Rezerwaty przyrody

Jest formą ochrony obejmującą najcenniejsze obiekty przyrodnicze. W rezerwatach nie prowadzi się gospodarki leśnej, dla zachowania wartości ekologicznych, naturalnych lub nieznacznie zmienionych cennych ekosystemów, często z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin i zwierząt oraz elementami przyrody nieożywionej mającymi istotną wartość ze względów naukowych, przyrodniczych, kulturowych bądź krajobrazowych.

Parki krajobrazowe

Parkiem Krajobrazowym nazywamy nazywamy obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe, a celem jego utworzenia jest upowszechnianie tych wartości w warunkach racjonalnego gospodarowania. W odróznieniu od rezerwatów przyrody w parkach krajobrazowych prowadzi się normalną gospodarkę, z zachwaniem wyżej wymienionych wartości.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszar chronionego krajobrazu to obszar zajmujący różnej wielkości tereny, zwykle rozległe,o zróżnicowanych ekosystemach obejmujące pełne jednostki środowiska naturalnego takie jak doliny rzeczne, kompleksy leśne, ciągi wzgórz, pola wydmowe, Torfowiska. Są one wartościowe ze wzgledu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnią funkcję korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Obszar Natura 2000 to nowa forma ochrony przyrody, wprowadzona do polskiego prawa dotyczącego ochrony przyrody w 2004 r., choć niektóre zapisy dotyczące tych obszarów włączono już do prawa polskiego w 2001 r. Natura 2000 to najbardziej kompleksowa i najlepiej legislacyjnie i politycznie przygotowaną Europejska sieć ekologiczna specjalnych obszarów ochrony, która jest wprowadzana we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a którą tworzą poszczególne obszary Natura 2000 wyznaczane zgodnie z jednolitymi, naukowymi kryteriami zapisanymi w dyrektywie Rady Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej z 1992 r. o ochronie siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory w Europie.

Pomniki przyrody

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej lub martwej, lub ich skupienia, o szczególnej wartości naukowej, kulturowej i historycznej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, jak sędziwe drzewa i krzewy gatunków rodzimych i obcych, głazy narzutowe, źródła, skałki, jaskinie itp.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne tworzy się w celu zachowania fragmentów przyrody o charakterze naturalnym lub dla ochrony rzadko spotykanych ekosystemów lub zasobów genowych. W praktyce za użytki ekologiczne uznaje się przede wszystkim torfowiska, bagna, zadrzewienia, jary, wąwozy, zbocza kserotermiczne, śródleśne oczka wodne.

Strefy ochronne

Ochrona miejsc rozrodu zagrożonych ptaków drapieżnych jest realizowana przez wytyczanie obszarów zwanych strefami, które trwale lub okresowo zabezpieczają otoczenie gniazd przed wszelkimi formami działalności ludzkiej.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest blisko 600 gatunków roślin, niemal 100 gatunków grzybów i ponad 700 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wycieczki i wędrówki po lesie.

Wycieczki i wędrówki po lesie.

Las jest bardzo gościnnym miejscem, które o każdej porze roku oferuje nam niezwykłe krajobrazy i doznania.

Las daje nam wiele możliwości, pozwala nam doświadczać bezpośredniego kontaktu z naturą,  dlatego tak chętnie lubimy go odwiedzać, wybierając się na piesze czy rowerowe wędrówki lub idąc w poszukiwaniu jego darów w postaci owoców czy grzybów.  Las jest bardzo gościnnym miejscem, które o każdej porze roku oferuje nam niezwykłe krajobrazy i doznania. Wybierając się do lasu musimy pamiętać, że panują tu określone zasady, które powinniśmy bezwzględnie przestrzegać. Jesienne deszczowe dni zaowocowały pojawieniem się grzybów w lesie, czego efektem jest wzmożony ruch samochodowy, pieszy czy rowerowy. Chcąc uniknąć przykrych niespodzianek w postaci mandatu, niebezpiecznych zdarzeń czy jakiś innych przykrych incydentów poniżej przedstawiamy leśny savoir-vivre.

