgiem najbliższe otoczenie miejsca rozrodu opisanego strefą całoroczną. Strefa ta zapewnia ptakom spokój i bezpieczeństwo w okresie ich lęgów.

 

Na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa wyznaczone zostały następujące strefy ochrony całorocznej i okresowej:

  • Leśnictwo Dąbrowa – Bocian Czarny (Ciconia nigra)
  • Leśnictwo Kotówka - Bielik (Haliaeetus albicilla); Kania Ruda (Milvus milvus)
  • Leśnictwo Kwiatki – Bielik (Haliaeetus albicilla)
  • Leśnictwo Rulewo - Bielik (Haliaeetus albicilla); Bocian Czarny (Ciconia nigra)
  • Leśnictwo Bedlenki - Bielik (Haliaeetus albicilla)
  • Leśnictwo Grabowiec - Bielik (Haliaeetus albicilla); Kania Ruda (Milvus milvus)
  • Leśnictwo Gródek - Bielik (Haliaeetus albicilla); Kania Ruda (Milvus milvus)
  • Leśnictwo Mniszek - Bocian Czarny (Ciconia nigra)
  • Leśnictwo Taszewo – Bielik (Haliaeetus albicilla); Bocian Czarny (Ciconia nigra)

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bociany czarne z Nadleśnictwa Dąbrowa

Bociany czarne z Nadleśnictwa Dąbrowa

Lęgowe bociany czarne (Ciconia nigra) z Nadleśnictwa Dąbrowa w ostatniej chwili uratowały „honor” Borów Tucholskich.

W dniu 22 czerwca, tj. pod koniec realizacji wieloletniego projektu pn. „BocianiMy w Lasach” udało się założyć loggery i zaobrączkować dwa pisklęta w nowo odkrytym gnieździe hajstry. Ogromne oczekiwanie wielu osób zaangażowanych w projekt, na zlokalizowanie w Borach Tucholskich udanych lęgów tego gatunku bociana w końcu ziściło się! Duża satysfakcja i radość. – Dzięki znalezieniu przez leśników i zgłoszeniu lęgowego gniazda jest szansa, że zostanie wzbogacona wiedza o tych skrytych ptakach także z terenu Leśnego Kompleksu Promocyjnego Bory Tucholskie.  

 

O projekcie BocianiMy

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w latach 2017-2019 wykonano zadanie pn.: Monitoring stanowisk bociana czarnego, aktywne poszukiwania nowych gniazd, (…)” dla następujących nadleśnictw: Tuchola, Osie, Dąbrowa, Woziwoda, Trzebciny i Zamrzenica. Zadanie było częścią ogólnopolskiego projektu pn.: „BocianiMy w Lasach. Dobre praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego Ciconia nigra na terenach leśnych; POIS.02.04.00-00-0154/16, zrealizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działanie 2.4.1 Działania o charakterze dobrych praktyk związane z ochroną zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych. Głównym celem projektu BocianiMy w Lasach jest wypracowanie i wdrożenie dobrych praktyk ochrony siedlisk i zarządzania populacją bociana czarnego na terenie 17 Leśnych Kompleksów Promocyjnych i pokrywających się z nimi powierzchniowo 21 OSOP N2000.

 

Uzyskane w ramach projektu pierwsze wyniki monitoringu (brak sukcesu lęgowego za rok 2017) w strefach gniazdowych bociana czarnego na obszarze Leśnego Kompleksu Promocyjnego Bory Tucholskie (OSOP Bory Tucholskie), skutkowało poszerzeniem projektu o badania terenów Nadleśnictwa Zamrzenica.

 

Wyniki przeprowadzonego monitoringu stanowisk bociana czarnego:

 

1. Badaniami objęto łącznie 10 stref gniazdowych, z zakładanych 11, ponieważ 1 drzewo gniazdowe wraz z otoczeniem leśnym zostało zniszczone w wyniku nawałnicy z 11/12 sierpnia 2017 roku.

2. Odnowienie gniazda stwierdzono tylko w 2 strefach.

3. Sukces lęgowy bociana czarnego (określony jako wyprowadzenie z gniazda lotnych młodych) stwierdzono tylko w 1 gnieździe (10% badanej próby), właśnie w Nadl. Zamrzenica.  

4. Aktywne poszukiwania nowych gniazd i żerowisk przyniosło znalezienie tylko 1 nowej lokalizacji gniazda bociana czarnego – także w Nadl. Zamrzenica, czyli poza terenem LKP Bory Tucholskie.

 

Stąd tak ważne dla kompleksowego poznania biologii populacji lęgowej bociana czarnego (Ciconia nigra) z różnych rejonów Polski było znalezienie w 2020 r. gniazda i oznakowanie piskląt z Nadleśnictwa Dąbrowa. Teraz wszyscy w Kujawsko-Pomorskim trzymajmy kciuki za otrzymywanie dobrych informacji zwrotnych o trasach wędrówki i losach życiowych tych dwóch bocianów z Borów Tucholskich.

 

Leszek Wasielewski

(razem z Mariusz Tkacz realizował projekt w Kujawsko-Pomorskim w latach 2017-2019)