Położenie

Nadleśnictwo Dąbrowa jest jednym z 27 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Nadleśnictwo jest położone na terenie województwa kujawsko- pomorskiego, powiatu świeckiego. Ma powierzchnię19 157,78 ha z czego 18 095,06 ha stanowią lasy. Teren nadleśnictwa w całości wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie".

Galeria zdjęć

Wiosenne zdjęcia z terenu Nadleśnictwa Dąbrowa

Historia

Nadleśnictwo Dąbrowa, istniejące pod tą nazwą od 1869 roku, obejmowało lasy stanowiące od najdawniejszych lat własność państwową i zajmowało obszar dzisiejszego obrębu Dąbrowa, fragmentu dzisiejszego obrębu Laskowice i części dzisiejszego obrębu Warlubie, która w 1899 roku została wyodrębniona w Nadleśnictwo Warlubie.

Organizacja nadleśnictwa

Jak zorganizowana jest praca w Nadleśnictwie Dąbrowa

Projekty i fundusze

Nadleśnictwo Dąbrowa realizuje projekt: „Ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarach przyrodniczo cennych obszarów Nadleśnictwa Dąbrowa”.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szlaki konne w Nadleśnictwie Dąbrowa.

Szlaki konne w Nadleśnictwie Dąbrowa.

Szlaki konne w Nadleśnictwie Dąbrowa.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom pasjonatów jazdy konnej Nadleśnictwo Dąbrowa wyznaczyło, po przeprowadzonych konsultacjach z ośrodkami jeździeckimi sieć szlaków konnych. Po przeanalizowaniu położenia ośrodków zajmujących się turystyka konną oraz uwarunkowaniami terenowymi wyznaczono szlaki konne na terenie leśnictw: Bzowo, Rulewo, Dąbrowa, Mniszek, Taszewo, Grabowiec, Gródek oraz Bedlenki. Łączna długość szlaków konnych wynosi ponad 68 km. Podczas wyznaczania przebiegu szlaków konnych kierowano się aby nie przebiegały one po drogach utwardzonych oraz szlakach pieszych czy rowerowych, były położone z dla od dróg publicznych oraz przebiegały po urokliwych zakątach leśnych. Mając to na uwadze wyznaczono 7 szlaków konnych, których przebieg obrazuje mapa do pobrania w zakładce dokumenty do pobrania.

 

Numeracja i długość szlaków konnych w poszczególnych leśnictwach:

a) Leśnictwo Bzowo, szlak konny nr 1, długość około 5,1 km,

b) Leśnictwo Bzowo, szlak konny nr 2, długość około  5,2 km,

c) leśnictwo Rulewo, szlak konny nr 3, długość około 8,8 km,

d) leśnictwa: Rulewo i Dąbrowa, szlak konny nr 4, długość około 4,2 km,

e) leśnictwa: Taszewo, Mniszek i Grabowiec, szlak konny nr 5, długość około 16,5 km,

f) leśnictwa: Grabowiec i Taszewo, szlak konny nr 6, długość około 8,4 km,

g) leśnictwa: Gródek i Bedlenki, szlak konny nr 7, długość około 20 km.

Należy pamiętać, że las pełni wiele funkcji i zaspokaja potrzeby różnych grup społecznych. Dlatego, aby nie uszczuplić jego zasobów oraz granic swobody przypominamy o przestrzeganiu ogólnych zasad współżycia społecznego oraz przepisów prawnych i kulturowych.

Przed wjazdem na szlak konny prosimy o zapoznanie się z obowiązującym regulaminem szlaków konnych na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa dostępnym pod tym linkiem (kliknij tu) oraz życzymy bezpiecznego i ciekawego spędzania czasu podczas przejażdżek na koniu po terenach leśnych.