 

Wybierając się do lasu samochodem czy innym pojazdem silnikowym, np. motocyklem czy quadem, należy pamiętać, że ruch pojazdem silnikowym jest możliwy wyłącznie po drogach publicznych lub po drogach leśnych udostępnionych do ruchu kołowego oznakowanych w terenie odpowiednimi znakami drogowymi.  Szczegóły związane z udostępnieniem dróg leśnych dla pojazdów reguluje art. 29 ustawy o lasach. Na terenach leśnych, w tym drogach leśnych obowiązuje całoroczny zakaz poruszania  się pojazdami silnikowymi za wyjątkiem pojazdów związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej. Dlatego pozostawianie czy parkowanie samochodów na poboczach dróg może skończyć się interwencją pracowników służby leśnej. Za nie przestrzeganie tego zakazu może nam grozić mandat w wysokości od 200 do 500 zł, który mogą nam nałożyć pracownicy służby leśnej (Straż leśna czy leśniczowie). Dlatego wybierając się do lasu samochodem zostawmy go w miejscu do tego przeznaczonym tj. na parkingu leśnym lub miejscu postoju  pojazdów. Na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa utworzono 26 miejsc postoju pojazdów, których lokalizacja jest dostępna na portalu www.czaswlas.pl.  Tereny leśne są szczególnie narażone na pożary, a  wzmożony ruch pojazdami lub parkowanie w niedozwolonych miejscach sprzyja ich powstawaniu. Ponadto często utrudnia dojazd straży pożarnej do akcji gaśniczej lub innych służb ratunkowych wezwanych np.  do rannego człowieka. W ciągu całego roku prowadzone są prace związane z gospodarką leśną, często przy użyciu ciężkich maszyn leśnych, którym utrudniony jest dojazd  na powierzchnię roboczą na skutek źle zaparkowanego pojazdu. Mając powyższe na uwadze  pamiętajmy o pozostawianiu naszych pojazdów w miejscach do tego wyznaczonych. Więcej informacji  związanych z udostępnieniem dróg leśnych znajdziecie Państwo tutaj (link).

Nadleśnictwo Dąbrowa, jak i całe Lasy Państwowe odpowiadając na potrzeby społeczeństwa systematycznie rozbudowuje infrastrukturę turystyczną poprzez tworzenie nowych miejsc do odpoczynku wyposażonych m. in. w wiaty i tablice informacyjne, zwiększa liczbę miejsc postoju pojazdów, udostępnia tereny leśne na potrzeby wytyczania nowych szlaków pieszych czy rowerowych. Korzystając z urządzeń turystycznych pamiętajmy o właściwej ich eksploatacji. Stół to nie miejsce na rozpalanie ogniska, a ławka czy drewniane ogrodzenie nie służy do uprawiania akrobacji  czy sposobu na wyładowania złych emocji. Pracownicy nadleśnictwa starają się systematycznie kontrolować stan urządzeń turystycznych, ale w związku ze wzmożonym ruchem ludzi często dochodzi do ich dewastacji, dlatego prosimy w przypadku zauważenia ich zniszczenia czy uszkodzenia o poinformowanie o tym fakcie Nadleśnictwo Dąbrowa.

 

Poruszając się po lesie należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad:

  • W celu uniknięcia zagubienia się w lesie wędruj wyznaczonymi szlakami. Pamiętaj, że uprawy leśne i młodniki do 4 metrów  wysokości, powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne (oznaczone są żółtymi przerywanymi pasami na drzewach), ostoje zwierząt, źródliska rzek i potoków, obszary zagrożone erozją  objęte są stałym zakazem wstępu. W przypadku zgubienia się w lesie pamiętaj, żeby nie wpadać w panikę oraz poruszać się w jednym kierunku, starając się dotrzeć do jakiejś często uczęszczanej drogi. Idąc do lasu pamiętaj o zabraniu ze sobą naładowanego telefonu komórkowego oraz wody do picia i czegoś słodkiego. Tereny leśne podzielone są na oddziały, na skrzyżowaniu których znajduje się w większości przypadków kamienne słupki graniczne z numerem oddziałów, umożliwiających dokładną lokalizację terenie.

