Rezerwaty przyrody

Jest formą ochrony obejmującą najcenniejsze obiekty przyrodnicze. W rezerwatach nie prowadzi się gospodarki leśnej, dla zachowania wartości ekologicznych, naturalnych lub nieznacznie zmienionych cennych ekosystemów, często z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin i zwierząt oraz elementami przyrody nieożywionej mającymi istotną wartość ze względów naukowych, przyrodniczych, kulturowych bądź krajobrazowych.

Parki krajobrazowe

Parkiem Krajobrazowym nazywamy nazywamy obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe, a celem jego utworzenia jest upowszechnianie tych wartości w warunkach racjonalnego gospodarowania. W odróznieniu od rezerwatów przyrody w parkach krajobrazowych prowadzi się normalną gospodarkę, z zachwaniem wyżej wymienionych wartości.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszar chronionego krajobrazu to obszar zajmujący różnej wielkości tereny, zwykle rozległe,o zróżnicowanych ekosystemach obejmujące pełne jednostki środowiska naturalnego takie jak doliny rzeczne, kompleksy leśne, ciągi wzgórz, pola wydmowe, Torfowiska. Są one wartościowe ze wzgledu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnią funkcję korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Obszar Natura 2000 to nowa forma ochrony przyrody, wprowadzona do polskiego prawa dotyczącego ochrony przyrody w 2004 r., choć niektóre zapisy dotyczące tych obszarów włączono już do prawa polskiego w 2001 r. Natura 2000 to najbardziej kompleksowa i najlepiej legislacyjnie i politycznie przygotowaną Europejska sieć ekologiczna specjalnych obszarów ochrony, która jest wprowadzana we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a którą tworzą poszczególne obszary Natura 2000 wyznaczane zgodnie z jednolitymi, naukowymi kryteriami zapisanymi w dyrektywie Rady Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej z 1992 r. o ochronie siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory w Europie.

Pomniki przyrody

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej lub martwej, lub ich skupienia, o szczególnej wartości naukowej, kulturowej i historycznej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, jak sędziwe drzewa i krzewy gatunków rodzimych i obcych, głazy narzutowe, źródła, skałki, jaskinie itp.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne tworzy się w celu zachowania fragmentów przyrody o charakterze naturalnym lub dla ochrony rzadko spotykanych ekosystemów lub zasobów genowych. W praktyce za użytki ekologiczne uznaje się przede wszystkim torfowiska, bagna, zadrzewienia, jary, wąwozy, zbocza kserotermiczne, śródleśne oczka wodne.

Strefy ochronne

Ochrona miejsc rozrodu zagrożonych ptaków drapieżnych jest realizowana przez wytyczanie obszarów zwanych strefami, które trwale lub okresowo zabezpieczają otoczenie gniazd przed wszelkimi formami działalności ludzkiej.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest blisko 600 gatunków roślin, niemal 100 gatunków grzybów i ponad 700 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Spacer z Leśnikiem

Spacer z Leśnikiem

Zapraszamy na pieszą wędrówkę po  urokliwych zakątkach

Leśnictwa  Bedlenki w roku 
„Jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych”

 

Wiosna to czas budzenia się przyrody do życia co szczególnie możemy zaobserwować podczas pieszych wędrówek po lesie.  Zapraszamy chętne osoby w niedzielę 21 kwietnia 2024 r., o godz. 10.00 do Leśnictwa Bedlenki na „Spacer z leśnikiem”. 

 

Las pełni wiele funkcji – przyrodniczych, gospodarczych i społecznych. Nie sposób przecenić jego dobroczynnego wpływu na zdrowie. Samo przebywanie w lesie niesie ze sobą szereg korzyści - obniża poziom kortyzolu (nazywanego hormonem stresu), zwiększa zdolność rozwiązywania problemów i kreatywność o 50%, zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję. To doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu w pięknych okolicznościach przyrody.

Bezpośrednie obcowanie z przyrodą to doskonała okazja do zgłębiania tajników przyrody albowiem tereny leśne to otwarta księgą różnorodnej wiedzy.  Las kryje wiele tajemnic, które najlepiej możemy zgłębić pod czujnym okiem leśnika, który na co dzień obcuje z przyrodą.

Na przestrzeni wieku polscy leśnicy wypracowali unikatowy w skali Europy model prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej. Dzięki wiedzy, zaangażowaniu oraz poświęceniu wielu pokoleniom leśników możemy napawać się pięknem polskich  lasów oraz korzystać z ich dobrodziejstw z jak najmniejszym uszczerbkiem dla natury. Spacer po urokliwych zakątach Doliny Wdy w cieniu drzew, szumie wody oraz urozmaiconym terenie leśnictwa Bedlenki pod przewodnictwem doświadczonego leśniczego Pana Tomasza Tadeja to świetna gratka dla każdej osoby lubiącej piesze wędrówki.

 

Opis wydarzenia

 

  1. Wydarzenie jest kierowane do młodzieży i dorosłych lubiących piesze wędrówki po lesie.
  2. Zapisy: do dnia 18 kwietnia 2024, do godz. 14.00, pod numerem telefonu
    539 697 912, Pani Monika Kwaśniewska.
  3. Ilość miejsc ograniczona!!!
  4. Spacer po lesie połączony z plenerową lekcją prowadzoną przez leśnika na trasie około 13 km, (czas przejścia około 3 godzin).
  5. Zbiórka w dniu 21.04.2024 r. przy leśniczówce  Bedlenki (miejsce na ognisko),  godz. 10.00.
  6. Na zakończenie ,,Spaceru z leśnikiem” przewidziane jest ognisko dla  uczestników akcji. Prosimy o zabranie ze sobą artykułów spożywczych na ognisko (kiełbaski, pieczywo itp.).
  7. Przypominamy o założeniu odpowiedniego stroju do pieszych wędrówek oraz zabraniu preparatów odstraszających kleszcze, a także wody do picia.

 

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzenia  oraz o przestrzeganiu zasad obowiązujących na terenach leśnych.

 

Do zobaczenia na leśnych ścieżkach!

Materiały do pobrania