Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona miejsc rozrodu

Ochrona miejsc rozrodu zagrożonych ptaków drapieżnych jest realizowana przez wytyczanie obszarów zwanych strefami, które trwale lub okresowo zabezpieczają otoczenie gniazd przed wszelkimi formami działalności ludzkiej.

Pierwszym aktem prawnym, obejmującym ochroną miejsca lęgowe 10 najbardziej zagrożonych gatunków ptaków, było Rozporządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z roku 1983, przygotowane we współpracy z Komitetem Ochrony Orłów i Stacją Ornitologiczną w Gdańsku. Aktualnie obowiązuje znowelizowana ustawa o ochronie przyrody z 16.04.2004 r. (z późniejszymi zmianami) i rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie gatunków dziko żyjących zwierząt objętych ochroną z 12 października 2011 r. Ochroną strefową miejsc rozrodu objęto 11 gatunków ptaków drapieżnych i puchacza. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują: orlik grubodzioby (zagrożony w skali światowej) oraz bielik i orlik krzykliwy (w Polsce gniazduje około 20% populacji europejskiej i kondycja naszych populacji tych gatunków ma istotne znaczenie dla ich przetrwania w skali kontynentu). Ochrona miejsc rozrodu zagrożonych ptaków drapieżnych jest realizowana przez wytyczanie obszarów zwanych strefami, które trwale lub okresowo zabezpieczają otoczenie gniazd przed wszelkimi formami działalności ludzkiej.

W Nadleśnictwie Dąbrowa mamy następujące strefy ochrony:

1.Strefa ochronna wokół miejsca rozrodu Bociana czarnego L-ctwo Taszewo. Najstarsza strefa w n-ctwie, przez cały okres istnienia strefa zasiedlona, powierzchnia strefy całorocznej 5,6 okresowa 56,48. Strefa zatwierdzona 4.09.200

 

2. Strefa ochronna wokół miejsca rozrodu Bielika. L-ctwo Grobowiec. Strefa całoroczna 6,73 okresowa 34,72 strefa zatwierdzona 13.01.2011

 

 

http://www.koo.org.pl/dzialalnosc/ochrona-strefowa-gniazd


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Śmieci w lesie

Śmieci w lesie

Problematyka zaśmiecania naszego środowiska naturalnego dotyczy nie tylko lasu. Niechlubny obraz naszego bytowania możemy spotkać w różnych ekosystemach.  
Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są zagrożeniem dla wielu zwierząt, ponieważ mogą stanowić m. in. śmiertelne pułapki lub powodować zatrucia. W porzuconych odpadach czasami znajdują się różnego typu substancje chemiczne, które często powodują skażenie powietrza, gleby i wody. Ponadto śmieci sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.


Corocznie Nadleśnictwo Dąbrowa systematycznie zbiera i wywozi z terenów leśnych tony śmieci, na które składają się m. in. butelki po napojach, różnego typu opakowania po jedzeniu, opony, materiały budowlane i inne odpady. Koszt ich zbiórki i wywozu na wysypisko śmieci mógłby być przeznaczony na inne cele, np. rozbudowę infrastruktury turystycznej czy na zalesianie gruntów lub ochronę lasu. W  2023 roku na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa zebrano z terenów leśnych około 13 ton śmieci, co wygenerowało koszt około 23 000,00 zł.
Pomimo licznych kampanii edukacyjnych problem śmieci cały czas nie maleje. Nadleśnictwo dzięki współpracy z miejscowymi placówkami oświatowymi corocznie organizuje akcje zbierania śmieci z terenów leśnych, mając nadzieję, że taki sposób edukacji dzieci i młodzieży zaowocuje w przyszłości spadkiem ilości śmieci w różnych ekosystemach.   
W dniu 18 kwietnia 2024 r. zbieraliśmy wspólnie z przedszkolakami z Przedszkola Samorządowego w Górnej Grupie śmieci z lasów w okolicach miejscowości Stare Marzy. Natomiast w dniu 26 kwietnia 2024 r. posprzątaliśmy z uczniami klas V i VI Szkoły Podstawowej w Grupie tereny leśne w okolicach Grupy.


Dziękujemy przedszkolakom, uczniom i ich wychowawcom za zaangażowanie oraz zachęcamy do udziału w akcji #Zabierz5zlasu.