 

  • Las to dom wielu gatunków zwierząt dlatego nie płosz zwierząt, nie niszcz mrowisk, gniazd i nor. Zachowuj się cicho i z rozwagą. Podczas grzybobrania pamiętaj, by nie niszczyć grzybów niejadalnych i tych, których nie znasz. W celu uniknięcia zatrucia unikaj zbieranie grzybów ze słabo wykształconym owocnikiem, jeżeli masz cień wątpliwości co jadalności danego grzyba nie zabieraj go z lasu. Co roku z powodu zatrucia grzybami w Polsce ginie kilkadziesiąt osób lub podupada na zdrowiu na skutek zatrucia. W celu uniknięcia pomyłek doradzamy do udania się z naszymi zbiorami z grzybobrania do najbliższej stacji sanitarno  – epidemiologicznej, która sprawdzi jadalność zebranych grzybów. Zachęcamy do zapoznania się z 10 zasadami grzybiarza

Las to żywy, bardzo złożony organizm, w którym wszystkie organizmy są ze sobą powiązane, tworzą spoistą całość. Dlatego nie zrywaj i nie depcz roślin  – większość z nich jest pod ochroną,

 

  • Las rośnie powoli, ale płonie bardzo szybko dlatego nie rozpalaj ognisk i nie używaj  otwartego ognia w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu. Spacerując po lesie nie pal papierosów, każda iskra to niebezpieczeństwo pożaru. Ognisko można rozpalać wyłącznie w miejscu do tego wyznaczonym. Na terenie Nadleśnictwa  Dąbrowa zostało utworzone jedno miejsce na ognisko na terenie leśnictwa Bedlenki, nieopodal leśniczówki.

Wybierając się do lasu z psem trzymaj go na smyczy, aby nie płoszył innych zwierząt. Pamiętaj, że nawet najbardziej udomowiony pies posiada swój zwierzęcy instynkt, który potęguje przebywanie na łonie natury. Pies puszczony luzem może pogonić za zwierzyną, oddalić się nadmiernie i się zgubić, co w konsekwencji może doprowadzić do jego śmierci. Ponadto wczesną wiosną na świat przychodzą małe dziki czyli warchlaki, w obronie których staje bardzo troskliwa i silna matka, mogąca mocno poturbować naszego pupila lub nas samych

 

  • Nie zabieraj zwierząt z lasu. Spotkawszy w lesie, na łące czy na polu młode zwierzę pamiętaj, że nie wolno go głaskać, ponieważ nasz zapach ludzki jest wyczuwalnych przez drapieżniki, w pobliżu zawsze krąży matka, która przychodzi go nakarmić i oddala się, aby nie wabić drapieżników. Ponadto pamiętaj, że należy zachować rozwagę  widząc dziwnie zachowujące się zwierzę (nie ucieka, podchodzi do człowieka czy jego stan fizyczny wskazuje na jakąś chorobę) ponieważ może być zarażone wścieklizną,
  • Pozostaw las taki jakim go zastałeś, nie śmieć, nie zanieczyszczaj wód, nie rozkopuj leśnej ściółki, nie niszcz drzew, krzewów i innych roślin. Wybierając się do lasu na grzyby czy spacer namawiamy do zabrania ze sobą woreczka
    i wypełnienia go napotkanymi śmieciami. Co roku z terenu Nadleśnictwa Dąbrowa wywożonych jest  kilkadziesiąt ton śmieci, które oprócz że wyglądają bardzo nieestetycznie to stanowią potencjalne zagrożenie dla skażenia gleby czy wód oraz stanowią śmiertelną pułapkę dla małych zwierząt (owadów, gadów, płazów czy gryzoni) lub mogą być przyczyna zatruć czy chorób dla wielu gatunków zwierząt leśnych.

  • Pamiętaj o odpowiednim ubiorze i wyposażeniu. Tereny leśne to nie wybrukowane chodniki, na naszej drodze możemy spotkać różne nierówności, korzenie, gałęzie czy dziury, dlatego pamiętaj o odpowiednim obuwiu, które ochroni nasze nogi przed kontuzją. Idąc na wycieczkę zaopatrzmy się niezbędne rzeczy, które mogą przydać się nam na wypadek nagłego załamania pogody czy zagubienia się w terenie.