Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Na terenie nadleśnictwa, oprócz infrastruktury OEL "Dąbrówka" znajduje się szereg innych obiektów pełniących rolę edukacyjną.

Za jedno z priorytetowych zadań Nadleśnictwo uznało szerzenie wiedzy leśnej i przyrodniczej wśród dzieci i młodzieży z którą to współpraca w tym zakresie od wielu już lat układa się znakomicie.
Z inicjatywy Dyrektora Szkoły Podstawowej w Lipinkach i przy współpracy Nadleśnictwa w roku 1997 powstało Centrum Edukacji Ekologicznej. Mieści się tu Izba Przyrodniczo-Leśna i ogród dendrologiczny pełniący rolę "zielonej klasy." W szkole funkcjonuje także Zielona Szkoła, w której istnieje możliwość noclegu dla grupy około 40 osób oraz wyżywienia.

Wszelkie informacje znajdziecie tutaj:

 


Ponadto w zakresie edukacji ekologicznej Nadleśnictwo współpracuje z ponad 30 szkołami, ale współpraca ciągle się rozwija i poszerza swoje rewiry. Rocznie Nadleśnictwo Dąbrowa odwiedza ponad 12 tyś osób rocznie.
Doskonałym narzędziem edukacji ekologicznej Jest także istniejąca ścieżka edukacyjna:"Grabowiec"- ścieżka biegnąca po granicy rezerwatu Grabowiec, gdzie obok zagadnień leśnych poruszane są zagadnienia łowieckie i z zakresu ochrony przyrody.

Ze względu licznych szkód i ciągłej dewastacji zostaliśmy poniekąd zmuszeni do likwidacji ścieżki "Rybno". w 2010 roku została ona przekształcona w ścieżkę spacerową z elementami edukacyjnymi "Rybienka", łączącą miejscowość rekreacyjną Rybno z Lipinkami

W 2011 roku powstał przy siedzibie nadleśnictwa Ośrodek Edukacji Leśnej Dąbrówka. Dokładny jego opis w zakładce.

Do edukacji w Nadleśnictwie Dąbrowa wykorzystuje się także inne powierzchnie edukacyjne- szkółkę leśną, zagrodę adaptacyjną danieli, małe retencje czy wiele innych zakamarków leśnych nadleśnictwa.

 

Edukacja Leśna w Nadleśnictwie Dąbrowa- historia

 

•Współpraca ze Szkołą Podstawową w Lipinkach gdzie w 1997 roku utworzono Izbę Edukacyjną

•Powstanie ścieżka edukacyjnej Rybno przekształconej w 2010r na ścieżkę spacerową z elementami edukacyjnymi „Rybienka"

•Powstanie w roku 1997 ścieżki edukacyjnej „Grabowiec"

•Zależnie od potrzeb do edukacji wykorzystywano także: powstającą szkółkę leśną, obiekty małej retencji Krępa i Sinowa, maszyny leśne

•Świetlica nadleśnictwa służąca jako miejsce prelekcji nie spełnia wymogów do przyjmowania grup ok. 50- osobowych

•Pomysł z utworzeniem osobnej izby edukacyjnej

•Powstanie Ośrodka Edukacji Leśnej „Dąbrówka"

•Zagroda adaptacyjna danieli służąca także jako powierzchnia pokazowo- edukacyjna

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Informacje na temat Zanocuj w Lesie

Informacje na temat Zanocuj w Lesie

 

 

Poniżej garść informacji o programie "Zanocuj w lesie"

 

 

Nadleśnictwo Dąbrowa wyznacza specjalny obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i survivalu, ale też dla wszystkich ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury, w ramach ogólnopolskiego projektu "Zanocuj w Lesie".

Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału w ramach programu "Zanocuj w lesie" po wcześniejszym zapoznaniem się z zasadami i regulaminem (dostępnym poniżej).

 

Nadleśnictwo Dąbrowa przystąpiło do programu "Zanocuj w lesie", który powstał w ramach założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiłkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. "Zanocuj w lesie". W naszym nadleśnictwie jest to obszarem programu udostępnione zostały tereny Leśnictwa Bedlenki i Gródek.

Nadleśnictwo Dąbrowa należy do jednego z 46, które w 2019 roku przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i survivalu. Od 2021 roku stajemy się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.

Wszystko co w danym obszarze jest do zobaczenia oraz sam obszar dostępny na mapach Banku Danych o lasach  - można również pobrać aplikacje na telefon (android) (iPhone) - z menu wybierz - mapy BDL - mapa zagospodarowania turystycznego.

 

 

Wybierając się na nocleg w wyznaczonym terenie pamiętajmy:

 

  • jest to oferta wyłącznie dla osób indywidualnych. Pobyt do 9. osób i dwóch noclegów zwolniony jest z obowiązku zgłaszania. Miło byłoby jednak gdyby informacje o Państwa pobycie do nas docierały (w celu informowania Państwa o zaistniałych zagrożeniach). Planujesz zostać dłużej? Jest Was więcej? Musisz wysłać formularz Zgłoszenia i uzyskaż zgodę nadleśnictwa. Pamiętaj pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00. Przyślij nam formularz na 2 dni robocze przed rozpoczęciem biwakowania. Prośbę wyślij na adres monika.kwasniewska@torun.lasy.gov.pl
  • szczegóły dotyczące programu są dostępne w Regulaminie korzystania z obszarów - zapoznaj się z nim.
  •  miejsce przeznaczone do rozpalenia ognia dostępne jest w Leśnictwe Bedlenki (mapa obszaru). Znajduje się tak też ogólnodostępne drewno na ognisko.
  • zapoznaj się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu.  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem,
  • zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu,
  • na terenie wyznaczonym prowadzi się planowe prace gospodarcze. Poniżej w zakładce dokumenty do pobrania znajduje się aktualna lista lokalizacji wyłączonych czasowo z programu. Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac- TAM NIE NOCUJEMY,
  • koła łowieckie na wyznaczonym terenie wykonują polowania (w okresie jesienno-zimowym zbiorowe). Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar w którym się odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  • w lesie występują też miejsca objęte stałym zakazem wstępu (zgodnie z ustawą o lasach), m.in. uprawy leśne do 4 m, ostoje zwierzyny, drzewostany nasienne, co zawsze należy mieć na względzie podczas planowania leśnych wędrówek.
  • unikajmy miejsc, gdzie występuje dużo suchych drzew- to realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Nie rozbijaj swojego obozwiska obok urządzeń łowieckich.

Nadleśnictwo Dąbrowa staje się miejscem kolejnego badania pilotażowego i przez rok będzie mozna korzystać z turystycznych kuchenek gazowych.

 

 

 

W razie jakichkolwiek pytań kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Monika Kwaśniewska: monika.kwasniewska@torun.lasy.gov.pl,  503 499 572 (preferowany kontakt mailowy)

 

 

Wychodząc na przeciw Państwa oczekiwaniom, oraz chcąc poznać opinię osób zainteresowanych aktywnym spędzaniem czasu w lesie oraz opinię o Państwa doświadczeniach i potrzebach, Lasy Państwowe uruchomiły ankietę do udziału w której serdecznie zachęcamy.