Aktualności Aktualności

Powrót

Piknik z okazji dnia leśnika

Piknik z okazji dnia leśnika

To już kolejna - trzecia edycja pikniku.

W dniu 6 lipca 2024 r.  odbyła się już kolejna edycja otwartego pikniku z okazji „Dnia Leśnika”. Głównym celem tego typu wydarzenia było przybliżenie istoty prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej przez Lasy Państwowe, promocja surowca drzewnego oraz zaprezentowanie podejmowanych przez leśników różnego typu działań w zakresie ochrony naszej rodzimej przyrody. Tegoroczny piknik był dla leśników szczególną okazją do świętowania, ponieważ w tym roku Lasy Państwowe obchodzą swoje 100-lecie istnienia. Z tej okazji nadleśnictwo zorganizowało wystawę pt. „100-lecie Lasów Państwowych”, którą będzie można jeszcze oglądać do końca sierpnia br.
Na sobotnie popołudnie dla uczestników pikniku przygotowano wiele atrakcji.
Zaprezentowano maszyny leśne służące do wykonywania m. in. odnowienia (sadzenia) powierzchni leśnych czy pozyskania surowca drzewnego. Na stanowisku można było zobaczyć m. in. sadzarkę, która znacząco ułatwiła wprowadzanie nowego pokolenia lasu na powierzchniach do odnowienia oraz harwestera i forwardera czyli maszyn służących do ścinki i zrywki drewna. Dla wielu osób, w tym i dzieci, możliwość obejrzenia tak dużych, nowoczesnych i naszpikowanych elektroniką maszyn było nie lada gratką.
W celu zwrócenia uwagi społeczeństwu jak ważna jest ochrona owadów, zwłaszcza zapylających zorganizowano wystawę pt. „Pszczoły wracają do lasu”, gdzie wspólnie z lokalnymi pszczelarzami edukowano na temat ochrony m. in pszczół.   
Jednym z głównych czynników zagrażającym ekosystemom leśnym są pożary, powodowane w głównej mierze przez nieroztropność ludzi. W Punkcie Alarmowo Dyspozycyjnym (PAD) można było zaznajomić się jak leśnicy chronią lasy przed pożarami poprzez m. in. utworzenie sieci monitoringu obszarów leśnych przy użyciu kamer oraz zaprezentowano pokaz pomiaru wilgotności ściółki leśnej, na podstawie którego określa się stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Dla dzieci przygotowano  konkurs z zakresu obsługi podręcznych hydronetek, który cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci.
W celu przybliżenia, choć w niewielkim stopniu pracy leśniczego przygotowano stanowisko, podczas którego można było samemu spróbować odebrać stos drewna sosnowego poprzez jego zmierzenie i nabicie numerka, a także porozmawiać na tematy związane z leśnictwem. Bezpośredni kontakt z osobami na co dzień obcującymi z lasem i dbającymi o jego dobro jest najlepszym źródłem wiarygodnych informacji.
Podczas pikniku zapewniono wiele atrakcji dla dzieci takich jak malowanie twarzy, leśna gra terenowa czy własnoręcznie robienie medalionów z plastrów drewna lub malowanie papierowych  tekturowych domków.
Nie zapomniano także o sferze kulturowej. Chętne osoby mogły obejrzeć występ Zespołu pieśni i tańca „Kociewianki” z Jeżewa oraz posłuchać muzyki w wykonaniu Zespołu Muzyki Myśliwskiej „Hubertus” z Kwidzyna. Dodatkową atrakcją stanowił pokaz rzeźbienia w drewnie przy pomocy piły mechanicznej oraz rozegrany turniej w siatkówce plażowej.
W celu umilenia pobytu na pikniku przygotowano stoisko gastronomiczne, gdzie Panie  z Gminnego Koła Gospodyń z Jeżewa serwowały w przepięknych strojach ludowych własnoręcznie przygotowane tradycyjne potrawy. Dużym zainteresowaniem cieszył się swojski chleb ze smalcem  i kiszonym ogórkiem oraz gulasz z dzika.  
Dzięki zaangażowaniu pracowników nadleśnictwa, obsługujących poszczególne stanowiska uczestnicy pikniku mogli dowiedzieć się więcej o pracy leśników, leśnictwie oraz o istocie pozyskiwania drewna.


Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i zapraszamy za rok.

 


Nadleśnictwa i inne

Projekty LP 2014-2020 Projekty LP 2014-2020

Polecamy Polecamy